DEMOKRASİLERDE GÖRÜŞ FARKLILIĞI

Yazan; Bülent Çelikten Demokrasi, herkesin görüşlerini özgürce açıklayabildiği, düşüncelerinin propagandasını yapabildiği, kendisine, hiçbir baskı olmadan taraftar toplayabildiği yönetim biçimidir.
Bu haber 2018-05-10 19:44:57 eklenmiş ve 107 kez görüntülenmiştir.

Görüşlere, düşüncelere sınır konamaz. Demokrasilerde bir ideolojinin düşünceleri, kitlelere zorla dayatılamaz. Bir tek ideolojinin egemen olduğu toplumlarda demokrasiden söz edilemez.

Sağcı da olacaktır demokrasilerde, solcu da: Dindar da olacaktır, Herkes düşüncesini korkmadan, çekinmeden ortaya koyacaktır. Seçimi, halka bırakacaktır. Demokrasi acımasız bir rekabeti gerektirdiğinden; herkes, her şeyin en iyisini yapmaya çalışacaktır. Sağlam bir ekonomi, tutarlı bir eğitim ve sağlık, özgür bir kültür politikası oluşturmaya çalışacaktır. Halktan oy almanın, iktidara gelmenin başka yolu yoktur. Toplum; kendisini en çok rahatlatacak, ülkeyi en iyi kalkındıracak, uluslararası alanda ülkenin onurunu koruyacak görüşleri benimser.

Avrupa, bugünkü refah düzeyine, karşıt görüşlere izin verdiği, farklılıkları içine sindirdiği için ulaştı. Karşıtlıklardan, farklılıklardan yeni bir sentez oluşturdu. Sosyalistler, sosyal demokratlar yepyeni bir dünya görüşü ortaya koyunca, sağcı partiler de kendilerini sürekli yenileme, geliştirme gereği duydu. Bu ideolojilerin rekabeti, topluma zenginlik getirdi.

AB ülkelerine bir baktığımızda Çalışanlar, pastadan daha fazla pay koparabilmek için daha çok üretti. Üniversiteler ve araştırma kuruluşları daha çok mal üreten teknolojiler geliştirdi ve işverenlerin kullanımına sundu. Böylece; hem çalışanların alım gücü arttı, hem üretim fazlalaştı, hem de teknolojik ürünler sıradan insanların yaşamına girdi. İdeolojilerarası mücadele, ülkelerde topyekûn kalkınmayı sağladı.

Türk toplumu, biraz da olsa dünyadaki değişimi, dönüşümü kavrayabildi. Ülkelerin, ancak demokratikleştikçe, sivil toplum örgütlerini güçlendirdikçe, her görüşe ifade hakkı tanıdıkça geliştiğini anladı. Fakat Türk politikacıları ile sivil bürokratlar, halen bu olgunluğa erişemedi. Bir başka deyişle; ülkeyi yönetenler, insanların kaderlerine hükmedenler toplumun gerisinde kaldı. Bu da, her geçen gün Toplum sancılanmaya devam ederken ben birlim, ben istediğimi yaparım, Güç bende gibi kavramlar var olduğu sürece toplumda  ne sivil toplum örgütlerinin,ne sanayicinin, nede iş adamlarını önünü açmaya yol açmaz.    

Dünyadaki değişim ve dönüşüm, sel gibi hızını her geçen yıl biraz daha artırıyor. Türk yöneticileri de, bu selin önünü yapay setlerle kesmeye çalışıyor. Bu da, yalnız kendilerine değil, bütün Türkiye’ye zaman kaybettiriyor. Devir, gelişmeleri engelleme devri değil. Aksine uyum sağlama, hatta değişimleri yönlendirme devri. Dünyadaki değişim, dönüşüm, bizim irademizle gerçekleşmiyor çünkü. Bize rağmen, bizim dışımızda oluşuyor. Su başını tutanlar tarafından biçimlendiriliyor, yeni dünyanın yeni düzeni. Dolayısıyla; değişimin, dönüşümün miktarını ya da şiddetini onlar ayarlıyor.  

 Politikacıların ve sivil bürokratların başını kumdan çıkarma zamanı geldi artık. Gaflet uykusundan uyanma zamanı geldi. Akıntıya karşı kürek çekmekten vazgeçip, toplumu selin akışına göre yönlendirme zamanı geldi. Değişime, dönüşüme, yeniden yapılanmaya direnmeyi sürdürmemiz durumunda, birgün sele kapılacağız ve boğulup gideceğiz. Politikacılar ve sivil bürokratların günahının bedelini, koca bir toplum ödeyecek. Buna da kimsenin hakkı yok.  

                                                                                                  

                                                                                                                                                        

ETİKETLER : Ceyhan Gazeteci Bülent Çelikten demokrasi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler