Tarihte ki Türk kadınlarını anlattı

Yörük Türkmen Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Gönüllüsü Yörük Beyi Hüseyin Yıldırım, Adana Yörükler Kültür Derneği’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde;
Bu haber 2018-03-18 13:32:11 eklenmiş ve 199 kez görüntülenmiştir.

Yörük Türkmen Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Gönüllüsü Yörük Beyi Hüseyin Yıldırım, Adana Yörükler Kültür Derneği’nde 8 Mart Dünya Kadınlar gününde, tarihte Türk kadınlarını gündeme taşıdı. Dernek binasında yapılan bu etkinliğe, çok sayıda dernek üyeleri katıldı ve bu konuşmaya yürekten destek verdiler. Günün anlamına uygun konuklara milli yiyeceklerden çay ve sıkma ikram edildi. Dernek Başkanı Hüseyin Yıldırım, Batılı kadınlardan girip, İslamiyet’in kadına bakışını ve tarihte ki Türk Kadınını önemine dikkat çekerek, asırlar önce Türk kadının yönetimde söz sahibi olduğunun özenle altını çizdi. Ve slayt gösterisi de sunmayı ihmal etmedi. 

Yörük Türkmen Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Gönüllüsü Yörük Beyi Hüseyin Yıldırım etkinliğe katılan konuklarla tek tek ilgilendi. Adana Yörük Kültür Derneğinde Başkan Hüseyin Yıldırım;  “Kadınlarımız Çanakkale şehitlerimizin anaları,  15 yaşında kınalı kuzularını askere gönderen kadınlarımızın, vatan için ''ya şehit ol ya gazi diyen'' kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum” diyerek söze girdi ve batının, Türk dünyasının ve Cumhuriyet döneminin Atatürk’ün batıdan önce Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıdığı ve kadınlara değer verdiğini kaydetti. 

Yörük Türkmen Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Gönüllüsü Yörük Beyi Hüseyin Yıldırım, Türk kadınlarının, şehit analarının 15 yaşında kınalı kuzularını askere için ''ya şehit ol ya gazi diyen'' kadınların gününü kutladı. 

Başkan Yıldırım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, evrensel bir değer  olduğunu, 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlayan kadın işçilerin 129 kadının can vermesiyle, Dünya Kadınlar Günü, emekçi ve işçi kadınların günü olarak bütün kadınlar adına kutlanan bir gün, olduğunun altını çizdi. 

Türk dünyasında kadının yeri ve önemi…

Adana Yörük Kültür Derneği başkanı Hüseyin Yıldırım, eski Türk toplumlarında ailenin önemine değindi ve temel taşlarından biri olduğunu kaydetti. Başkan Yıldırım; “Türk destanlarında ve Türk felsefesinde yüce bir mertebeye ve varlık haline getiren töreye ve kültüre hayran olmamanın imkanı yoktur. Kadın, erkeğin biricik yoldaşı ve çocuklarının anası olmak gibi önemli bir vazifeyle görevlendirilmiştir. Daha da önemlisi Türk Milletinin tek bereket kaynağıdır, diye tanımladı.  

Başkan Yıldırım; Kendisine verilen bir takım haklardan dolayı hanların, hakanların, cengaverlerin önünde saygıyla eğildikleri bir şeref abidesidir, diyerek Cengiz Han’ın yaptığı toplantıyı örnekle anlattı.  

Cengiz Han; “Ben hepinizin hanı Cengiz Han’ım. Bu da benim Han’ım  Börte’dir “ diye saygıyla eşinden söz eder. 

Eski Türk toplumlarında aileyi temsil eden aile en önemli sosyal birlik olduğundan M.Ö 4000-4500 yıllarında geriye kadar ulaşmakta. Hiçbir  Türk dilinde cinsiyet ayrımı yok! Ayrıca Tengri kelimesinin de cinsiyeti yok. Büyük Hun İmparatorluğu adına Çin'le ilk barış anlaşmasının Meta Hanın hatunu imzalamıştı.

Arap gezgini ilmi Fadlan da eserinde Türk toplumunda kadının yeri, Hatunun hükümdarın yanında oturduğunu bunun Türklerin adeti olduğunu Türk kadınlarının asla erkeklerden kaçmadıklarını haber vermektedir. 

Göktürklerde ve Uygurlar da kağanın karısı hatun kocasıyla beraber devlet işlerinle birlikte söz sahibidir. 

Türk kültüründe destan kahramanları iyi ata binen, iyi kılıç kullanabilen, iyi savaşan kadınlarla evlenmek istemektedir nitekim Dede Korkut hikayelerinden olan Bamsı Beyrek hikayelerinden olan Bamsı Beyrek bunun en iyi en güzel örneklerinden biridir.

Arap gezgini İbn Battuta şöyle der; Burada tuhaf bir hale şahit oldum ki o da Türklerin kadınlarına gösterdiği hürmet. Burada kadınların kıymet derecesi erkeklerinden daha üstündür. Dede Korkut hikâyelerinde 4 tip kadın tipinden söz edilir. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; 5 Aralık 1934’te “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesi” ile kadınlar tekrar siyasi hayata dâhil olmuş ve devlet yönetiminde söz sahibi olmuşlardır. Cumhuriyeti’mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, söylemiş olduğu birçok söylemde toplum içinde kadına verilen değeri ifade etmiştir. Örneğin Atatürk, Şubat 1923'te “Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.” 

Sonuç olarak Türklerde kadınlar yönetimde ve evde söz sahibidir. Kadın ve erkek eşit yükümlülükler üstlenirler. Türklerde kadınlar ve erkekler birlikte çalışır birlikte kılıç kuşanır ve silah ve ok kullanır kadın erkek beraber savaşır bir arada yemek yer toplum içinde bir arada oturur sohbet eder bir arada eğlenir, Oyun oynarlar. Türkler de kadınlara cinsellik olarak bakılmaz, erkek kadın ayrımı Türklerde yoktur ve tarih boyunca hiç olmamıştır.” Diyen Yıldırım son cümlesini, Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V Efendimizin; “Cennet annelerin ayağının altındadır” cümlesi ile bitirdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER : Yörük Türkmen Kültürünü Araştırma Yaşat Gönüllüsü Yörük Beyi Hüseyin Yıldırım Adana Yörükler Kültür Derneği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler