Siber Güvenlik Kış Kampı Çukurova Üniversitesi Ev Sahipliğinde Yapıldı

11. Siber Güvenlik Kış Kampı, Bilgi Güvenliği Akademisi (BGA) ve Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu (CENGA) işbirliğiyle ile Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Bu haber 2018-01-18 09:32:54 eklenmiş ve 333 kez görüntülenmiştir.

 Temel bilgisayar bilgisini tespit etmek amacıyla internet üzerinden yapılan yeterlilik sınavında başarılı olan öğrencilerin katıldığı ve 1 hafta süren kampta wi-fi güvenliği, siber istihbarat, siber suçlarla mücadele gibi birçok konuda üst düzey eğitim verildi.

Teknolojinin gelişimi, sistemlerin dijital dünyaya adapte edilmesi, siber tehditlerin artışı ve kritik sektörlerin dijital dünya üzerinden hizmet vermeye başlamasıyla Siber Güvenlik Uzmanlığı geleceğin mesleği olarak tanımlanıyor.

Başta ABD, Çin ve Rusya gibi birçok ülke kendi siber ordularını kurarak milyarlarca dolarlık yatırımlar yapmaya ve siber güvenlik uzmanlarını yetiştirmeye başladı. Ülkemizin siber güvenlik stratejilerine destek olmak ve bu alandaki insan kaynağı eksikliğini gidermek için BGA Bilgi Güvenliği Akademisi ve CENGA topluluğu, öğrencilere destek vermek amacıyla Siber Güvenlik Kış Kampı düzenledi.

Verilen üst düzey eğitimin yanı sıra eğitici ve öğretici siber yarışmalar sayesinde de öğrencilerin teorik eğitimlerine pratiklik sağlayarak tecrübe kazanması sağlandı. 

Kamp hakkında bilgi veren BGA Genel Müdürü Huzeyfe Önal, gerçekleştirilen eğitimin Siber Güvenlik alanında kendini geliştirmek ve bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

CENGA topluluğunun Danışman Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Fatih Akay da, küresel çapta yapılan siber saldırılar analiz edildiğinde kritik öneme sahip ülkelerin büyük zararlar gördüğünü belirterek ülkemizin bu alanda uzmanlara ihtiyacı olduğunu ve yetişmiş insan kaynağı eksikliğinin gün geçtikçe daha fazla hissedildiğinin altını çizdi.

 

Kamp İçin 158 Farklı Üniversiteden 2.249 Başvuru Yapıldı.

Doç. Dr. Akay; Siber Güvenlik Kış Kampı’na 158 farklı üniversiteden 2.249 başvuru yapıldığını belirterek, başvuru yapan kişiler arasından en başarılı 25 öğrencinin eğitime hak kazandığını söyledi.

Kampa Bilgisayar Bilimlerinin yanı sıra, Adalet, Almanca, Aşçılık, Anestezi, Biyoloji, Felsefe, Hukuk, İktisat, İlahiyat, İmalat, İstatistik, Maliye, Öğretmenlik, Sosyoloji, Tarih, Veterinerlik, Rus Dili ve Psikoloji gibi 180 farklı alandan başvuru yapıldı.

Türkiye genelinde en çok başvuru yapan bilgisayar mühendisliği öğrencileri ardından ikinci sırada 173 başvuru ile "Bilgisayar Programcılığı" bölümü gelirken, 107 başvuru ile üçüncü sırada "Yazılım Mühendisliği" öğrencileri olarak sıralandı. En çok başvuru aldığımız Çukurova Üniversitesi'ni ikinci sırada 131 başvuru ile Elazığ Fırat Üniversitesi, üçüncü sırada 113 kayıt ile Sakarya Üniversitesi ve 112 kayıtla Anadolu Üniversitesi takip etti.

Toplamda 3 saat süren değerlendirme sınavına 1.189 kişi katıldı. Online olarak gerçekleştirilen sınava katılan öğrencilere 40 soru soruldu ve ortalama sınavda kalma süresi 1,5 saat olarak belirlendi.

 

ETİKETLER : ÇÜ 11. Siber Güvenlik Kış Kampı Bilgi Güvenliği Akademisi (BGA) ve Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Teknoloji haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler