Kayseri'ye var, Adana'ya yok

Hüseyin Sözlü, Belediye gelirinin yüzde 40’ını borca öderken, bir başka kentin Metro yapımını Ulaştırma Bakanlığı devraldı.
Bu haber 2018-04-15 20:43:10 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.

Kayseri’ye yapılmakta olan tramvay yapımının Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilmesine Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tepki gösterirken, gelirinin yüzde 40’ını metro borcuna ödeyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, verilen sözün yerine getirileceğine inandığını söylemiş, ancak bugüne kadar olumlu bir gelişme gösterilmemişti.

 

BÜYÜKERŞEN’DEN BÜYÜK TEPKİ

 

Konuyla ilgili olarak ilk tepkiyi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sosyal medya aracılığıyla gösterdi.

 

 Büyükerşen şöyle dedi:

 

“Yapımı devam eden Şehir Hastanesi’ne gidecek tramvay projemizi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak bin bir güçlükle kendi imkanlarımız ile yapmaya çalışıyoruz.

 

Oysa Kayseri’de yapılan Şehir Hastanesi’ne gidecek olan tramvay yapımının Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenildiğini öğrendik. Yıllardır söylediğimiz gibi Bakanlıklar yatırımlarını, şehirlerden aldıkları oya göre değil de hizmette eşitlik ilkesine göre yapmaları doğru olandır.’’

 

SÖZLÜ UMUTLU

 

Hüseyin sözlü; “Sayın Cumhurbaşkanımız muhakkak Başbakan iken bir söz verdiyse onu yerine getirme noktasındaki samimiyetini sürdürüyordur.

Cumhurbaşkanımız herhalde bu konuda uygun iklim ve zamanını bekliyor. Ama bizim için ve Adanalılar için uygun bir iklim ve zaman var. Biz buradan sesimizi bir kez daha duyurmak isteriz. Hak, hukuk ve adalet noktasında ve Adana’nın diğer metro yapılan iller arasında eşit şartları ve hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunun, adalet ve hukuk adına yapılması gerekir. Sayın cumhurbaşkanımız başbakan iken söz verdi ama şimdi Devlet  Başkanı. Bu konudaki bir talimatı ve işareti meseleyi çözecektir.”

 

TÜMER “VERİLEN SÖZ YAPILMALI”

 

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana halkının metro çilesinin bitmesini beklediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında Başbakanlığı döneminde Uğur Mumcu Meydanı’nda metronun bakanlığa devri ve ikinci etabın tamamlanması konusunda söz verdiğini hatırlattı.

Adana halkının, bu sözün yerine getirilmesini istediğini vurgulayan Tümer, "Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın Ankara’daki metroları ‘yıldırım hızıyla bitirme’ sözünüze diyeceğimiz yok. Ancak Adanalılara da üvey evlat muamelesi yapılmamalı. Devlette devamlılık esasından hareketle Sayın Cumhurbaşkanının Adanalılara verdiği sözün, Sayın Yıldırım tarafından yerine getirilmesini bekliyoruz’’ dedi.

 

Kaya: “Adana borç batağından kurtarılmalı”

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya da bir kentin gelişmişliğinde ilk ölçütlerden birinin metro olduğunu söyledi.

Adana Metrosu yapımının finansman sorunu ile başladığını, güzergah yanlışı ile devam ettiğini ve ağır borç yükü altında bitirildiğini anlatan Kaya, şunları kaydetti: “Belediyeyi borç yükü altında ezen metro, doğmamış çocukları bile borçlandırmaktadır. İstanbul, Ankara, Antalya ve Konya’da olduğu gibi Adana Hafif Raylı sistemin işletmesi de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca devralınarak Adana hafif raylı sistemden kaynaklı borç batağından kurtarılmalıdır. Adana’nın imarı konusunda olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi, Ulaşım Master Planı. Bu master plan dahilinde yapılacak güzergah iyileştirmeleri ile hafif raylı sistem daha rantabl çalışacak ve Adana halkına daha iyi hizmet verecektir.”

Kaynak: Bölge Gazetesi

ETİKETLER : Adana metro Kayseri Ulaştırma Bakanlığı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler