Biçer; 'İttifak yok!'

Röportaj: Fatoş TEKBAŞ Saadet Partisi Seyhan İlçe Başkanı Mehmet Ali Biçer Doruk Gazetesine konuştu;
Bu haber 2018-03-18 13:28:05 eklenmiş ve 311 kez görüntülenmiştir.

Saadet Partisi Seyhan İlçe Başkanı Mehmet Ali Biçer son günlerde yıldızı parlayan, hemen hergün  gündem belirleyen, Saadet Partisi Genel Başkanı  Temel Karamollaoğlu’nun Ak Parti kurmaylarıyla görüşüp, ittifaka yanaşmaması, bütün dikkatlerin üzerine çevrilmesine neden oldu. Saadet Seyhan İlçe Başkanı eğitimci Mehmet Ali Biçer’le teşkilatlardaki yansımalarını öğrenmek istedik. Biçer her şeyden önce, tek adamlığı istemediğinin altını çizerek, Saadet’in ilkeleri ve prensipleri olduğunu, yargının şeffaflığını, seçim güvenliğine dair önemli konuları konuştuk. 

Başkan Biçer ittifak şu kaygıları taşıdığını da açıkça söylemekten kaçınmadı. Ak Parti’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50 artı 1 oy potansiyeline ulaşamadığını, daha önceki yıllarda Devlet Bahçeli ile birbirlerine hakarete varan sözler sarfedildiğini kaydeden Başkan Biçer; “Saadet Partisi özgül ağırlığı olan, kimlik sahibi olan bir siyasi parti, yeni bir parti değil, köklü bir parti, 45 yıldan beri bu  parti çalışmasına devam ediyor. Burada sert bir kayaya çarptı diyebiliriz,” diyerek Saadet Partisi’nin yapılan anketlerde yüzde 15’lerde oylarını artırdığını da sözlerine ekliyor.

Saadet Partisi Seyhan İlçe Başkanı Biçer, bazı kurumların veya  gazetecilerin Adana’da siyasi kanaat önderlerini, yazarlarını, çizerlerini ve prof’ların katıldığı “Gündem” değerlendirilmesini, beyin fırtınası yapılmasının olumlu yanlarını hatırlattı. Seçimlere yakın bir süreçte AKP kurmaylarının Saadet Partisi ilçe başkanlarını yakın markaja alacağı iddasını da gündeme taşıdı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saadet Partisi’nin kendi adaylarını çıkaracaklarını da kaydediyor. 


MEHMET ALİ BİÇER KİMDİR?

Eğitimci, Mehmet Ali Biçer

Saadet Partisi

Seyhan/Adana İlçe Başkanı

Kimliği: 1951 Yılında doğdu. Eğitim Fakültesi Önlisans eğitimini tamamladı. Askerliğini Piyade Er Öğretmen olarak yaptı. 1970’de evlendi, beş çocuk babası, onbir torun sahibi.

Mesleği: 1969’da öğretmenlik mesleğine başladı. Yedi yılı köyde olmak üzere yirmibeş yıllık meslek hayatını 1994’de emeklilikle noktaladı. Yedi ay yöneticilik ile Ceyhan İmam-Hatip Lisesi Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yaptı.

Teşkilatcılığı: 1977-80 arası; Ceyhan'da, Mefküreci Öğretmenler Derneği (MEFDER) İlçe Başkanlığı, Akıncılar Derneği İlçe Sekreterliği, 1988’de sekiz yıl Ceyhan Milli Gençlik Vakfı (MGV) İlçe Başkanlığı, 1997’de beş yıl Safa Vakfı Adana Şube yöneticiliği, Adana Safa Derneği (ASADER) Kurucu üyeliği, 2008’de üç yıl Verenel Derneği Adana Temsilciliğini, onbeş yıl Safa Hizmet Kurumları Adana Bölge Koordinatörlüğü, 2015’de “İslam Toplumu Sosyal Medya Derneği (İSOMDER) Adana İl Başkanlığı ile Anadolu Gençlik Derneği Adana Şubesi Teşkilat Bşk. Yardımcılığını iki yıl yaptı.

Temsilcilikler: 1980’de Sebil, Şura, Tevhid, Hicret, İslami Hareket, İslam, Kadın ve Aile, İlim ve Sanat, Gül Çocuk, Büyük Gazete Dergilerinin 1993’de Yeni Dünya, Cuma, Yörünge Dergilerinin Ceyhan temsilciliklerini yaptı. 1997-2007 Yeni Dünya Dergisi Adana Temsilciliği, 2003-2007 Yeni Dünya Dergisi Doğu Akdeniz Bölge Başkanlığı yaptı.

Radyo Yayıncılığı: Toplam onüç yıl, 1994’de Ceyhan Dost Fm Radyosunda, 1997’de itibaren Adana Radyo Özel Fm, Adana Radyo Barış Fm, 2005 Adana Radyo Hayat'ta canlı dini program yapım ve sunuculuğu üstlendi.

Televizyon yayıncılığı: 1994’de Ceyhan Yonca Tv’de, 2011’de Koza TV, 2014’de TV A, Nurs Tv ile toplam beş yıl dini program hazırladı ve sundu. Bazı televizyonlara Konuk olarak katıldı: 1995 de Refah Partisi Ceyhan İlçe Başkanı, 1997'de Refah Partisi Adana İl İstişare Kurulu Bşk. Yrd. ile Fazilet Partisi Adana İl İstişare Kurul Üyeliği yaptı. SAADET PARTİSİ 12 Kasım 2017 Kongresinde Seyhan İlçe Başkanlığı’na seçildi.

Yazarlığı: Yeni Ufuk Gazetesi, Yeni Devran Gazetesi, Çukurova Merhaba Gazetesi Ajansadana, İslammedya, İlkhaberim, tvahaber web sitelerinde toplam sekiz yıl düşünce makaleleri yazdı.

Hatipliği: Mart-2006’den itibaren çeşitli kurum ve kuruluşların bünyesinde düzenlenen seminerlere, konferanslara konuşmacı olarak katıldı.

 

 

TEKBAŞ: Tayyip Erdoğan neden ittifak yolunu seçti?

BİÇER: Evdeki hesap çarşıya uymadı. 50 artı, 1 oy  potansiyeline ulaşamadı. Dolayısıyla daha önceden olmadık yüz kızartıcı söylemlerde bulunduğu halde Devlet Bahçeli’ye birlikte sarmaş dolaş oldular. Devlet Bahçeli’de MHP Genel Başkanı Ak Parti’nin sözcüsü gibi davranıyor, konuşuyor. Şimdi Saadet Partisi’ne de  ihtiyaç duydular ama Saadet Partisi özgül ağırlığı olan, kimlik sahibi olan bir siyasi parti, yeni bir parti değil, köklü bir parti, 45 yıldan beri bu  parti çalışmasına devam ediyor. 

Burada sert bir kayaya çarptı diyebiliriz, Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanımız, ama ben buradaki cümleyi Ak Parti Genel Başkanı olarak ifade etmek istiyorum. Çünkü Cumhurbaşkanlığı ayrı bir konu, biz o makama  her zaman saygı duyarız. Çünkü insanoğlu fanidir. Bugün o gider bir başkası gelir bizimde olacağımız son gibi.

 

TEKBAŞ: Tayyip Erdoğan herkesi kendi kanatları altına çağırıyor, seçilmeme korkusu mu var? 

BİÇER: Aynen öyle, daha önceden hiç yaklaşmadıkları bir partiyi, küçümsedikleri, önem vermedikleri bir siyasi partiye, sayısal olarak yüzde sıfır 7 oy almış bir partiye demek ki, o kadar yaklaştıklarına göre bir ihtiyaç hasıl olmuş. Yani yaptıkları anketleri kendilerinin aleyhine olduğunu görmüşlerdir.  Çünkü onlar her hafta veya 15 günde bir ellerinde de bol imkanlar var, devlet desteği var, hazine yardımı var, para bol, bu yaptıkları toplum mühendisliği anket çalışmasıyla, Saadet Partisi’nin ihtiyaç olduğunu hissediyorlar. Yalnız Mustafa Şentürk TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Saadet kurmaylarıyla birlikte üç saat bir görüşme yaptı. Bu çok önemli bir saat, üç saat konuşmaları…  Demek ki çetin bir pazarlık diyemem, ne olduğunu bilemem ama iyi bir görüşme olmuş. 

Gazetecilerden edindiğim bilgi,  (yandaş olmayan gazetecilerden) Yeniçağ gazetesinde Ahmet Takan bunu deşifre etti, şu anda Ak Parti ittifak istemiyor. Saadet Partisi’nden iltihak istiyor.  İltihak da, ittifakda  arapça bir kelime. İttifak ortak paydada buluşmak demek,  bir bölü iki, bir bölü dördü toplamak için paydaları eşitlersin, toplarsın.

Fakat bunların böyle bir niyetleri yok, Saadet Partisi   tarihte bir dönem olarak kalsın, belki akademisyenlerin inceleyeceği, bir bilimsel çalışma alanı olsun, artık Saadettin dönemi bitti, bize karışın, katışın, kaynaşalım, artık bu dönem bitti. Erbakan dönemi bitti gibi. Halbuki Allah rahmet eylesin, cennet mekan olsun Erbakan hocamız, biz Alpaslan’ın fikrini,  Fatih Sultan Mehmet’in fikrini, Kanuni Sultan Süleyman’ın fikrini  savunuyoruz dediği için, kıyamete kadar devam edecektir. Onun; “güle güle” demesi de bu açıdan da hoş olmamıştır. Şuurlu insanlar için, müslümanın şuurlu olması lazım, şuurlu demek  iyilerin içerisinde  en iyisini seçmektir. Yoksa af buyurun hayvanlar ot yerken zararlı otları yemez, faydalı, yarayışlı otları yer. 

Ama insan iyilerin içiresinde  en iyisini seçebilen biz buna şuur diyoruz.  Biz ittifak cumhurbaşkanlığı, yani başkanlık seçiminde ittifak etmeyeceğiz. Genel Başkanımız medyada çeşitli yerlerde bunu  kaç defa söyledi. Biz kendi adayımızı çıkaracağız. 300 bin oy toplayacağız, hatta bizim Seyhan’ın nüfusü 800 bin,  bize talimat verildi, Seyhan’da 8 bin imza toplayacaksınız diye, toplarız veya toplayamayız diye, ama biz 8 bin imzayı toplarız …

Buna gayret sarfedeceğiz.

Yerel seçimlerde milletvekili seçimlerinde ittifak yapma durumu söz konusu bu arada hangi parti olursa olsun isim vermiyorum bir tanesini dahi dışlamıyoruz, o partiler, bizim ilkelerimizi, prensiplerimizi kabul ediyorsa biz onlarla ittifak kuracağız, en önemlisi biz erkler bazında, kuvvetler ayrımı dediğimiz, ondan yanayız, onu istiyoruz. 

Yasama, yürütme, yargı tamamen  birbirinden  bağımsız  olacak. Çünkü bunun en güzel örneği Mehmet Fatih Sultan Mehmet tarihte bir çağ açıp, bir çağ kapatan kişi hakim karşısında, ermeni bir kişi ile yargılanma söz konusu olmuş.

Adelet onun için ayrı olacak, herkes için olacak.

Cumhurbaşkanı vatana ihanetten başka hiçbir şekilde yargılanamayacak, Cumhurbaşkanı birini öldürürse yargılanamayacak, 21. yüz yılda olacak şey değil. Yürütme, hükümetin başı o ayrı olacak, yasama da. 

Bakın değerli kardeşim…

Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Abdüllatif Şener bunlar Fazilet Parti’sinden ayrılırken dediler ki,  Erbakan Hoca tek adam rölünü oynuyor,  ortak akıl yürütmüyor. Eski deyimle istişare yapmıyor.  Şimdi ne istiyorlar, ortak akılsız tek adamlık sistemi. 

Tek adam  Muammer Kaddafi gibi, Saddam Hüseyin gibi, kişiler ortaya çıkacak, sonuçta ortaya çıkmıştır. Bunun kültürümüzde de onun yeri yoktur. Biz bunu istiyoruz. Erkler ayrımını istiyoruz. İkincisi liyakat dediğimiz, bizim kültürümüzde olan kişilerin atanmasında bu parti mensubu değil, bu kişi uzman mıdır değil midir, o gelsin, örnek mi Osman  Altuğ sosyal demoktrat biri. Tırnak içerisinde sol düşünceli Prof. Dr. Osman Altuğ’u ekonomi işlerinden çağırmış ve  havuz sisteminin fikir babasıdır. 

Bizim kültürümüzde de emaneti, görevi uzman kişiye vereksin diyor. Yoksa bizim tarafa verin düşüncesi yanlıştır. 

2.ci prensibizimde de bir diğeri de söylemi ve dili iyi kullanma durumundayız, bir mevkiye gelen kişi alt tabakada ki veya gücünden zehinlenme dolayısıyla,  ona buna hakaret etmesi, aşağılaması rencide etmesi onu kötü pozisyona sürüklemesi hoş bir yaklaşım değil.

Tabi buna daha çok ekleyebiliriz, şahsiyet, dış politaka ekleyebiliriz, şu anda Ak Parti Genel Başkanı dediki  ki;  “Milli Görüş gömleğini çıkardık” dediler, bir kaç defa deklare ettiler. Yeni gömlekleri nedir? Yeni gömlekleri deli gömbeliği demek istemiyorum. Giydikleri yeni gömlek kapitalist liberal ekonomiyi savunan bir sistem. Biz ise faizsiz altını çiziyorum, Adil Düzen, adaletli bir sistem istiyoruz. Ve İslam Birliğini istiyoruz dış dünyada. Erbakan Hoca D-8’lerde hiçbir araya gelemez dedikleri Mısır, İran ve Türkiye, 8 ülke bir araya gelmiş bundan siyonizm rahatsız olmuştur. Ama aynı kapitalist libaral ekonomiyi savunan Ak Partisi (AB) Avrupa Birliği trenine biniyor, “biz haçlılarla birlik olacağız” diyor. Yanlış anlama olmasın, biz her devletle ikili ilişki kurarız, bu gayet doğal, biz Osmanlı’da da da Selçuk’lularda da bu  görülmüştür.  Biz her devletle ikili ilişkiler kurarız, onun güdümüne ve uydusuna giremeyiz. 

Bugün Amerika, (ABD)  bakın Suriye olaylarında bir tarafta silah gönderecek, PYD’ye destek verecek, onu komutan olarak ilan edecek, sonra Habur Gümbrük kapısından binlerce, onbin diyemiyorum PYD’li şaşalı, tantanalı, böyle davullu zurnalar uğurlamalar, karşılamalarla, eğit donat yapılacak ondan sonra bende giriyorum Afrine…

“Hadi gidelim Afrine…

Hadi gelelim Afrine…”

Sayın başbakanın ifadesiyle  

Bu Türk toplumunun aklıyla dalga geçmektir. Onun için biz bunlara karşı durunca, böyle ciddi bir muhalefetin kendi içlerinde kaybolmasını istiyor Ak Parti, ama heralde benim kavrayabildiğim sonuçta biz ilçe başkanıyız, ilçe algılayabildiğim kadarıyla şu anda Ak Parti ile milletvekili, yerel seçimleri için bir ittifak söz konusu olmayabilir, diğer partilerle olabilir.

O partilerde prensiplerimizi ve ilkelerimizi tasvip ediyorlarsa olur.  

Örnek mi; Biz CHP ile Kıbrıs savaşında ilk defa Karlofça Anlaşması anlaşmasından sonar, bu topraklarda bir toprak kazanılmıştır ve haşhaş konusunda çok iyi çalışma  yapılmıştır. Hatta ambargo, siz bilmezsiniz biz yaş itibariyle biliyoruz,  tüp kuyruğu, şeker kuyruğu, yağ kuyruğu olmasının sebebi ambargo uygulanmasından kaynaklanmıştır.

Şimdiki AK Parti hükümeti, ambargoya direnecek güç göremiyor, hissedemiyor, yanına yedek lastik olarak Saadet Partisi’ni almak istiyor. 

Saadet Partisi bu trene binmeyecek.

Biz Ak Parti ile de ittifak kurarız, bizim prensiblerimizi kabul ediyorsa, Milli Görüş gömleklerini tekrar  giyerlerse hay hay olur..

Bizim parti diye bir sorunumuz yok, bizim 20 yıldan beri biz nadastayız, hazine yardımı almıyoruz. Dimdik ayaktayız. Demek ki, biz ilkeli prensipleri olan bir partiyiz.

 

 

ETİKETLER : Saadet Partisi Seyhan İlçe Başkanı Mehmet Ali Biçer Doruk Gazetesi ittifak yok
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler