Adana Gerçek Yüzüyle Tanıtıldı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ilk oturumunda 6. Portakal Çiçeği Karnavalı konusu ile meclisi açtı ve tüm meclis üyelerinin ortak görüşü şöyle oldu:
Bu haber 2018-04-09 21:52:32 eklenmiş ve 118 kez görüntülenmiştir.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayının ilk oturumunu gerçekleştirdi. Oturuma Adana Portakal Çiçeği Karnavalı damgasını vurdu. Meclis üyelerinin ortak görüşü, “Adana gerçek yüzüyle tanıtıldı” şeklinde oldu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Başkanlığı’nda gerçekleşen oturumda 46 gündem maddesi yer aldı. Açılış yoklamasının ardından gündem öncesi konuşmalar yapıldı. Burada ilk olarak söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bu yıl 6.’s düzenlenen Portakal Çiçeği Karnava’na dikkat çekti. Karnavalın bir milyonun üzerinde insanı sokakta bir araya getirdiğini anlatan Başkan Sözlü, Karnaval’ın kente olumlu kazanımlar yarattığından bahsetti.

 

SÖZLÜ: GELECEK İÇİN ÜMİT VADEDEN BİR KARNAVAL

 

Adana’nın kendi cazi ve çekiciliğini ortaya koyduğunu belirten Başkan Hüseyin Sözlü, “Portakal çiçeği karnavalının 6.’sını gerçekleştirildi. Adana Hava alanımız çok küçük. Şırnak Havalanı’nı bile bizimkinden modern. Buna rağmen günlük 120-130 uçak kalkıyor kentimizden. Kendi çekiciliği ile cazibesi ile potansiyelini kendi çabasıyla sağlayan bir şehir. Gelen misafirler, Adana’nın potansiyelinin yüksel olduğunu ifade ettiler. Gelecek için ümit vadeden bir karnavalı gerçekleştirdik. Bu karnavalı şuan anlamda da önemsiyoruz. Türkiye’nin turizm açısından faaliyet gösteren bir ülke. Turizmden gelir elde etme noktasında devlet, hükümet önemli katkı koyuyor, önemli faaliyetler yapıyor.  Bu yıl Turizm de yine hamle yapmak için büyük çaba sarf ediyor. Suriye’yi yakın bölgeleri yakın bölgeleri mazeret göstererek kötü propaganda yapmaya çalışıyorlar. Buna rağmen bir milyonun üzerinde insanı bu şehir sokaklarda birleştirdi. Bu şehir 300 bin mülteciyi ağırlıyor. Yakın bölgelerinden kendi şehirlerinden kendi kasabalarından göç almış, buna rağmen büyük bir polisiye vaka yaşanmadan karnaval gerçekleştirdi.” dedi.

 

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

 

Emeği geçenlere teşekkürlerini sunan Başkan Sözlü, “Bu karnavala ev sahipliği yapan Adanalı hemşehrilerime, emeği geçen herkese, güzel ev sahipliği yapan esnaflarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek yılda hep birlikte yaparız.  Portakal çiçeğinin ana yurdu olan Kozan’da, Ceyhan’da, İmamoğlu’nda hemen ovamızdaki tüm ilçelerimizde, Toroslar’ın eteklerini de ekleyerek özel muhtevalar ekleyerek geliştirmek Adana’ya ekonomik anlamda büyük katkı koyacaktır. Oteller, restorantlar doluydu. Kendi misafirlerimizi ağırlamakta zorlandık. Adana hak ettiği yere gelmesi noktasında bu festivalde önemli mesajlar verildi. Karnaval denildiği zaman ufak tefek çatlak ses oldu. Tabi ki demokratik kültür içerisinde bunları da saygı içerisinde karşılıyoruz ama karnavalın Türkçemizdeki karşılığı bahar şenliğidir. Bu da Türk kültüründe vardır zaten. Bir sakınca arz edecek bir durumla karşılaşmadık. İnsanlar kendi hayat tarzına göre oturup kalkarlar. Böyle bir özgürlük var. Ziyadesiyle mutlu oldum.“ şeklinde konuştu.

 

ÇETİNKAYA: TANITIMDA BİRLEŞİLDİ

Büyükşehir Belediyesi CHP Meclisi Grup Başkanı Ulaş Çetinkaya ise,   siyasi görüş ayrımı yapmadan herkesin kentin tanıtımı için birleştiğine dikkat çekerek, “Karnaval bizlere kent kültürünün nasıl olması gerektiğini farklı siyasi görüşler olsa da, hep birlikte kentimizin tanıtımına, daha ileri günler için önemli bir hizmet oldu. Emeği geçenleri teşekkür ediyorum. Kentimizin tanıtımı için önemliydi bu karnaval, kentimize yatırımcıların gelmesi için iyi bir fırsattı. Yatırımcı gelirse istihdam problemi de hafifleyecek. Taşeron işçilerin kadroya geçilmesi konusunda bir takım problemler olduğunu biliyoruz. Bununla ilgilide partimiz bir komisyon kurmuştu benimde içinde olduğum. Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etmiştik. Başvuruların tekrar yapılıp, değerlendirilmeye alınacağını belirtmişti Hüseyin Bey” diye konuştu.

 

KARALAR: ÇOK OLUMLU GEÇTİ

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, 6. Portakal Çiçeği Karnaval’ının, Adana açısından çok olumlu geçtiğini işaret ederek, “Çok başarılı çok katkılı hem de olaysız geçti ve her açıdan çok güzel oldu. Ben hep söylüyorum Adana özel bir kenttir. Adana’nın tanıtılması konusunda gereğini yapıyoruz.  Adanalı olmaktan gurur duyuyorum. Taşeron uygulamasında işe başlayamayan arkadaşlarımızla ilgili İl Başkanımız ile birlikte Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüştük.  İşe başlatılmayan işçilerle ilgili Seyhan Belediyesi’nin uygulaması söyledik. Kendisi de bizi rahatlattı. Yeni genelge dışında kalan işçilerin tamamını işe geri başlatacağını söyledi. Zaten sayın bakanımız mütevveli heyeti gönderdi. 1600 taşerondan biri hariç o kapsamın dışında bir kişi vardı, tamamını başlattık.  Zaten 10-15 yıl 20 yıl çalışan bir kardeşimizin işsiz bırakılması çok mantıklı bir şey değildi. Çalışmasına mani olan kişiyi zaten çalıştırmazlardı. Ben hepinizin huzurunda sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

 

AKYÜREK: ADANA GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Adana’nın gerçek yüzünü tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti. Akyürek, sözlerine şöyle devam etti; “Adana’nın ideal yaşanacak bir kent olduğunu Portakal çiçeği karnavalı gösterdi. Bu karnavala destek veren başta büyükşehir belediye başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız ve bu karnavalın koordinatörlüğünü yapan Sayın Haydar Bozkurt’ta teşekkür ediyoruz. Taşeron kardeşlerimizin işsiz kalması en çok bizleri yaralar. Hepsi tanıdığımız hepsi Adana’nın gerçek değerleridir. Arkadaşlarımızın tekrar işlerine devam etmesi en çok istediğimiz şeydir.”

 

GÜLAÇTI: LEZZET GESTİVALİ BAŞARILI GEÇSİN

Ak Parti Grup Başkanı Ozan Gülaçtı da, Lezzet Festivali’nin de aynı coşkuyla geçmesini istediklerini belirtti. Ozan Gülaçtı, “Hafta sonu Portakal Çiçeği Festivalini geçirdik. Adana için önemli idi. Bunun gibi geçen yıl 1.’sini yaptığımız, bu yıl 2.’sini yapacağımız, Büyükşehir Belediyemiz ve diğer ilçe belediyelerimizin de destekleri ile gerçekleştirdiğimiz bir Lezzet Festivalimiz var. İnşallah oda başarı ile geçecek. Adana Gerçekten birlik beraberlik içerisinde çalışıyor. Bu çalışmalar devam edecek, bunda medyamızın da desteği büyük. Gerek yerel, gerek ulusal basınımızın emeği de çok büyük. Hükümetimiz işçilerimizi için çok önemli bir adımı atmıştır. Varsa eksiklikler bunlar içinde Başbakanımız, bakanlarımız hassasiyetle çalışmaktadır.” dedi.

 

KUTLU: İSTİKLAL MADALYASI İSTEDİ

Enver Kutlu Sönmez, Büyük Millet Meclisi’ne Adana’ya İstiklal Marşı verilmesi konusunda talepte bulunulmasını istedi.

 

 

SÖZLÜ’YÜ ALKIŞLADILAR

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Meclise gelen ve işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olan taşeron işçilere yönelik bir konuşma yaparak, “Taşeron kanunu çıkartılırken, biliyorsunuz Türkiye çok sıkıntılı bir süreçten geçiyordu. Terörle mücadele 15 Temmuz kalkışması, FETÖ ile mücadele. Bu nedenle hassasiyetle bir KHK çıkarttılar.  Bizim oluşturduğumuz komisyon çalışma arkadaşlarımız çok fazla olduğu için erken başladı. 20 yıla girdim belediye başkanlığında hiçbir terör örgütüne sempati besleyen arkadaşlarımız çıkmamıştır. Benim mesai arkadaşlarım benim yol arkadaşlarımdır. Belediyemizin önemli başarılar elde etmesinde emekleri çoktur. Bu konuda tereddütlerimizin olmadığını arkadaşlarımız göndü. Kimsenin kurulu düzeninin, aile saadetinin bozulmasını istemiyoruz. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Dilekçeleri yine alan değerlendirin, değerlendirmeniz olumlu olsun dedim. Arkadaşlarımız rahat olsunlar işlerine güçlerine baksınlar.”dedi.

Meclise gelen taşeron işçiler Hüseyin Sözlü’yü alkışladı. Daha sonra ise, 46 gündem maddesi oylamaya sunularak gerekli karara bağlandı.

 

ETİKETLER : Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ilk oturumu 6. Portakal Çiçeği Karnavalı gerçek tanıtıldı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler