Şeyh Cemil Nardalı Milli Mücadele Konağı’na ziyaretçi akını

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin restore edip, Çukurova’nın kültürel değerleriyle ve Kuvayi Milliye kahramanlarının fotoğraflarıyla donattığı tarihi konak, 3 ayda 7 bin 500 kişiyi ağırladı.
Bu haber 2018-03-22 20:54:26 eklenmiş ve 103 kez görüntülenmiştir.

Adana’nın asırlık kültür mirası yapıları restore ederek, sosyal yaşama kazandıran Adana Büyükşehir Belediyesi, Milli Mücadele yıllarında askeri karargah olarak kullanılan Şeyh Cemil Nardalı Konağı’nı kültür merkezine dönüştürdü. Çukurova yöresinde Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında mücadele veren Şeyh Cemil Nardalı’nın Akkapı Mahallesi’ndeki 12 odalı yadigarı, Kuvayi Milliye kahramanlarının hatıralarıyla donatıldı. Şeyh Cemil Nardalı Milli Mücadele Konağı adıyla düzenlenen müzeyi 3 aylık süreçte 7 bin 500 kişi ziyaret etti. 

FRANSIZ ZULMÜNDEN KURTULANLAR SIĞINDI

Adana Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı mimarisi özelliği taşıyan ve yıkılmaya yüz tutan konağı 7 yıl önce devralıp, aslına uygun şekilde restore etti. Temmuz 1920’de Adanalıların “Kaç Kaç” diye hatırladığı Fransız işgalinin en acı günlerinde zulümden ve katliamdan kurtulmayı başaranların sığındığı tarihi bina, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın çalışmasıyla kültür merkezine dönüştürüldü. 

KUVAYİ MİLLİYE KAHRAMANLARININ HATIRASI YAŞATILIYOR

Bahçesinde iki adet anıt ağacı koruma altına alan Adana Büyükşehir Belediyesi, cumbalı konağın odalarını Çukurova’ya özgü kültürel değerlerle, Kuvayi Milliye kahramanlarının fotoğraflarla süsledi. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Şube Müdürü Yusuf Delikoca, Şeyh Cemil Nardalı Milli Mücadele Konağı’nı müzeye dönüştükten sonraki 3 aylık zaman diliminde 7 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini belirtti. 

Yusuf Delikoca, “Bu eser, Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü’nün Adana’mızın tarihine ve kültürüne verdiği önemi göstermektedir. Amacımız tüm değerlerimizin gelecek nesillere ulaştırılmasıdır. Bu bizler için bir hizmet olduğu kadari aynı zamanda milli bir görevdir” dedi. 

NARDALI’NIN TORUNLARI BÜYÜK ONUR VE GURUR YAŞIYOR

Milli kahramanlardan Şeyh Cemil Nardalı’nın torunu Şahap Nardalı ise dedesinin yadigarı konağın restorasyonunu sağlayan Başkan Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti. Şahap Nardalı, “Uzun yıllardır atıl durumda kalan ve restore edildikten sonra boş bırakılan dedemize ait bu tarihi konağı hizmete açarak bizlere büyük bir onur ve gurur yaşatan Başkanımız Hüseyin Sözlü’ye şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Nardalı ailesinin büyüklerinden Rıfat Nardalı da dedesinin ve diğer milli mücadele kahramanlarının hatıralarının konakta yaşatılmasından büyük mutluluk ve memnuniyet duyduklarını dile getirdi.  

ETİKETLER : Adana Büyükşehir Belediyesi restore Çukurova’nın kültürel değerleri Kuvayi Milliye kahramanları Şeyh Cemil Nardalı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler