Çukobirlik yeniden mi canlandırılacak

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çukurova bölgesinin en önemli istihdam merkezlerinden biriyken, makine ve ekipmanlarını satıp tesislerini kiraya veren Çukobarlik İplik Dokuma ve Boya Fabrikası’nın son durumunu, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
Bu haber 2018-02-21 21:48:34 eklenmiş ve 176 kez görüntülenmiştir.

Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çukobirlik’te yeniden yapılandırma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “Adana Çukobirlik iplik dokuma boya fabrikaları önemli istihdam merkezleri idi, trilyonluk tesislerin makinaları satıldı oysa bölge için lokomotif görevi gören bir durumu vardı. Halen Adana Mersin arasında Adana'ya 19 km mesafede bu alanda tesislerin konumu ve durumu nedir? Çukobirlik yeniden bir yapılanma içinde midir?” şeklinde  sorular yöneltti. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 1979 yılında Türkiye’nin en genç sendika şube başkanlarından olarak Tekstil Sendikası Çukobirlik Şube Başkanlığı  yaptığı Çukobirlik’te üretime dayalı rekor sözleşmeye imza atmıştı. Gürer  o yıllarda yeni yapılan 3000 yakın çalışanı olan kurumun ürettiği ipliği yurt dışına satar duruma erdiğini anımsattı.12 Eylül sürecinde sendikanın kapatıldığını ve sonraki süreçte kurumun iyi yönetilmediğini ifade ederek sonunda bölgenin en önemli çiftçi ve işçi çalışan  yaralandığı kurum yok edildi. Adana-Mersin yolu üzerinde Adana’ya 18 km uzaklıkta Tesisler ne yazık ki amacı dışında içi boşaltılıp, makinalar satılıp birer harabe yapılara  binalar depoya dönüştürüldü ”dedi.

 

TESİSLER KİRADA 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Mülkiyeti S.S. Çukurova Pamuk Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine ait olan Adana-Mersin karayolu 19. km de bulunan Merkez Yağ Fabrikası, Eski İplik Dokuma ve Boya Basma Fabrika Binalarının kiraya verildiğini bildirdi. 

 

2 TESİS SEZONLUK ÇALIŞIYOR

Bakan Özlü, savvgın ve rollergin fabrikalarının ise sezonluk olarak çalıştırıldığını ifade ederek, “Söz konusu Birlikte yeniden yapılandırma çalışmaları devam etmektedir” açıklamasında bulundu. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Çukurova bölgesinde pamuk üreticilerinin ürünlerine değerlendirmek ve üreticiye destek sağlamak amacıyla 1940’lı yıllarda kurulan oluşturulan kooperatif aracılığıyla kurulan Çukobirlik’in, bir zamanlar bölgenin en önemli istihdam merkezlerinden biri haline geldiğini hatırlattı. 

 

GÜRER BAŞKANLIK YAPTI

 

Gürer, ”Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır, Mersin, Adıyaman, Mardin illerini de kapsayan pamuk alım ve çırçır tesisleri bulunduğu Çukobirlik Adana merkezli büyük bir kooperatif yapılanması idi. Pamuk  hammadde olarak geldiği işletmelerde ipliğe dönüşüyor, yağ çıkarılıyordu. Çırçır, dokuma, boyama   Tesisleri ile iş aş kapısı idi. AKP döneminde tüm fabrika işletmeler kapatıldı. Pamuk alımı düştü. Yanlış yönetimler  Çukobirliği zora soktu. Binlerce işçi işsiz kaldı. Çukurovada yanlış tarım politikaları sonucunda bölgede pamuk  ekiminin azalması ve diğer bazı etkenler nedeniyle, Çukobirlik’te etkilendi. Faaliyet alanının büyük bölümünü sonlandırmasına neden oldu. Tesislerde makinalar satıldı. Tesisler boş kaldı. Çukobirlik, istihdam kapısı olmanın yanında, üreticilerin ürünlerini en iyi şekilde değerlendiren bir kuruluş idi. Bugün tesislerinin çoğu kapalı ya da kiraya verilmiş durumda. Değeri trilyonları bulan onlarca makine ya satıldı ya da atıl vaziyette bekliyor. Bu tesisin bir an önce yeniden yapılandırma çalışmaları tamamlanarak, eski günlerine dönmesinin sağlanması, hem bölgedeki üreticilerin ürünlerini en iyi şekilde değerlendirmesine hem de yeniden istihdam kapısı olmasına olanak sağlayacaktır” diye konuştu. 

ETİKETLER : CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Çukurova bölgesi Çukobirlik
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler