Aosb'de "Mali Kontrol ve Mali Tablolar Analizi" Eğitimi

Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) faaliyet gösteren sanayici ve çalışanların kariyer planlamalarına katkı sunmak amacıyla kurulan AOSB Akademide “Mali Kontrol ve Mali Tablolar Analizi” konulu eğitim düzenlendi.
Bu haber 2018-04-02 19:04:53 eklenmiş ve 103 kez görüntülenmiştir.

AOSB Başkanlığı Ceyhan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ve firmaların muhasebe ve insan kaynakları departmanından çok sayıda temsilcinin katıldığı programa eğitmen olarak katılan Nedim Narlı, "Mali tablolar, kuruluş bilançosu, tek düzen hesap planı, gelir tablosu, satılan malın maliyet tablosu, mali analiz teknikleri, işletme sermayesi, fon akımı, nakit akımı" konularında bilgiler sundu.

Bilançoyu, "Belirli bir tarih itibariyle işletmedeki fonların kaynakların ve kullanım yerlerini parasal değer olarak gösteren mali tablo; bir işletmenin mali yapısının herhangi bir zaman kesitindeki durumunu gösteren statik fotoğraf" olarak tanımlayan Narlı, yatırımların "sabit ve işletme sermayesi" diye ikiye ayrıldığını belirtti.

Narlı, "Bilanço, aslında bir bakkal hesabıdır. Bakkal amcada, dükkanını kurarken farkında olmadan kuruluş bilançosunu yapıyor. Bilançoda kaynaklar ile varlıklar dengeli olacaktır. Bütün şirket kuruluşlarında önce sabit sermaye yatırımı; arkasından işletme sermayesi yatırımı hesaplanır ve toplam para çıkar; sonra bu toplam parayı nasıl bulacağız kısmına geçilir. Sabit yatırım tutarını hesaplamak mühendisler için çok kolaydır. İşletme sermayesi ise eşya değil; sadece paradır"dedi.

 

"Çark bir kez başladığında dönmüyor">

"Çevrim süresi" kavramı için "Hammaddecilere nakit ödeme tarihinden mal bedelini müşteriden nakden tahsiline kadar geçen ortalama süre" açıklamasını yapan Nedim Narlı, şöyle devam etti: "İşletme sermayesi; çevrim süresi boyunca fabrikanın tüm işletme maliyetlerini ve elde tutması gereken değerleri ifade eder. Yeni kurduğum fabrikaya 3 ay para girmeyeceğini bildiğim için bütün hammadde, personel giderleri, elektrik, gaz ve öngörülmeyen bazı harcamaları da hesaplayıp işletme sermayesine koymam gerekiyor. Türkiye'deki bir numaralı problem buradan başlıyor. Çünkü patronlar 'çark bir başlasın, nasıl olsa döner' diye, düşünüyor. Çark bir kere başladığı zaman dönmüyor. Eğer para hammaddeciye peşin ve 15 gün içinde teslim şartıyla verilmişse bu ancak bir ayda geliyor. Bütün olasılıkları dikkate alarak çevrim süresini uzun tutacağız ve doğru hesap yapacağız. O hesabı eksik yaptığı için daha kuruluşundan bir iki yıl içinde batan binlerce firma var. Türkiye'de her yıl 15, 20 bin firma kuruluyor; en az bunların yarısı batıyor. Çünkü işletme sermayesi diye bir kavram ülkede oturmamıştır. 'Nasıl olsa çark döner' diye düşünmeyin. İş hayatında bir şeyi umut ediyorsanız ve güvenmek zorunda kalıyorsanız bilin ki o iş batar. İş hayatında bir adama, bir şirkete güvenmek zorundaysanız, bilin ki o iş ters gider. Yani eşeğini sağlam kazığa bağlayacaksınız."

Yatırım döneminde anapara taksiti ödenmeyeceğini ifade eden Narlı, bir şirketin kuruluşunda şu hususlara dikkat edilmesini isteyerek, "İşletme sermayesini doğru hesaplayın. Uzun vadeli yatırımı daima uzun vadeli kaynak ile finanse edin. İfade ettiğim bu hususlar Türkiye'de en çok yapılan hatalara işaret ediyor. Eksik işletme sermayesi hesabı ve uzun vadeli sabit yatırımı kısa vadeli krediyle yapmaya kalkmak ülkede en çok yapılan iki numaralı hatadır" diye konuştu.

 

Nedim Narlı, uygulamalı eğitimde katılımcıların sorularını cevapladı. Programın sonunda firma temsilcilerine katılım belgesi takdim edildi. - ADANA

ETİKETLER : Adana Organize Sanayi Bölgesi AOSB Akademide “Mali Kontrol ve Mali Tablolar Analizi” konulu eğitim düzenlendi.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler