CEYHAN'A DENİZ TİCARET ODASI KURULMALI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, Ceyhan’ın enerji, tarımsal ve doğal zenginliklere sahip olduğunu ancak hükümetin ilçeye verdiği sözleri bir türlü yerine getirmediğini vurguladı.
Bu haber 2018-04-11 21:32:28 eklenmiş ve 110 kez görüntülenmiştir.

CHP Ceyhan İlçe Başkanı Kadir Aydar, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları ile birlikte çeşitli temaslarda bulunan Tümer, Ceyhan Ticaret Borsası Başkanlığı’na seçilen Mustafa Aydar, Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle Ceyhan Ticaret Odası meclis üyeliğine getirilen ve önümüzdeki günlerde başkan, meclis başkanı ve yönetim kurulu üyelerini belirleyecek Şeref Can öncülüğündeki iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

 

TARIMSAL ZENGİNLİK 

İki ayrı görüşmede Ceyhan’ın geniş tarımsal zenginliğe sahip olduğunu belirten Tümer, buğday, pamuk, mısır, soya, yer fıstığı, hurma, nar, karpuz, turunçgiller ve sebze üretimine ev sahipliği yapan ilçenin merkezi idareden yeterli desteği ve payı alamamasının sıkıntısını yaşadığını vurguladı.

 

CEYHAN ENERJİ İHTİSAS ENDÜSTRİ BÖLGESİ SORUNU

2007 yılından bu yana kamulaştırmada çıkan sorunlar nedeniyle yatırıma açılamayan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni defalarca meclis gündemine getirdiğini ve ilgili bakanların her defasında farklı sözler verdiğini hatırlatan Tümer, Ceyhan, Adana ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan ve petrokimya-sanayi ağırlıklı planlanan bölgenin daha fazla zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEMELİDİR

Bölge civarındaki acele kamulaştırma işlemlerinin vatandaşın aleyhine gelişmemesi gerektiğini de dile getiren Tümer, “Arazilerin, değerinin çok altında kamulaştırma işlemine tabi tutulması son derece yanlıştır. Farklı bilirkişilerin aynı yerler için ayrı ayrı fiyat belirlemesinin önüne geçilmelidir” dedi.

 

DENİZ TİCARET ODASI KURULMALIDIR

Yumurtalık ve Ceyhan’ın bütünlük arzettiğini, deniz ticaretinden elde edilen gelirlerin ise iki ilçe halkına yansımadığını dile getiren Tümer, dökme yük, kuru yük, tahıl, kömür, sıvı, atık alım, konteyner ve depolama işlemleri gibi bir çok liman hizmetinin sunulduğu bölgeye Deniz Ticaret Odası kurulması gerektiğini kaydetti.

 

EKONOMİK SİRKÜLASYONA HAKİM OLUNMALI

Orta Akdeniz ve Doğu Akdeniz Gümrük Müdürlükleri çatısı altında Mersin ve İskenderun Gümrük Müdürlüklerinin bölgeye hakim olduğunu dile getiren Tümer, “Orta Akdeniz Bölge Müdürlüğü çatısı altında Adana Gümrük Müdürlüğü bulunuyor ancak bu müdürlük İskenderun ya da Mersin müdürlükleri gibi aktif değil. Bu müdürlük yeniden aktif hale gelmeli ve bölgedeki ekonomik sirkülasyona hakim olmalı veya yeni bir gümrük müdürlüğünün yanı sıra Deniz Ticaret Odası kurulmalıdır” diye konuştu. Tümer, henüz ataması yapılmayan Ceyhan Tapu ve Kadastro İlçe Müdürlüğü’ne de bir an önce atama yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Ceyhan Ticaret Borsası ve Ceyhan Ticaret Odası yöneticileri ziyareti için Tümer ve CHP Ceyhan İlçe örgütüne teşekkür etti.

ETİKETLER : CHP Adana Milletvekili TBMM KİT Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler