Her 8 kadından biri meme kanseri

Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Kulübü geleneksel olarak düzenlediği etkinlikler kapsamında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Sakman, Meme Kanseri konusunda konferans gerçekleştirdi. Sakman her 4 kadından birinin Meme Kanseri şikâyetiyle doktora başvurduğunu söyledi.
Bu haber 2018-03-13 13:33:52 eklenmiş ve 115 kez görüntülenmiştir.

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak 2015 yılında kurulan Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Kulübü, kurulduğu tarihten bu yana Sağlık bilimleri alanında konferanslar, sempozyumların yanı sıra pek çok bilimsel etkinlik yapıyor. Kulüp sosyal sorumluluk bilinci ile AVM’lerde farklı hastalıklar ile ilgili stantlar açıyor. Bu etkinliklerin bir yenisi Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans salonunda gerçekleşti.  Katlımın son derece yüksek olduğu etkinlik kapsamında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Sakman Meme Kanseri konusunda konferans verdi.

 

Konferans öncesi konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 3 sınıf öğrencisi Beyza Taşkın, kulüp olarak bugüne kadar birçok etkinliğe imza attıklarını amaçlarının aldıkları eğitimin yanı sıra yaptıkları etkinliklerle de faydalı olmayı amaçladıklarını dile getirdi.

 

Beyza Taşkın’ın konuşmasının ardından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürhan Sakman kürsüye gelerek Meme Kanseri konusunda bilgiler verdi. Sakman, insan vücudundaki tüm organların hücrelerden yapıldığını, hücrelerin çok küçük bireyler olduğunu ve ancak mikroskopla görülebildiğini belirti. Normal vücut hücrelerinin sistemli bir şekilde büyüyerek bölünüp öldüğünü buna karşın kanser hücrelerinin büyümeye ve bölünmeye devam ederek vücudun çeşitli bölgelerine yayıldığını dile getiren Sakman, Meme Kanseri’nin ise anormal hücre kümelerinin meme de gelişmesi olarak tanımlanabileceğine dikkati çekti.

 

HER 4 KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ ŞİKÂYETİYLE DOKTORA BAŞVURUYOR!

 

Günümüzde her 4 kadından birinin Meme Kanseri şikayeti ile doktora başvurduğuna işaret eden Sakman, doktora başvuran kadınların yüzde 80 in de iyi huylu bir meme hastalığının bulunduğuna, yüzde 20 sin de ise Meme Kanseri’ne rastlanıldığına vurgu yaptı. Meme Kanseri’nin kadınlarda en sık görülen kanser tipi olduğuna da işaret eden Sakman, Meme Kanseri’nin kadınlarda en ölümcül kanser türü olmakla beraber kansere bağlı ölümlerin de yüzde 20 sini oluşturduğunun altını çizdi.

 

HER 8 KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ!

 

Sakman günümüzde her 8 kadından birinde Meme kanseri hastalığının görüldüğünü de söyleyerek, hastalığın risk faktörlerinin kesin olarak bilinmediğine, östrojen, genetik, çocuk sahibi olmamak, emzirmeme, beslenme, alkol, radyasyon ve fiziksel aktivite azlığı gibi faktörlerin risk gurubunda bulunduğuna dikkati çekti. Meme Kanseri’n den korunmak adına alınabilecek önlemler arasında az yağlı gıdalarla beslenme, A,C Vitaminleri ve Selenyumdan zengin gıdalarla beslenmek, alkol alımının kısıtlanması geldiğini de sözlerine ekleyen Gürhan Sakman, Meme Kanseri’n den korunmak adına da ilk doğumun erken yaşta yapılması, doğum kontrol ilaçlarının ilk doğumdan önce kullanılmaması, menopoz sonrası gerekmedikçe hormon tedavisi uygulanmaması olarak sıraladı.

ETİKETLER : Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Kulübü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler