“Binlerce taşeron işçi, işsiz kaldı”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, taşeron işçilerin korktuklarının başlarına geldiğini vurguladı.
Bu haber 2018-02-21 21:43:54 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.

Güvenlik soruşturmalarının keyfi bir tutum olduğuna işaret eden, hukukla bağdaşır bir yanı bulunmadığına dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, binlerce taşeron işçinin işsiz kaldığına dikkat çekti. Tümer, başvuru süresinin başladığı 2 Ocak’tan bu yana büyük bir tedirginlik yaşayan taşeron işçilerinin korktuğunun başına geldiğini vurguladı. Tümer, çalışma barışının korunması adına muğlak ve şüpheli gerekçelerle işlerinden edilen işçilerin bir an önce işlerine dönmesi gerektiğini dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçilerin kadroya geçişinin sağlanacağının belirtildiğini ancak gelinen süreçte Adana’da yüzlerce, Türkiye genelinde binlerce taşeron işçisinin işlerinden, aşlarından edildiğini kaydeden Tümer, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) 8 maddelik bir soru önergesi sundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçilerin kadroya geçişinin sağlanacağının açıklanmasından bu yana sistemde yaşanan kaosa her geçen gün yenileri ekleniyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, başvuru süresinin başladığı 2 Ocak’tan bu yana büyük bir tedirginlik yaşayan taşeron işçilerinin korktuğunun başına geldiğini vurguladı.

İŞLERİNDEN OLDULAR!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçilerin kadroya geçişinin sağlanacağının belirtildiğini ancak gelinen süreçte Adana’da yüzlerce, Türkiye genelinde binlerce taşeron işçisinin işlerinden, aşlarından edildiğini kaydeden Tümer, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) 8 maddelik bir soru önergesi sundu.

ÇALIŞMA BARIŞI KORUNMALIDIR!

Güvenlik soruşturmasının mevzuatın öngördüğü usul ve esaslara uymamak gibi muğlak ve şüpheli gerekçelerle pek çok taşeron işçinin kadro kapsamı dışında tutulduğunu dile getiren Tümer, çalışma barışının korunması ve yaratacağı sosyal sorunların önüne geçilmesi açısından kadro başvurusu reddedilen işçiler için bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

BİRKAÇ AY CEZA ALANLAR DA İŞİNDEN OLDU

Belediye ve il özel idarelerinde çalışan yaklaşık 450 bin taşeron işçiye kamu işçisi kadrosu verilmediği gibi mevcut hak ve ücretlerle kadroya geçişi kabul eden binlerce işçinin iş akitlerinin çeşitli gerekçelerle son bulduğunu dile getiren Tümer,  “Emeklilik, usul ve esaslarda belirtilen bütçe kapsamında bulunmadığı, devlet memurluğu kanununda aranan adli sicil kaydı şartını sağlamadığı ya da ceza evlerinde cezasını çektikten sonra mahkemelerce hukuki süreç kapsamında salıverilenlerin de kadro başvuruları kabul edilmemiştir. Bu kapsamda birkaç ay ceza alanlar dahi kadro kapsamı dışında tutulmuştur” dedi.

HUKUKLA BAĞDAŞIR YANI VAR MIDIR?

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TBMM’ye sunduğu önergesinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından şu sorulara yazılı olarak yanıt verilmesini istedi:

Taşeron işçilerin mevcut hak ve ücretlerle kadro başvurularının sona erdiği 11 Ocak 2018 tarihi itibariyle başvuruda bulunan işçi sayısının Türkiye geneli ve Adana ili için ayrı ayrı sayıları kaçtır?

Başvuruda bulunan işçilerden başvurusu uygun bulunanların iller ve kurumlar itibariyle dağılımı nedir?

Başvuruda bulunduğu halde başvurusu uygun bulunmayanların iller ve kurumlar itibariyle dağılımı nedir?

Başvurusu kabul edilmeyenlerin mevzuatta tanımlanan açık engeller dışında subjektif gerekçelerle elemeye tabi tutuldukları yönündeki şikayetlere ilişkin bir inceleme yürütülmekte midir?

Türk mahkemelerince yargılanan, cezalarını çeken ve yine Türk mahkemelerince serbest bırakıldıktan sonra taşeron olarak işbaşı yapan işçilerin kadro başvurularının reddedilmesinin hukukla bağdaşır bir yanı var mıdır?

Güvenlik soruşturması gerekçesi ile başvurusu geri çevrilenlerin ilgili mevzuattaki hükümler tam uygulanmaksızın haksız yere keyfi bir muameleye tabi tutuldukları şeklindeki şikayetleri  hakkındaki değerlendirmeniz nedir?

Taşeron işçisi olarak bir devlet dairesinde çalışması tehlikeli görülmeyen bir kişi devlet kadrosuna geçerken niye tehlikeli olarak değerlendirilmektedir? Bu hususun dini, siyasi vb ayrımcılık için kullanıldığının bir göstergesi değil midir?

 

Çalışma barışının korunması ve yaratacağı sosyal sorunların önüne geçilmesi açısından kadro başvurusu reddedilen işçiler için ne tür bir çözüm düşünülmektedir?

ETİKETLER : CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer taşeron işçileri işsiz kaldı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler