Adana 5 Ocak’ta tarih yazdı

Adana Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Yıldırım, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluş günü dernek’te yörükleri toplayarak, bir anma günü düzenledi.
Bu haber 2018-01-08 22:18:38 eklenmiş ve 209 kez görüntülenmiştir.

Adana’nın 96.ncı yıl dönümünde Adana Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Yıldırım, Adana’nrın 5 kurtuluş destanı yazdığını belgeleriyle anlattı. Tarihçi Cezmi Yurtsever’i de getirterek Adana’nın kurtuluş gününde ki  Kuvayi milliyecilerin, savaştaki rolünü anlattı.

Adana Yörükler Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Yıldırım, Adana’nın kurtuluş günü nedeniyle, dernek binalarında Araştırmacı, Yazar Cezmi Yurtsever’in anlatımlarıyla konferans gerçekleştirdi.

Adana Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Yıldırım konuşmasında şu örnekleri verdi; Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümü olan 5 Ocak tarihi, başta tüm Adanalılar olmak üzere milletimizin bir bayramıdır, bütün Adanalı kardeşlerimin bayramını kutluyorum.

Mustafa Kemal Atatürk'' milletin kurtuluş yolunda ilk girişim duygusunun bu topraklardan sıcak kanlı insanlardan gelmiş olması sebebiyle hemşerisi olmakla övündüğü bu insanları kutlarım" diyen Gazi Mustafa Kemal’in 31 Ekim 1918 tarihinde Adana’ya gelerek, İskenderun’a çıkartma yapmayı planlayan İngiliz ve Fransızlara ateşle karşılık verileceğini belirtmesiyle, Kurtuluş Mücadelesinin Adana'da başlatılması, biz Adanalılar için bir övünç kaynağıdır. Mustafa Kemal Atatürk Toroslara çıkın bir bakın. Nerede kara bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiç bir güç bizi asla yenemez" diyerek.

Kurtuluş savaşı mücadelesinin çoban ateşi Adana da yakılmıştır.Adanalı esaret altında kalmayı reddederek, yapılan bütün zulümlere başkaldırıp, 5 Ocak günü düşmana karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır.

Şanlı tarihimizin her aşamasında Türk Kadını, erkeklerin yanında her türlü sorumluluğu paylaşmış ve özellikle Anadolu’nun düşmandan kurtuluşuyla sonuçlanan Milli Mücadele’de sadece miting meydanlarında değil, bizzat cephede çarpışarak büyük yararlılıklar göstermiştir.Kadınlarımızın kurtuluş savaşında Önemi büyüktür.

Kurtuluş savaşında kadınların önemi

Halime Çavuş(HALİM ÇAVUŞ)

NENE HATUN (ERZURUM)

Tayyar Rahmiye (ADANA)

Şerife Bacı (KASTAMONU)

Halime Çavuş (HALİM ÇAVUŞ)Kastamonu’dan katılan halime çavuş anne-babasının “kızım gitme” sözlerini dinlemeden saçlarını kazıtarak milli mücadeleye katıldı , Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Mühimmat taşımada birçok görev yaptı.Bir keresinde İnebolu’dan cepheye cephane taşırken Mustafa Kemal Paşa’ya rastladı.Mustafa Kemal Paşa “Sen üşüyor musun böyle?” diye sordu."Bey, Benim üşümem hiç önemli değil. Bu cephane yüzlerce

belki de binlerce askerimizi koruyacak" dedi.

NENE HATUN (ERZURUM)

NENE HATUN gibi BÜYÜK YÜREKLİ ANADOLU KADINI 3 aylık bebeğini, SENİ BANA ALLAH VERDİ, SENİ O’NA EMANET EDİYORUM der.Milli mücadeleye katılır.Der ki;

BEBEM ANASIZ BÜYÜR DE VATANSIZ BÜYÜMEZ

 

Tayyar Rahmiye (ADANA)

Adanalı Rahmiye Hanım, 1920 yılında Türkler ile Fransızlar arasında yapılan Kurtuluş Savaşında Türk askerlerinde silah ve mühimmat eksikliği ve yorgunluk sebepleriyle bir duraksama olunca, “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve askerlerin toparlanmasını sağlamıştır. Aynı muharebede şehit olmuştu.

ŞERİFE BACI (KASTAMONU)

Çocuğunu ve mermileri korumak uğruna donarak şehit olmuştur.Atatürk’ün: “Gözüm cephede, kulağım İnebolu’da.” sözünün mensubudur Şehit Şerife Bacı. 

Atatürk'ün Kadınlar İle İlgili sözleri

Dünyada hiç bir milletin kadını “Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim,” diyemez!

 5 Ocak 1922 Adananın kurtuluşunun kutlanacağı gece Arif Nihat Asya Bayrak direğine yaslanarak sabaha karşı bayrak şiirini yazmıştır, sabahında kurtuluş törenin de okunmuştur.

 Türk Milletinin evlatları olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir gururla anmaktayız. Vatanımızın kurtuluşu için hayatları pahasına kahramanca mücadele etmiş olan Gazi Mustafa kemal ve silah arkadaşları,kuvaiye milliye derneklerinde kurtuluş savaşı mücadelesi veren tüm şehit ve gazilerimizi rahmet anıyorum manevi huzurlarında şükranla eğiliyorum.

 

ETİKETLER : Adana 5 Ocak kurtuluş günü Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Yıldırım
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler