Beyni etkileyen 8 davranış

Beynin çalışma şeklini etkileyen 8 davranış: Beynimiz, 1.250 – 1.500 gr. ağırlığında ve 85 milyar hücreden oluşan organımızdır.
Bu haber 2017-12-21 14:39:43 eklenmiş ve 134 kez görüntülenmiştir.

Beynimiz sayesinde tüm hayati işlevlerimizi yerine getiriyoruz. Beynimiz iki yarım küreden oluşur. Her iki taraf farklı işlevleri yerine getirir, fakat birbirine bağlıdır.  Çok kompleks bir yapıya sahip olan beynimiz hakkında hala yeni bilgiler elde ediyoruz. İşte, beynin çalışmasını etkileyen davranışlar;

 

BEYNİMİZ NASIL ÇALIŞIR?

Beynimiz iki kısımdan oluşur. Beyindeki sağ lob şimdiki zamanla ilgilidir. Bulunduğunuz yerin sıcaklığı, aydınlığı tamamen sağ lob tarafından bilinir. Sağ beynimiz tarafından duyu organlarımızdan gelen sinyaller toplanır. Bu nedenle de bulunulan yerin nasıl göründüğü, nasıl koktuğu, tadı ve sesler analiz edilir. Özetle, sağ beyin sayesinde dünya ile iletişime geçeriz.

Beynin sol kısmı, geçmiş ve gelecekle ilgilenir. Geçmişte elde ettiğimiz bilgiler ile yeni bilgileri karşılaştırır. Sabah saatin kurulmasını ve kurmazsak geç kalacağımızı sol tarafımız hatırlatır. İç sesim dediğiniz yer, aslında sol yarım küredir. İç dünyamızı, dış dünyaya beynin sol yarım küresi bağlamaktadır.

 

Beynin çalışma biçimini etkileyen 8 davranış:

Aşık olmak ve anne olmak;

Beynimiz aşık olduğumuzda ve anne olduğumuzda aynı şekilde çalışmaya başlıyor. Her iki duyguda da pek çok hormon salgısı yapılıyor. Özellikle bağlanma, sevgi için hormonlar ve adrenalin her iki duyguda da salgı yapılıyor.

 

Sevgi ve nefret;

Beynimiz sevgi ve nefreti aynı bölgede hissediyor. Sevgide tek fark, yargılama ve düşünme yetisinin azalmasıdır. Bunun dışında sevgi ve nefret birbirine çok yakın iki duygu oluyor.

 

Uzun süren stres;

 

Uzun süre stres altında olmak beynimizde ciddi sorunlara neden oluyor. Öğrenmede düşüş, konsantrasyon sorunları, kendini kontrol edememe, endişeli olma ve sinirlilik stres kaynaklı oluşur. Beynimiz stres hormonu salgısını çok fazla yaptığından bu etkiler oluşur.

 

Hamilelik;

Hamilelik döneminde beynimiz farklı çalışmaya başlar. Empati kurma yeteneği ve şefkat hisleri artıyor. Bunun başlıca nedeninin, anne ile bebeğin iletişimini arttırmak ve tehlikeleri sezmek amaçlı olduğu düşünülüyor.

 

Uyku bozukluğu;

Gece uykusu sayesinde beynimiz, beyin hücrelerine zararlı olan bileşenleri temizlemektedir. Bu nedenle düzenli gece uykusu alınmadığında, başta alzheimer olmak üzere pek çok hastalık oluşabilir. Beyin hücreleriniz zarar görebilir.

 

Okumak;

Yapılan araştırmalarda çok okuyan kişilerin, beyin yetenekleri çok daha iyi gelişiyor. Hatta beyinde kullanılmayan bölgeler bile aktif hale geliyor. Okuma alışkanlığı, beynimiz için en faydalı alışkanlıklardandır.

 

Susuzluk ve tatlı tüketmek;

%80’i su olan beynimiz, susuz kaldığında hafıza kaybı yaşamaktadır. Konsantrasyon eksikliği ve öğrenme sorunları da oluşmaktadır. Fazla früktoz ise öğrenmede güçlük ve hafızada zayıflık yapmaktadır.

 

Bu yazı milliyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak yeninden derlenmiştir.

ETİKETLER : Beyin nasıl çalışır 8 davranış
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler