Kütüphaneler haftasına görkemli açılış

Bu yıl, ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ temasıyla kutlanan 54. Kütüphane Haftası başladı. Birçok etkinliğin yer aldığı Kütüphane Haftası kapsamında 28 Mart Çarşamba günü saat 14:00’te Atatürk Parkı’nda öğrenci, öğretmen, bürokrat ve tüm halkımızın katılımıyla kitap okuma etkinliği düzenlenecek.
Bu haber 2018-03-27 14:11:48 eklenmiş ve 120 kez görüntülenmiştir.

Bu yıl, ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ temasıyla kutlanan 54. Kütüphane Haftası başladı. Birçok etkinliğin yer aldığı Kütüphane Haftası kapsamında 28 Mart Çarşamba günü saat 14:00’te Atatürk Parkı’nda öğrenci, öğretmen, bürokrat ve tüm halkımızın katılımıyla kitap okuma etkinliği düzenlenecek.

 

Adana Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü koordinatörlüğünde yapılan ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ temasıyla gerçekleştirilen 54. Kütüphane Haftası açılış programı Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

Programda konuşan Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, bu yıl 54 düzenlenen Kütüphaneler Haftası’nın temasının ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler olarak belirlendiğini söyledi.

 

Etkinlik kapsamında birçok etkinlik yapılacağını belirten Yavuz; “‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ teması çerçevesinde etkinliklerimizi yoğunlaştırdık. Birbirinden anlamlı etkinlikleri; geleceğimizin teminatı çocuklarımızla, gençlerimizle ve tüm vatandaşlarımızla buluşturacağız. Bu etkinlikler bir hafta boyunca ilimizin değişik yerlerinde ve değişik kurumlarında aktivitelerle devam edecek” dedi.

 

Gelişen teknoloji ile birlikte sanal âlemin insanları olmadık kinlik ve kişiliklere sürükleyebildiğine değinen Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, sözlerine şöyle devam etti;

 

Yapacağımız etkinlikler sizleri kitap ile kütüphane ile tanışmanıza bir vesile olacaktır. Bu tanış ile kitap ile yıllarca sürecek arkadaşlığınızı sürdüreceksiniz.

 

GELİŞEN TEKNOLOJİYE DİKKAT!

 

Zaman değişiyor. Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerliyor. Bilgi çağını, aklın sınırlarını zorlayan gelişmeleri hep birlikte takip ediyoruz. Üzülerek belirteyim ki, tüm gelişmeler teknoloji esaretini de beraberinde getiriyor. Bu esaret kimi zaman çocuklarımızı ve gençlerimizi, teknolojinin kötü yüzüyle, kötü niyetli şahıslarla da karşı karşıya getirebiliyor.

 

“ŞİDDET YÜKLÜ OYUNLAR, SONU KÖTÜ BİTEN HİKAYELERE DÖNÜŞEBİLİR”

 

Sanal âlem insanları olmadık kinlik ve kişiliklere sürükleyebiliyor. Cazip teklifler ile başlayan şiddet yüklü oyunlar sonu hüsran ile biten hikayelere dönüşebiliyor. Tüm bunları bertaraf etmek, gençlerimizi ve çocuklarımızı toplumumuz için bilinçli, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştirmek, aileden başlayarak okulda, sokakta, sanal alemde millet olarak hepimizin görevidir.

 

“ÇOCUKLARIMIZA İYİ MODEL OLMALIYIZ”

 

Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın ruh ve beden gelişimine mani teşkil edecek unsurları hep birlikte ortadan kaldırmalıyız. Onlara iyiyi, güzeli kendi davranışlarımızla göstermeliyiz. En başta bizler iyi model olmalıyız ki, bizim ardımızdan gelecek evlatlarımız bizleri örnek alıp yanlış yollara sapmasınlar.

 

Bu teknoloji esaretinden kitaplar da kendilerine düşen payı almaktadır. Uzağa gitmeden hemen kendimizi bir değerlendirelim. Bu öz eleştiriyi bir eleştiri yapalım ve soralım. Teknolojiye yani; telefon internet ve bilgisayara ayırdığımız zaman ile kitaba, okumaya ayırdığımız zaman dilimi arasında ne kadar fark var bakalım. Baktığımızda kocaman bir uçurum olduğunu görüyoruz.

 

Kitaplar, bize iyiyi, güzeli ve doğruyu gösteren en sadık, en vefalı dostlarımız değiller mi? Kimi zaman elimizim altında, kimi zaman çantamızda, kimi zaman başucumuzda, kim zaman da yaşadığımız şehirde bir kütüphane salonunda…  O halde kitaplarda neden uzak duruyoruz? Okumanın sabrı sevdayı, umudu, özlemi, kavuşmayı velhasıl insana has duyguları öğrettiğini, başkalarından farkınızı ortaya çıkardığını, sizi diğerlerinden ayırdığını hiçbir zaman unutmamalıyız.

 

Adana Valiliği olarak çocuklarımızın, gençlerimizin ve tüm vatandaşların kitaba erişimlerini kolaylaştırmak adına ilimiz genelinde 21 kütüphanede sürdürüyoruz.

 

“340 BİN KİTAP SİZLERİ BEKLİYOR”

 

Kütüphanelerimizde bugün itibariyle yaklaşık 340 bin kitap sizleri bekliyor. Kütüphanelerimizin üye sayıları ise yaklaşık 30 bin. İlimizde eğitime devam eden 480 bine yakın ilk, orta ve lise öğrencisi olduğu düşünüldüğünde, kütüphanelerimizin üye sayısının çok düşük olduğu ortaya çıkıyor. Bu sayıyı mutlaka artırmalıyız. Öğrencisinden, siviline toplumun her kesiminden vatandaşlarımızın, kütüphanelerle olan münasebetini artırmalıyız.

 

YENİ NESİL KÜTÜPHANELER; Z KÜTÜPHANELERİ

 

Diğer yandan ilimizdeki eğitim kurumlarında ‘Fatih Projesi’ ile birlikte Z Kütüphanelerinin sayılarının ve kullanımının artığını görüyoruz. Z kütüphaneler modern görünümleri, internet ve bilgisayar erişimleri, her çeşit kitabı ve sürekli yayını bir arada bulunduran, yapısıyla çağın emrettiği yeni nesil kütüphane örnekleri olarak yaygınlaşmaktadır.

 

Bununla birlikte öğrencilerimizin daha çok kitap ile buluşması amacıyla ‘Güney Adana Kalkınma Programı’ kapsamında ‘Kitabım ve Okulum, Benim Başarı Yolum’ projesini başlattık. Proje ile bugüne kadar yaklaşık 30 bin kitabı okurlarımıza, okullarımıza ve öğrencilerimize kazandırdık.

 

‘Kitabım ve Okulum, Benim Başarı Yolum’ projesi sayesinde, özellikle Güney Adana bölgesindeki okullarımızda eğitime devam eden öğrencilerimizin aileleriyle birlikte uzun soluklu bir okuma alışkanlığı kazanacaklarını umut ediyorum.

 

Ülkemizin en kıymetli hazinesi beşeri sermayedir. Bu nedenle insanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışıyla insan odaklı çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çocuklarımızı yarının dünyasına ve ülkemizin gelecek vizyonları doğrultusunda okuyan, düşünen, öğrenen, sorgulayan bireyler olarak hazırlayacağız”

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, kütüphanelerin önemine değinerek; “Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur” dedi.

 

Türkiye’nin okuma bakımından Avrupa’dan çok geride olduğunu ifade eden Tari, sözlerini devamında şöyle konuştu;

 

“Kuşkusuz çoğu kişinin kendi evinde kitaplığı vardır. Ama buradan sadece kendisi, yakınları ve tanıdıkları yararlanabilir. Oysa kütüphanelerden çok geniş kitlelerin yararlanma olanağı vardır. Üstelik böyle güzel kitaplığa sahip olan kimsenin de kütüphanelere gereksinimi vardır. Çünkü özel bir kitaplık asla kütüphanelerin zenginliğine erişemez.

 

Günümüzde uygarlık çok gelişmiştir. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır. 1964’ten bu yana Mart ayının son pazartesi günüyle başlayan hafta, ‘Kütüphane Haftası’ olarak değerlendirilmektedir.

 

İlimizde 2017 yılı sonu itibariyle toplam 21 kütüphanemizde 339 bin 956 adet kitap bulunmaktadır. Yıl içerisinde il genelinde kütüphanelerimize 29 bin 816 kayıtlı üyemiz bulunmaktadır. Kayıtlı okuyucularımızın yıl içerisinde almış oldukları ödünç kitap sayısı ise 118 bin 755 adettir. Yine aynı yıl içerisinde toplam 412 bin 185 okuyucuya hizmet verilmiştir.  

 

Bugün Japonya’da her yüz kişiden 14’ü düzenli kitap okumaktadır. Bu rakam Avrupa birliği ülkelerinde yüzde 15, ABD’de yüzde 12’dir. Türkiye’de ise on binde birdir. Bir Fransız yılda 15 kitap okumaktadır. Japon 19-20 kitap okumakta, ancak Türkiye’de 6 kişiye bir kitap düşmektedir. Kitap okuma alışkanlığımızı kazanmamız gerekmektedir. Bu bağlamda bakanlığımız bu yılın temasını ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ olarak belirledi.

 

Hafta boyunca İl Halk Kütüphanesinde çeşitli kültürel etkinlikler yapılacak. Ayrıca 28 Mart Çarşamba günü saat 14:00’te Atatürk Parkı’nda öğrenci, öğretmen, bürokrat ve tüm halkımızın katılımıyla kitap okuma etkinliği düzenlenecek”

 

Konuşmaların ardından Çukurova Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri tarafından şiir ve müzik dinletisi yapıldı.

 

54. Kütüphane Haftası boyunca kitap okuma etkinlikleri, sergiler ve tiyatrolar gösterileri yapılacak.

ETİKETLER : Adana ‘Yeni Nesil Çocuklar Yeni Nesil Kütüphaneler kitap okuma
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler