Yeniden işbaşı müjdesi

Adana’da, Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) taşeron olarak çalıştıkları Büyükşehir Belediyesi’nde “kadrolu” işbaşını beklerken “olumsuz sonuçlanan güvenlik soruşturmaları” sebebiyle 2 bine yakın işçi işinden oldu.
Bu haber 2018-04-09 21:49:02 eklenmiş ve 114 kez görüntülenmiştir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye’nin hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, “Hiçbir arkadaşımız tereddüt etmesin, kimsenin kurulu düzenini, aile saadetini bozmaya gönlümüz razı olmaz. Arkadaşlarımız son kararnamenin de bize verdiği rahatlama ile son düzenlemeleri yapıyor. Gönül rahatlığı ile ailelerinize iyi haberi verin” dedi. 

 

Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Başkan Hüseyin Sözlü’nün başkanlığında bir araya geldi. Mecliste faaliyet raporu, denetim komisyonu raporu, encümen üyeleri ile 2018 yılı ek ücret tarifesi ve gelirlerin kamuya tahsisine ilişkin teklifler Cuma günü görüşülmek üzere komisyonlara havale edildi. 2 ek madde ile 46 maddeye çıkan gündemdeki teklifler de komisyonlara gönderildi. 

 

ÇIKARILAN İŞÇİLER MECLİS’TE

Büyükşehir Belediyesi’nde kadroya alınmayı beklerken güvenlik soruşmalarında sorun olduğu belirlenen 2 bine yakın işçinin durumları da gündeme geldi. Bu amaçla, Büyükşehir Belediyesi’nden çıkışları verilen işçiler de Meclise gelerek kendileriyle ilgili yapılan konuşmaları dinledi. 

CHP’li Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ulaş Çetinkaya, Portakal Çiçeği Karnavalı’ndan bahsederek konuşmasına başladı. Karnavalın şehrin tanıtımı için büyük fırsat olduğunu hatırlatan Çetinkaya, “Bu karnavalın kentimizin hayat pahalılığıyla işsizliğine de çözüm olmasını istiyoruz. Çünkü bu karnaval şehrimizin tanıtımı açısından çok önemli. Ayrıca şehrimize dışarıdan yatırımcıların gelmesi için iyi bir fırsat oldu. Yatırımcı gelirse istihdam problemi de hafifleyecektir” dedi. 

 

“YENİDEN DEĞERLENDİRME SÖZÜ VERDİ”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasını ilk kez gündeme Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun getirdiğini hatırlatan Çetinkaya, “Tam istediğimiz noktada olmasa da taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili tüm kurumlarda bir hazırlık yapıldı. Fakat Büyükşehiri de diğer belediyelerimizi de kapsayan bazı problemler olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili partimiz komisyon kurdu. Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettik, Başkan Sözlü, ilgili tüm başvurular için yeniden değerlendirme yapılacağını söyledi” diye konuştu. 

 

“RAYLI SİSTEM KAMBURUNDAN KURTULMALIYIZ”

Çetinkaya, Şehir Plancıları Odası Başkanı olduğu dönemde de Adana’nın raylı sistem kamburunu üzerinden atması gerektiğini söylediğini dile getirerek, “Bu sorun çözülmeden Adana’nın, belediyenin ve ekonomisinin de çözülme şansı yok. Çünkü belediye bu giderleri yaparken, yapması gereken harcamaları yapamıyor. Bununla ilgili en azından ikinci etabı yapamıyorsak, birinci etabı bir an önce devredelim ki daha çok yatırım yapsın Büyükşehir Belediyesi, daha az borçlansın, daha iyi bir hizmet yapsın” dedi.  

 

“MAĞDURİYET VE SIKINTILAR VARSA GİDERİLİR”

AK Partili Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ozan Gülaçtı, hükümetin uzun çalışmalar sonucunda çalışan işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda çok önemli adım attığını söyledi. Konuyla ilgili enine- boyuna ve ölçülüp -tartılmış çalışmalar yapıldığını kaydeden Gülaçtı, “Bu yasada bir takım eksiklikler, sıkıntılar, mağduriyetler varsa bunun üstünde cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Sayın valimiz buradaki komisyonun başkanı olarak tüm sorunları üst mercilere iletiyor. İşçi arkadaşlarımızın mağduriyetleri de sıkıntıları da giderilmektedir. Sayın başkanımız da bu konuda gerekli atılımları yapmıştır” diye konuştu. 

 

 

AKYÜREK: YENİ BİR KHK DÜZENLEMESİ GEREKİYOR

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ramazan Akyürek de taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusunda yaşanan sıkıntıları yüreklerinde htiklerini bildirdi. Akyürek, “Bünyemizde çalışan ve birçoğu bizim zamanımızda işe giren kardeşlerimizin işsiz kalması en çok bizleri yaralar, bizleri üzer” dedi. Taşeronlaşma konusunda hükümetin çıkardığı yasada bir takım sıkıntılar olduğunu hatırlatan Akyürek, şunları kaydetti: “Ekmeğini kazanmak dışında başka bir derdi olmayan bu arkadaşlarımızın tekrar eskisi gibi işlerine devam etmesi hem başkanımızın hem de bizim en çok gönülden isteğimizdir. Bütün arkadaşlarımızın bakanlığın ve valiliğin talimatlarıyla tekrar KHK düzenlemesi ile işlerine dönmesini gönülden arzu ediyoruz. Bunun için gerekenin yapılacağını umut ediyoruz.” 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın en büyük işvereninin Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin çok hassas bir süreçten geçtiğine vurgu yapan Sözlü, “Bu temel dinamiklerin hassasiyeti altında disiplinli, hassasiyeti yüksek bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandı. Bizim durumumuz ne olacak denildiğinde, ortaya çıkan sakıncaları hükümet tedrici olarak giderir demiştim. Oluşturduğumuz komisyon, çalışanımızın sayısının çok yüksek olmasından dolayı çok erken başladı. Ondan sonra da ek kararnameler yayımlandı. Ve tedrici olarak bu işin üzerindeki sakıncılar hemen hemen giderildi” diye konuştu.  

 

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DURUMLARI DÜZELİR”

Özellikle son zamanlarda; devletin gösterdiği hassasiyetlere riayet edildiğini vurgulayan Sözlü, şöyle devam etti: “Mesai arkadaşlarım bizim yol arkadaşlarımız. Kimsenin siyasi görüne bakmayız. Büyükşehir Belediyesi önemli, başarılı işlere imza attıysa bunda arkadaşlarımızın emeği çoktur. Mesai arkadaşlarımız tereddüt etmesin, kimsenin kurulu düzeninin, aile saadetinin bozulmasına gönlümüz razı olmaz. Arkadaşlarımız son kararnamenin de bize verdiği rahatlama ile son düzenlemeleri yapıyor. Arkadaşlardan dilekçe alın yeniden değerlendirin ve hepsine de müspet bakın, bakış açınız olumlu olsun diye talimat verdim. Gönül rahatlığı ile ailelerine iyi haberi versinler. Ben hep yanına gelen işçi arkadaşlarıma hiç başka söz de söylemedim. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu arkadaşlarımızın durumu düzelir. Zaten üretim dönemine geçtik, yerine başka işçi almamız söz konusu değil”

ETİKETLER : Adana kanun hükmünde kararname Büyükşehir Belediyesi "Kadrolu" işbaşı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler