Adana’nın yoğun göç almasına yerel yönetimler hazır değil

Seyhan ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Ulaş Çetinkaya Adana’nın son yıllarda yetiştirdiği gözde siyasi figürlerden biri.
Bu haber 2018-01-23 20:16:40 eklenmiş ve 414 kez görüntülenmiştir.

Mini Röportaj: Doruk

 Her ay yapılan meclis oturumlarında söz alarak Adana’nın kanayan sorunlarını dile getirmesiylede biliniyor. Şehir Plancısı Ulaş Çetinkaya Adana’ya dair Doruk gazetesinin sorularını yanıtladı. Adana’nın çarpık kentleşmesi, tarım alanlarına inşaat dikilmesi, trafik sorunlarına kadar bir çok şeyi özetledi. Ulaş Çetinkaya; “Adana Tepebağ tarihi merkezi ve Yeni İstasyon Bölgesini Kapsayan Modern Merkez etrafında plansız şekilde büyüyen bir yerleşim oldu. Adana’nın yoğun göç almasına yerel yönetimler hazır değildi. Altyapısı olan ucuz arsa olmayınca,  tarım alanları cetveller ile 3 metre, 5 metre geçişler burakılarak hisseli satışlarla yapılaşma sağlandı. Sonra da elektrik, su ve kanalizasyon yatırımı beklendi. Planlı olmayınca kentsel hizmetler yeterince yapılamamaktadır.” Diye konuştu. 

 

Adana 2,5 milyonluk bir şehir, yeni güzergahlar açılmıyor, trafik sorun olmaya devam ediyor, bununla ilgili sorumuzda Çetinkaya; ‘Adana’nın hafızası olan 5 Ocak Stadyumu, Galeria ile Demir Köprü Arasında kalan 30.000 metrekare yeşil alan bugün varsa buna katkı sunmaktan mutluyum. Katlı otoparkların kent gündemine gelmesini 2014 Yerel Seçimlerde CHP Seyhan Seçim Bildirgesinde yer almasına katkıda bulundum. Yaya, taşıt ve bisiklet yollarının oluşmasını ve raylı sistemin randımanlı çalıştırılması gerektiğini her fırsatta vurguladım. Trafik sorunu konusunda, CHP iktidarı ile sorunlarını da çözümlerini de biliyoruz.’ Diye kaydetti.  


Aralık ayı başlarında bir açıklama yapmış, belediye bütçelerinde mali disiplinden söz ederek, gelirden çok harcama yapıldığına dikkat çeken CHP Grup Başkan Vekili Ulaş Çetinkaya; ‘Büyükşehir Yasasından dolayı mali olarak aşamalı olarak problem yaşıyacağını öngördüm. Bundan dolayı tasarruf tedbirlerini hızlıca alması gerektiğini vurguladım. Bütçesi bozulan bir yerel yönetim kentsel ve kırsal Alana  nasıl  hizmet görürecektir. Harcanan bu kaynaklarla daha fazla ve kaliteli hizmet üretilmesini Adanalıların daha iyi şartlarda yaşıyabileceğini anlatmaya çalışıyorum. Yerel yönetimler yaşamın her anına çocuklara, gençlere, kadınlara ve herkese hizmet üretmek zorundadır. Bu hizmeti üretirken de geleceğimiz ipotekli olmamalıdır.”dedi.

 

ULAŞ ÇETİNKAYA KİMDİR?

Ulaş Çetinkaya 1978 Adana doğumluyu. İlk ve orta öğrenimini Adana da tamamladı. 2001 Yılında Selçuk Üniversitesinden Şehir Plancısı oldu. 2009 Yılında Çukurova Üniversitesinde Uzaktan Algılama Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2002 Yılında Harita Genel Komutanlığına bağlı olarak askerlik yaptı. 2004 Yılında Chp Seyhan Gençlik Kolları Eğitim Sekreterliği Yaptı. 2006-2010 Yılları arasında TMMOB Şehir Plancıları Odasında Adana Şubesinde Sekreterlik, 2010- 2014 Yıllarında Şehir Plancıları Odasında Adana Şubesinde Şube Başkanlığı yaptı. Ulusal ve Uluslararası gayrimenkul değerleme ve geliştirme firmaların bölge sorumluluğu yaptı. CHP Çukurova İlçe Başkanlığı Kent Ve Uygarlık Komisyonu Üyesi, Çukurova İlçesi Kent Konseyi Kurucu Yürütme Kurlu üyeliğinde bulundu. Günümüzde kendisine ait şehir planlama şirketinde koruma amaçlı,ulaşım ve kentsel gelişim konularında imar planları hazırlamakta. 2014 Mart seçimlerinden itibaren Seyhan ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili olarak görevini sürdürmekti.


TEKBAŞ: Ulaş bey siz CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili, Şehir Plancısı Ulaş Çetinkaya’sınız. Adana şehirleşme planını nasıl buluyorsunuz?


ÇETİNKAYA: Adana Tepebağ tarihi merkezi ve Yeni İstasyon Bölgesini Kapsayan Modern Merkez etrafında plansız şekilde büyüyen bir yerleşim oldu. Adana’nın yoğun göç almasına yerel yönetimler hazır değildi. Altyapısı olan ucuz arsa olmayınca tarım alanları cetveller ile 3 metre 5 metre geçişler burakılarak hisseli satışlarla yapılaşma sağlandı. Sonra da elektrik, su ve kanalizasyon yatırımı beklendi. Planlı olmayınca kentsel hizmetler yeterince yapılamamaktadır.

 Günümüz de ise  imar planlarını yasal zorunluluk olarak görülmektedir. Oysa imar planları ekonomik gelişmeyi sağlayan istihdama katkı sunan, sağlıklı fiziksel çevre oluşmasını amaçlayan, eğlence ve dinlenme olanakları oluşturan yaşam kalitesini amaçlayan bir araç olması gereklidir. 

Bu bakış açısının kayıp olması ile tüm şehirlerde ne yazık ki çok sayıda ve hızlı şekilde imar planları ve tadilatları yapılmaya başlandı. Betonlaşma için ruhsat almak için gerekli belgelerden biri haline indirgendi.

Bu durumda yapılaşma sağlanıyor ancak şehirleşme yaşanmıyor.

 

TEKBAŞ: Adana’da mantar biter gibi apartmanlar dikiliyor ve gelişi güzel gettolar oluşturuluyor, dikilen binalarda, yan yana veya karşısında olan binalar  gün ışığı ve rüzgarı almaları sağlanıyor mu? 


ÇETİNKAYA: Bu duruma bir önceki bölümde değindiğimiz gibi bir şekilde yapılaşma yapılıyor. Sonucu ya güneş görmeyen yada rüzgar almayan beton kafesler oluşuyor.

TEKBAŞ: Adana’da trafik sorunu, yeşil alan sorunu  ve otopark sorunu var, özellikle vurgulamak isterim ki, kaldırımlar işgal altında, bunların çözümü konusunda bugüne kadar her hangi bir plan sundunuz mu? 


ÇETİNKAYA: Adana’nın hafızası olan 5 Ocak Stadyumu, Galeria ile Demir Köprü Arasında kalan 30.000 metrekare yeşil alan bugün varsa buna katkı sunmaktan mutluyum. Katlı otoparkların kent gündemine gelmesini 2014 Yerel Seçimlerde CHP Seyhan Seçim Bildirgesinde yer almasına katkıda bulundum. Yaya, taşıt ve bisiklet yollarının oluşmasını ve raylı sistemin randımanlı çalıştırılması gerektiğini her fırsatta vurguladım.  Trafik sorunu konusunda, CHP iktidarı ile sorunlarını da çözümlerini de biliyoruz…  

 

TEKBAŞ: Aralık ayı başlarında bir açıklama yapmış, belediye bütçelerinde mali disiplinden söz ettiniz, gelirden çok harcama yapıldığına dikkat çektiniz, Adana’nın geleceğinin ipotek altına alındığını kaydettiniz, yatırımların yetersizliğine vurgu yaptınız, mesela ne bekliyorsunuz belediyelerden?


ÇETİNKAYA: Büyükşehir Yasasından dolayı mali olarak aşamalı olarak problem yaşıyacağını öngördüm. Bundan dolayı tasarruf tedbirlerini hızlıca alması gerektiğini vurguladım. Bütçesi bozulan bir yerel yönetim kentsel ve kırsal Alana  nasıl  hizmet görürecektir. Harcanan bu kaynaklarla daha fazla ve kaliteli hizmet üretilmesini Adanalıların daha iyi şartlarda yaşıyabileceğini anlatmaya çalışıyorum. Yerel yönetimler yaşamın her anına çocuklara, gençlere, kadınlara ve herkese hizmet üretmek zorundadır. Bu hizmeti üretirken de geleceğimiz ipotekli olmamalıdır.     

 

TEKBAŞ: Bilmem dikkatinizi çekti mi? Sarıçam hızla betonlaşıyor, oda olarak belediyeye bir öneriniz oldu mu?  Ayrıca yapılan binaların ne kadarı depreme dayanıklı, ciddi denetimlerin yapıldığına inanıyor musunuz?


ÇETİNKAYA: Şehir Plancıları Odası Şube Başkanlığım döneminde diğer meslek odalarımızında olduğu Sarıçam Belediyesinde olduğu bir komisyon kuruldu. Komisyonumuz Sarıçam Belediyesine imar planı çalışmalarını yönlendirecek şeçitli önerilerde bulundu. Fakat o öneriler ile hazırlanan planlar çok sayıda değişiklik ve revizyonla sadece binalaşmaya yönelik oldu. Yeteri kadar estetik ve fonkisyonel ne yazık ki olamadı. Parsel büyüklük şartını kaldırdılar. Küçük parsellerde dahil hızlı apartmanlaşmasını sağladılar.

 

TEKBAŞ: Neredeyse bütün belediyelerin bir sosyal tesisi bulunuyor, halkın rahatlıkla buralara gittiği görülüyor, örnek vermek gerekirse İstanbul, İzmir Ankara ve diğer şehirler belediyelere ait sosyal tesisler var, nedense Adana’da ketum  davranılıyor? Adana’nın böyle ekonomik bir sosyal tesise ihtiyacı yok mu?


ÇETİNKAYA: Adanalıları Avm’lerden kurtaracak yeni kamusal alanlar üretmek gereklidir. Belediye eliyle işetilen, kır bahçeleri, oyun alanları çoğaltılmalıdır.

 

TEKBAŞ: Cadde ve bulvarlar üzerine gelişi güzel büfeler konuluyor ve bu mimari yapı şehir dokusuna uymuyor, salkım saçak bir görüntü oluşturuyor, bunlarla ilgili proje çizilse ve estetik bir görünüm verilse, hiç öneriniz oldu mu? 


ÇETİNKAYA: Cadde ve Bulvarla büfe konulmasına hem mecliste hem de encümende karşı oyum bulunuyor. Kaldırmlar yaya yürüş alanlarıdır. Büfeler ticari yapılardır. Bu işler dükkan işyeri gibi yerlerde yapılabilir. Zorunlu olmadıkça kaldırmlarda büfe olmamalıdır.  Yapılacaksa da estetik olmalıdır. Rahatsız edici büyüklükte, renkte ve ebatta olmamalıdır.

 

ETİKETLER : Seyhan ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Ulaş Çetinkaya Doruk
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yaşam haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler