Sezer: Öğretmen örselenmemeli, önemsenmeli

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen “Performans Değerlendirme Sistemini” eleştirerek sistemin eğitim camiasına faydadan çok zarar getireceğini söyledi.
Bu haber 2018-03-27 20:33:43 eklenmiş ve 352 kez görüntülenmiştir.

Eğitim-Bir-Sen üyeleriMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan ve yürürlüğe girmesi beklenen 'Öğretmen Performans Sistemi' yönetmeliğine karşı çıkmak için bir araya geldi.

Adana Garı önünde toplanan eğitimciler ellerindeki “Öğretmene Değer Ver, Performansa Hayır” gibi dövizler ve çeşitli sloganlarla, eğitimcilerin moral ve motivasyonunu bozacak, yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, saygınlığını zedeleyecek performans değerlendirme sistemi taslağı, mülakatla sözleşmeli öğretmen alımı ve son zamanlarda artan eğitimciye şiddet olaylarına tepki gösterdi.

Grup adına bir basın açıklaması yapan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, uygulamaya son verilmesi konusunun imza altına alınmasına rağmen taslağın hazırlandığını söyledi.

Performansı ölçmek iddiasıyla öğretmenleri ayrıştıracak, kurumsal bütünlüğü, mesleki dayanışmayı, iş birliği içinde çalışma güdüsünü zedeleyecek bir uygulamanın eğitimin var olan niteliğine de bir darbe vuracağını söyleyen Mehmet Sezer; Eğitimde bir an önce yapılması gereken çok daha önemli iş, çözüme kavuşturulmayı bekleyen onlarca sorun varken, bunlara yenilerini ekleyecek, çalışma barışını bozacak uygulamalarda ısrar etmenin yönetilmesi zor süreçlere yol açacağını söyledi.

Performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni dayanağı yoktur.

Hayata geçirilmek istenen performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni bir dayanağı bulunmadığının altını çizen Sezer, aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş süreci hariç tutulursa, 657 sayılı Kanun ve 652 sayılı KHK başta olmak üzere, eğitim çalışanlarının statülerini düzenleyen temel düzenlemelerin hiçbirinin taslakta yer alan türden bir performans değerlendirmesine imkân tanımadığını belirtti.

Motive etmek yerine olan motivasyonu bitirmek ve kamu görevlilerini tehdit etmek sonucu üreten bir içerikle performans sistemi kurmanın hem yorucu hem de yıpratıcı süreçlere yol açacağını savunan Mehmet Sezer sözlerini şöyle sürdürdü;“Öğretmenlerin meslekleriyle ilgili konulara ve karar alma süreçlerine dâhil edilmediği, öğretim sürecinde kullanacakları içerik, yöntem ve materyalleri seçme ve okul yönetimiyle ilgili kararlara katılma haklarının olmadığı bir süreçte salt öğretmenlerin performansını ölçmeye kalkmak, performansa olumsuz etki edecek hiçbir haricî faktörün dikkate alınmaması nedeniyle, eğitimin niteliğinin artırılmasını sağlayacak sağlıklı ve işlevsel sonuçlar üretmeyecektir.”

Eşit olmayan şartlarda hizmet verenleri aynı kıstaslarla ölçmeye çalışmanın hakkaniyete aykırı olduğu ifade eden Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, Bakanlığın kurumsal performansı sorgulanmadan öğretmenin performansının değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Sezer; eğitimin öznelerine değinmeyen performans değerlendirmesinin puan toplamaktan başka bir amaca hizmet etmeyeceğini vurgulayarak, hâlihazırdaki Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği çerçevesinde yapılan performans değerlendirmelerine ilişkin mahkeme kararları göz önüne alındığında taslağın bu şekliyle yürürlüğe konulması hâlinde dava konusu edilen her değerlendirmenin idari yargı mercilerinden döneceği, bunun da süreci işlemez ve işlevsiz kılacağına yönelik şüphelerinin olmadığını sözlerine ekledi.

Taslak bu haliyle suistimallere açıktır

Performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaktaki gereksiz ısrarın, hatalara ve mağduriyetlere sebep olacağının altını çizen Mehmet Sezer, “Taslak ekinde yer alan cetvellerdeki gösterge ölçütleri ve değerlendirme alanları incelendiğinde, belgelendirilmesi mümkün olmayan kişisel görüşe göre şekillenecek, soyut, subjektif ve öznel ölçütler olduğu görülmektedir. Bu hâliyle bu değerlendirmelerin ölçülebilir ve denetlenebilir olmayacağı ve suistimallere kapı aralayacağı açıktır” dedi.

 

Başkan Sezer basın açıklamasının son bölümünde mülakatla sözleşmeli öğretmen atama uygulamasına tepki gösterdi ve bazısı ölümle sonuçlanan eğitimciye yönelik şiddet olaylarını da protesto etti. (HABER MERKEZİ)

ETİKETLER : Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler mesleki
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler