Meyve Bahçesi ve Bostan Kurma Şenliği

Çukurova Üniversitesi’nde Meyve Bahçesi ve Bostan Kurma Şenliği Düzenlendi.
Bu haber 2018-04-13 13:29:26 eklenmiş ve 127 kez görüntülenmiştir.

Ülkemizin doğayla iç içe ve en yeşil üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), doğayı korumaya, yaşatmaya ve yeşertmeye devam ediyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ramazan Akyürek, akademisyenler, lionslar ve öğrenciler, ÇÜ Hukuk Fakültesi ve Adana Lions Klübü Sekreteri Cengiz Kurt’un sorumluluğunu yaptığı “Tohumdan Fidana, Fidandan Ormana” projesi kapsamında, Üniversitede Meyve Bahçesi ve Bostan Kurma Şenliğinde bir araya geldi. Etkinlik kapsamında şehitlerimizde unutulmadı. Afrin şehitleri ve Çukurova Üniversitesi personellerinin yakını olan şehitlerin adının verildiği fidanlarda toprakla buluştu…

 

Adana Lions Kulübü tarafından 2015’te daha yeşil bir Adana yaratma amacıyla başlatılan “Tohumdan Fidana Fidandan Ormana Festivali” projesi kapsamında Çukurova Üniversitesi’nde yeni bir ormanlık alan daha oluşturuldu.

 

Etkinlikle ilgili açıklama yapan ÇÜ Hukuk Fakültesi ve Adana Lions Klübü Sekreteri, proje Sorumlusu Cengiz Kurt, “2015 yılından itibaren Adana Lions Kulübünün girişimi ile Final Okulları, Orman Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Tema Vakfı ve Çukurova Üniversitesi Eğitim ve Hukuk Fakültesi öğrenci ve öğretim elemanları, Teknokent mensupları ve ÇÜ Mezunlar Derneğince üniversitemizde ve Adana’ya yeni bir festival kazandırma amacıyla “Tohumdan Fidana, Fidandan Ormana” adıyla başlattığımız ağaç dikme şenliğine bu yıl da farklı bir tarzla devam ediyoruz.” dedi.

 

Kurt: “Şehirlerde de Ekolojik Yaşam İçin Duyarlılığın Arttırılmasını Hedefliyoruz.”

 

Kurt şöyle devam etti;

 

“Bu yıl da bu amaçlar doğrultusunda öğrencilerimizle birlikte kampüsümüz içinde, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, anaokulu öğrenci ve öğretmenlerinin de katılımıyla, bir kısmını kendilerinin ürettiği 200 civarında muhtelif meyve fidanı dikerek bir meyve bahçesi ve yine aynı bölgede öğrencilerimizin temin ettikleri fidelerle öğrenci bostanı kurarak, öğrencilerimizin ekolojik çözümler üretmelerine, modeller yaratarak şehirlerde de ekolojik yaşam için duyarlılığın arttırılmasını sağlamalarına, yerel tohumların öneminin anlaşılmasına, sağlıklı gıda üretimi ve doğa dostu bahçelerin kurulmasına ve bu bahçeler için sorumluluk alacak toplulukların organize edilmesine vesile olmayı hedefliyoruz.”

 

 

 

Afrin Şehitleri Unutulmadı…

 

Bu etkinlik kapsamında Afrin şehitlerinin de unutulmadığını ifade eden Kurt, “Afrin şehitlerine ve personellerimizin yakını şehitlerimizin adını verdiğimiz fidanlarımız da dikilerek “Afrin Şehitleri Ormanı’ da kuruyoruz.” dedi.

 

 

Proje yürütücülerinden Dr. Öğretim Üyesi Osman Aslan da proje kapsamında ilk olarak Final Okulları öğrencilerinin tohumdan ürettikleri fidanları 10 Nisan 2015 tarihinde okullarının bahçesine ve Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin “Topluma Hizmet Dersi” kapsamında temin ettikleri fidanları da 13 Nisan 2015 tarihinde İletişim Fakültesi bahçesine diktiklerini hatırlattı. Aslan, “29 Nisan 2016 yılında ise ulusal değerlerimize sahip çıkmak bağlamında, gençlere çevre ve yurt sevgisi ve bilinci kazandırmak, son yıllarda terörle mücadelede şehit düşen güvenlik güçleri mensuplarının isimlerini ölümsüzleştirmek amacıyla projenin ikinci ayağında kampüsümüz içinde bir  “Şehitler Ormanı”kurduk ve 500’den fazla Selvi, Çam Fıstığı, Defne ve Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü öğrencilerimizin kendilerinin temin ettikleri muhtelif türlerdeki 100 civarındaki fidanı diktik.” dedi.

 

 

Adana’ya Yeni Bir Festival Kazandırılacak

 

Osman Aslan ve Cengiz Kurt, nihai amaçlarının bu etkinlikleri, Adana’daki bütün kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin de katılımını sağlayacak şekilde genişletilerek Adana’ya ağaç dikme etkinliğinin ön planda olduğu, çevreci yeni bir festival kazandırmak istediklerini dile getirdiler.

ETİKETLER : Adana Çukurova Üniversitesi Meyve Bahçesi Bostan Kurma Şenliği Düzenlendi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler