ASKİ Geçici degil kalıcı Çözümler üretiyor

Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ (Adana Su Kanalizasyon İşletmesi) 2017 yılı içerisinde il ve ilçe merkezleri, mahalle ve köylere yaptıgı çalışmalarla halkın büyük taktir ve begenisi fazlasıyla hak etti.
Bu haber 2018-02-05 17:04:59 eklenmiş ve 101 kez görüntülenmiştir.

Gece gündüz demeden Adana’nın en ücra köşelerine  varana kadar hizmetlerini aksatmadan sürdüren ASKİ 2018 yılındaki projeleriylede Adana halkına umut olmaya devam edecegini önceki yıl yaptıgı hizmetlerden daha fazla olacagını ,yılın ilk aylarından itibaren  yeni projelerle ortaya koydu.

Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Adana’nın merkez ilçelerinde meydana gelen su kesintilerini ortadan kaldırmak için içme suyu projesi başlattı.

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre, Yüreğir ilçesindeki Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde yer alan içme suyu ana hattında meydana gelen bazı patlaklar nedeniyle sık sık su kesintileri yaşayan bölge halkının sorununu ortadan kaldırmak için proje üretildi. Problemi çözmek için harekete geçen ASKİ ekipleri, birçok mahalleye su ulaşmasını sağlayan hattın yenilenmesi için çalışmalara başladı. Yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki hat üzerinde yol kesim ve kazma işleri gerçekleştiriliyor. Bu işlerin tamamlanmasının ardından ana şebeke hattında deforme olan eski boruların yerine 1000 mm çapında yeni nesil duktil boruların döşemesi yapılacak.

İçme suyu hatlarının daha sağlıklı ve verimli hale gelebilmesi amacıyla yürütülen yenileme ve deplase çalışmaları sonucunda vatandaşlar içme suyu problemi yaşamayacak. Adana geneline etki edecek bu proje yaklaşık 2 ay sonra tamamlanacak.

 

’’Problemlere kalıcı çözümler buluyoruz’’

Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, Büyükşehir Belediye Başkanımız  Hüseyin Sözlü’nün talimalarıyla ,tüm problemlere geçici değil kalıcı çözümler üretmek için çaba gösterdiklerini belirterek, "Adana’nın yaşanabilirliğini arttırmak için Adana Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde gece gündüz demeden çalışıyoruz. Yıllardır hizmet görmeyen vatandaşlarımıza hizmet götürüyor; çözülmeyen, ertelenen tüm sorunları sırayla ortadan kaldırıyoruz" dedi.

Oprukçu, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’nda gerçekleştirilen 3 kilometrelik ana hat yenileme ve deplase çalışmalarında da aynı bilinçle hareket ettiklerini vurgulayarak, birçok mahalleye su ulaştıran hattaki tüm eksikliklerin ivedilikle giderileceğini ve kent genelinde meydana gelen aksaklıkların son bulacağını söyledi. 

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor. Şehir merkezi başta olmak üzere kırsalda da ciddi projelere imza atan ASKİ, bir yandan da yıllardır el değmeyen şebekelerin değişimini gerçekleşiyor.

Adana Çukurova İlçesi sınırları içinde kalan 100. Yıl Mahallesi ve çevresinde yer alan konutların uzun yıllardır kangren haline gelmiş sorunu olan eski borular, 40 yıldır kullanılıyordu. Vatandaşlardan gelen şikayet ve istekler doğrultusunda kolları sıvayan ASKİ ekipleri, 40 yıllık boruları sağlıklı duktil borularla değiştirerek bölge halkının talebine yanıt verdi. 

İlk etapta 6 kilometrelik kısmı tamamlanan projenin hayata geçmesi, bölge halkı tarafından da sevinçle karşılandı. 36 kilometrelik bir hattı oluşturan değişim projesi, yılbaşı itibariyle başlayarak tam gaz ilerlerken; çalışmanın Nisan ayında tamamlanması planlanıyor. Proje sona erdiğinde 100. Yıl Mahallesi mevkiinde bulunan vatandaşların su sorunu tamamen ortadan kalkmış olacak; çeşmelerden sağlıklı içme suları akacak.

 

Derelere Islah çalışması aralıksız sürüyor 

 Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, özellikle kış aylarında oluşabilecek su taşkınlarının ve dere yataklarının tehlike oluşturmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Şehir merkezindeki derelerin ıslah ve temizleme çalışmalarını tamamlayan ASKİ Dereler Bakım Onarım Şube Müdürlüğü ekipleri, şimdi de ilçelerdeki dereler için çalışmalara başladı. Ceyhan Kurtkulağı bölgesinde bulunan dere yataklarını temizleyen ekipler çalışmalarına devam ediyor. 1 kilometrelik dere yatağının ıslah ve temizleme çalışmalarını yapan ASKİ ekipleri kısa bir süre sonra çalışmalarını tamamlayarak diğer bölgelerdeki dere ıslah ve temizleme çalışmalarını da sürdürecek.

ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, "Özellikle kış aylarında gerek şehir merkezinde bulunan gerekse ilçelerde bulunan dere yataklarının temizliği ve ıslah çalışmaları önem arz etmektedir. Bu bağlamda ekiplerimiz çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu sayede herhangi bir dere yatağında da bir taşkın ya da sel söz konusu değil. Derelerle ilgili bakım ve onarım çalışmalarımız da her bölgede belli periyotlarla devam edecektir" dedi.

  

En Ücra köşelere ASK;İ den hizmet 

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Tufanbeyli ilçesi Tozlu mevkisinde yapılan proje ile bölgede sebze ve meyve yetiştiriciliği yapan vatandaşlara kolaylık sağlayacak.

ASKİ’den yapalın açıklamaya göre, Tufanbeyli’nin Tozlu mevkisinde yer alan ve 200 bin metreküp su alan göletin zemininin, jeo mebran kaplama ile daha sağlıklı olması ve su tutması sağlanıyor. ASKİ ekipleri çalışmalarına devam ederken; projenin Ekim ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor. Projenin gölet kısmındaki çalışma tamamlandıktan sonra 2018 yılı içinde Kapalı Sistem Sulama Projesi ile birleştirilerek tamamen hayata geçecek. Böylece sebze ve meyve yetiştiriciliği yapan vatandaşlara da can suyu verilmiş olacak. Sulu tarım, susuz tarıma göre daha verimli olduğu için de yüzde 70 oranında verim artışı sağlanacak.

Tozlu Muhtarı İlhan Altunok, çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ’’Tozlu, sebze ve meyve yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple, bu proje bölgemiz için hayati önem taşımaktadır” dedi.

ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu da projelerle ilgili vatandaşlardan gelen memnuniyetten oldukça mutlu olduklarını ifade ederek, "Bizler sadece suyu insanlara götürerek hizmet etmiyoruz. Biz bölge halkının su dışındaki yaşamsal alanlarını da düşünerek proje üretiyoruz. Bölge halkının daha iyi şartlarda yaşamasını ve herkesin bölgesinde iş yaparak geçimlerini sağlamasını istiyoruz. Çünkü kırsal bölgede canlılık ve üretim olduğunda ülke ekonomisi ve kalkınma daha hızlı ve sağlıklı olur. Tarım ve hayvancılık, sebze ve meyve yetiştiriciliği gibi birçok alanda hem Adana Büyükşehir Belediyesi hem de ASKİ olarak her türlü desteği vermekteyiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü’nün direktifleri doğrultusunda proje üretmeye devam edeceğiz. Hem kırsal da hem de şehir merkezinde vatandaşlarımıza daha sorunsuz bir yaşam alanı bırakmak için çalıştık, çalışıyoruz ve de çalışacağız" diye konuştu.

Tozlu bölgesinde yapılan gölet projesi tamamlandıktan sonra 2018 yılında da Kapalı Sistem Sulama Projesi ile birleştirilerek bölge halkının tarım arazileri sulanabilecek.

ETİKETLER : Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ 2017 yılı il ve ilçe merkezleri mahalle ve köylere yaptığı çalışmalarla takdiri hak ediyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler