Rüzfarlar Şehri Bakü (2)

Araştırmacı gazeteci Fatoş TEKBAŞ Bakü temizlik anlamında parlayan bir şehir, zerre toz yok. Mimari yapısı son 25 yılda gelişse bile kesinlikle bozulma yok. Trafik kurallarına harfiyen uyguluyorlar. Ayağını yola uzattığın anda batılı gibi, araba hemen duruyor. Kaza hiç yok.
Bu haber 2018-01-01 12:51:04 eklenmiş ve 311 kez görüntülenmiştir.

 Çünkü şehirler arası ve şehir içi kameralar mevcut, her an izleniyor. İnsanlar güler yüzlü, erkeği kadını, düğüne gider gibi giyiniyor.  Bu şehirde gezilecek pek çok yer var. Bakü bulvarı bunlardan biri, Hazar Denizi’ne doğru iskeleler yapılmış. Bakü bulvarı’nda insan ihtiyacına karşı her şey yapılmış, her şey var, ama göze batan bir şey yok. Buradan Alev Kuleleri ve Tv kulesi görülüyor, üzeri restoran... 

 

Bakü’ye Azerice “Bakı” deniyor ve “Rüzgarlı Şehir” anlamına geliyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Azerbaycan, sınırları içinde bulunan petrol ve doğalgaz rezervleri sayesinde gelişip büyüyor. 

Tarihi Bakü şehrinin ne zaman kurulduğuna dair somut bir bilgi bulunmamaktadır. Azerbaycanın başkenti olan bakü ülkenin en önemli merkezidir hızla büyümeye devam ediyor.

Bakü'nün iklimi karasal iklimdir. Kışları soğuk ve yağmurlu veya kar yağışlıdır, yazları ise sıcak ve kuraktır.  Fakat güney kısımlarında hava yazın serin, kışın ise ılık ve yağışlıdır. Bu nedenle güney bölümünün bir kısmı ormanlıktır. 

Bakü'nün tarihi eski devirlere uzanır. Abşeron arazisinde bulunmuş arkeolojik buluntular buranın eski yaşama yeri olduğunu ispatlar. Pirallahı, Zığ Gölü etrafı, Şüvelan, Merdekan, Binegedi, Emircan ve benzeri yerlerde milattan önce 3-1’inci bin yıllara ait arkeolojik malzemeler bulunmuştur.

Bakü şehrinin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırıcılar Bakü'yü Kaytara (Kankara), Albana, Baruka v.b. ile özdeşleştirirler. Bakü'de bulunmuş 5-7. yüzyıllara ait Sasani hazinesi o devirde buranın yaşama yeri olduğunu gösterir. 5-6. yüzyıllarda Bakü, Bağavan ve Ateş-i Bakvan diye adlandırılır. Arap kaynaklarında (10. yüzyıl) "Bakuye", "Bakuh", "Baku", Rus kaynaklarında (15.yy.) "Baka", Safeviler devri Farsça kaynaklarda "Badükübe" olarak geçiyor.

 Şehirde binden fazla sayıda otobüs ve üç binden fazla sayıda minibüs seferleri aktif olarak ulaşımı sağlamaktadır. Troleybüs, tramvay, füniküler ve demir yolu da şehirdeki trafiği rahatlatmak ve toplu taşımayı kolaylaştırmak için çalışan diğer ulaşım araçlarıdır. Bu büyükşehir, Haydar Aliyev Uluslar arası Havaalanı ile bütün dünyaya açılmıştır. Aynı şekilde, Hazar Denizi kıyısında bulunan modern limanı, hem ticaret hem de yolcu gemileri için işler vaziyettedir.

***

Bakü bulvarını baştan sona dolaştım. Şehitler tepesine çıkmaya karar verdim. Teleferik yerine merdivenlere yöneldim, hay yönelmez olaydım. Tam 418 basamak... Nasıl bitip tükenmeyen basamaklar, çık çık bitmiyor, bendede ne sabır varmış, geri dönmek istesen bile dönemiyorsun. Ama buna değdi. Santim  yorulmadım. Hava biraz puslu olsada, yağmur yağmaması için resmen dua ettim. 

Şehitlik o kadar şahane yapılmış ki, tepesinde teleferik istasyonu, yanında minimal bir cami, karşıda parlemento binası, hemen Türk Şehitliği, ve sürekli yanan bir ateş ve Bakü’nün bir çok yerinden görünen anıt çok estetik yapılmış, çevresi geniş yol boyunca şehitlikler, merdiven basamakları gibi geniş bir tasarım verilmiş, bakımlı,  görsel estetiğe çok önem verilmiş. Anıtın yerinden Bakü ve  Hazar Denizi ayaklarınızın altında. 

Bakü’yü seyrediyorum, aklımdan neler neler geçiyor, anlatamam. Aklım bu defa kızım Yumoş’ta.

Yumoşum hasta. Öldüğünden beri aklımdan gitmeyen bir isim daha var babam... 

Nasıl acıkıyorum, şık ve lüks restoran var girmiyorum, çantamda ne bulduysam atıştırdım.

Tepeye çıkmak çok kolaymış, bir manat vererek teleferikle burada olabilirsiniz, veya diğer Alev Kulelerinin olduğu cadeden de gelmek mümkün. 

Alev Kulelerinin dibinden geçiriyorum. Alev Kuleleri, Başkent Bakü’de bulunan 190 m yüksekliğinde 3 binadan oluşan yapıdır.

Yanıma genç bir Azerbeycanlı geliyor turist rehberi imiş, bir kaç lisan biliyor, eğitimli olduğu belli, 26 yaşlarında, Türkiye’yi çok seviyor, bana eşlik ediyor. Kah Türkiye’den kah Azerbeycan’dan söz ediyoruz. 

Geniş caddelerinden, nizamlı kaldırımlarından yürüyerek, Şirvanşahlar Sarayı’na geliyoruz.

Maalesef gazeteci olmama rağmen, müze yerleri paralı. Azerbeycan her şeyi fırsata çevirmiş. Kendi halkına ücretsiz ama turiste buraları ücretli gezdiriyor. 

Mahmut sayesinde Şirvanşahlar Sarayını ücretsiz geziyorum. 

 

LABİRENT GİBİ BİR 

SARAY ŞİRVANŞAHLAR

15. Yüzyıl’da dönemin Şirvanşahlar Hanedanı’nın Şahı İbrahim Halilullah tarafından yaptırılan bu görkemli saray, İçeri Şehir veya Eski Şehir (Old Town) olarak adlandırılan bölümde yer alıyor.

Saray, Bakü’nün simgelerinden Kız Kalesi ile birlikte en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan biri. 1964 yılında müzeye dönüştürülen Şirvanşahlar Sarayı ile Kız Kalesi, 2000 yılında UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne eklenmiş.

Bakü ikinci başkent

Azerbaycan’ın Orta Çağ mimari karakterlerini sergileyen ve başyapıtlarından biri olan Şirvanşahlar Sarayı, Bakü’nün tarihi çekirdeği olarak gösterilen “İçeri Şehir” bölgesinde yer alıyor. Şirvanşahlar Devleti, Azerbaycan’ın Kuzey Doğu bölgesinde VI. yüzyılın ilk yarısından  XVI. yüzyıla kadar hüküm sürmüş. Şirvan devletinin ilk başkenti Şamahı şehri olmuş. Şehir, XIII-XV yüzyıllarda uluslararası ipek ticaretinde önemli bir yere sahip. Talaman adıyla meşhur olan Şirvan İpeği, başta Küçük Asya, Suriye ve Avrupa olmak üzere daha birçok başka ülkelere gönderiliyormuş. Şamahı 1192 yılında depremde yıkıldıktan sonra Şirvanşah I. Axsitan, Bakü şehrini kendine merkez yapmış ve Bakü o tarihte Şirvanşahlar devletinin ikinci başkenti olmuş.

52 odası var

Şirvanşahlar devletinin bayrağı altın renkte. Devletinin armasında iki aslan ve bir boğa başı yer alıyor. Tasvirdeki aslanlar Şirvanşahlar devletinin güç ve kudretinin, öküz başı ise ülkedeki bolluğun sembolü.  52 odalı saray binasında mimari unsurları ile dikkat çeken camisi, şahın ailesine ait türbe, saray hamamı, 34 basamaklı yeraltı su deposu dikkat çeken mimari özellikler arasında.

Saray kompleksinde aynı zamanda Saray alimi olarak ün yapan ve Derviş Türbesi olarak da bilinen Seyid Yahya Bakuvi Türbesi de yer alıyor. Büyük Kapı olarak bilinen Murad Darvazası bir Osmanlı eseri. Padişah III. Murat zamanında inşa edilmiş.

Saray alanında en çok bahsi geçen bölümler arasında devlet toplantılarının yapıldığı Divanhane, Şirvanşah hükümdarlarının çocuklarının eğitim aldığı Keykubad Mescidi, Şah Mescidi ile Şirvanşahlar Türbesi olduğu söylenebilir.

İki katlı sarayı üst katı Şah’a tahsis edilmiş. Şah’ın ve ailesinin kullanım alanı olan bu bölüme karşın alt kat devlet erkanını ve misafirleri kabul alanlarının yer aldığı iç ve dış odalardan oluşuyor.

Gez gez bitmiyor. Labirent gibi, hele Bakü’nün maketini yapıp eski şehire koymaları da ayrı bir güzellik.  Minarelerine bayıldım… 

***

Bakü’nün tarih ve kültür kokan Eski Şehir Sokakları’nda yapacağınız turistik geziye Şirvanşahlar Sarayı’nı gezin. Sarayda bulunan vitray, halı ve şahlara ait özel eşya koleksiyonlarını mutlaka görülmeli. Devam edecek

ETİKETLER : Fatoş Tekbaş Doruk Gazetesi Bakü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler