Tarihte Bir-İz" Projesi

“Güney Adana Kalkınma Programı” kapsamında İl Müftülüğünce hazırlanan ‘’Tarihte Bir-İz’’ projesinin açılışı Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleşti.
Bu haber 2018-05-04 21:20:58 eklenmiş ve 235 kez görüntülenmiştir.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nda düzenlenen programda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, "Millet, aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında tarih, kültür, dil ve gönül birliği olan insanlardan oluşan topluluktur. Bir topluluğun millet olması bu şartların oluşmasına bağlıdır. Tarih ise, bir milleti oluşturan unsurların başında gelir. En basit tanımıyla tarih, bir milletin hafızasıdır" dedi.

İlk günden beri tarih sahnesindeki yerini alan milletin, tüm dünya milletlerine örnek bir maziye sahip olduğunu dile getiren Vali Demirtaş, "Tarih yolculuğu boyunca insanlığa din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmaksızın iyilik, adalet, huzur, emniyet ve merhamet taşıyan milletimiz, hak ve hukuk çizgisinden hiçbir zaman ayrılmamıştır. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde Türkiye, bugün sadece 780.000 kilometre kareden ibaret bir devlet değildir. Bizim bir de gönül coğrafyamız vardır. ve bu gönül coğrafyamızla bağımız, zaman zaman akamete uğrasa da, hiçbir dönem kesilmemiştir" diye konuştu.

 

"Biz bu sese kulak tıkayamayız, bu yönelişe duyarsız kalamayız"

"Maalesef bırakmak zorunda kaldığımız bu topraklarda, bizden sonra kan ve gözyaşı hiç eksik olmamıştır" diyen Vali Demirtaş, "Bugün dünyanın dört bir tarafında mazlumların yönlerini bize çevirmelerinin asıl nedeni de işte budur. Biz bu sese kulak tıkayamayız, bu yönelişe duyarsız kalamayız. Tarihimizden, kültürümüzden, inancımızdan getirdiğimiz misyonla, üzerimize düşeni yapmalıyız. Siz gençler hem bizim hem de yönlerini bize dönmüş mazlumların ümidisiniz. Kendinizi asla küçük görmeyin. Dilimizi, tarihimizi, kültürümüzü en iyi şekilde tanıyın. Kendinizi geliştirecek, ufkunuzu açacak her türlü aktiviteye katılın. Yahya Kemal'in dediği gibi, 'Kökü mazide olan ati' olun. Yani kökleriniz tarihte, dallarınız gelecekte olsun" ifadelerini kullandı.

Şehitlerin ve gazilerin hatıralarının asla akıllardan çıkmaması gerektiğini dile getiren Vali Demirtaş, "Onlara layık vatan evlatları olmak adına, üzerinize düşen vazifeleri yapmaktan çekinmeyin. Uyanık olmalıyız, birliğimizi bozmak, bizleri bölmek, parçalamak isteyen hainlere de asla fırsat vermemeliyiz. Ayrıca etnik kimliklerimizin ve kültürel farklılıklarımızın, ülkemizin ve ilimizin bir rengi, bir zenginliği olduğunu da asla aklımızdan çıkarmamalıyız" dedi.

'Geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli tarih ve medeniyet duraklarından birinin de Adana olduğunu söyleyen Demirtaş, "Bu şehirde her medeniyet, kendisinden bir iz bırakarak, tarihteki yerini almıştır. Bu eserlerin, yarın torunlarımıza bırakacağımız en kıymetli mirasımız olduğunu unutmayalım. Adana'nın tarihine ve kültürüne nişane olan bu eserleri layıkıyla tanıyalım, tanıtalım ve koruyalım. Tarihimizi, kültürümüzü tanımanın, bize miras kalan eserleri korumanın, bizlerin asli ve en önemli görevi olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Ortadan kalkması muhtemel tarihi ve kültürel mirasla birlikte, aslında millet hafızamızın da silineceğinin bilincinde olalım" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tarihçi Cezmi Yurtsever Adana'nın tarihi ile ilgili bilgiler aktardı.

Program, eski Adana fotoğraflarının yer aldığı serginin gezilmesinin ardından sona erdi. - ADANA

 

ETİKETLER : "Güney Adana Kalkınma Programı" ’Tarihte Bir-İz’’ vali demirtaş katıldı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler