vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Büyükşehir’in borcu 2.5 milyarı aştı!

CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup başkanvekili Ulaş Çetinkaya, belediyenin toplam borcunun 2 milyar 530 milyon 673 bin lira olduğunu vurguladı
Bu haber 2018-05-16 19:31:46 eklenmiş ve 88 kez görüntülenmiştir.

“Adana, yaşanabilir şehir vasfını yitiriyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili, Şehir Plancısı Ulaş Çetinkaya, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin banka kredileri, kamu idareleri, dış borç, vergi, borç yapılandırması ve müteahhit borçlarından kaynaklanan toplam 2 milyar 530 milyon 673 bin 307 lira borcu olduğunu belirtti.

GELİR AZ, BORÇ ARTIYOR!
Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı olağan toplantısında konuşan Çetinkaya, bu borç nedeniyle 2 milyon 216 bin 475 nüfuslu Adana’da her bireyin bin 142 lira borçlandırıldığını vurguladı. Yaklaşık 240 yıllık Adana Belediyesi tarihinde Hüseyin Sözlü döneminde belediye borcunun tam olarak 1 milyar lira arttığını, toplam borcunun 2.5 milyar lirayı geçtiğini, arsa değerinin 48 milyon, mal varlığının ise 270 milyon lira arttığını ifade etti.
Adana’nın nüfus büyüklüğü düşünüldüğünde gelirinin diğer Büyükşehir Belediyelerinden daha az olduğunu vurgulayan Çetinkaya, “Örneğin 1 milyon 793 bin 931nüfusa sahip Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 212 milyon 549 bin lira geliri, 1 milyar 394 milyon 512 bin 306 lira gideri bulunmaktadır. Bütçe açığı yüzde 13’tür. 21 Büyükşehir Belediyesi’nin gelir gider farkı ortalaması yüzde 13’tür. Adana Büyükşehir Belediyesinin oranı ise yüzde 21’dir dedi.
ADANA, ALT SIRALARDA!
21 Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcunun bir yıllık gelirine oranlandığında ise Muğla 0.26, Tekirdağ 0.38, İzmir 0.72, Mersin 0.78, İstanbul 1.01, Ordu 1.07, Antalya 1.04, Bursa 1.78 ve Adana’nın 2.33 olduğunu söyleyen Çetinkaya, şöyle konuştu:
“21 Belediye içinde en yüksek oran Adana Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bu durumu Belediye Başkanı’nın  ziraatçi olmasına, ekonomiden anlamamasına indirgeme kolaycılığına kaçmayacağız. Bu durumu sorgulamamız gerekmektedir. 2013 yılı ‘Kalkınma Bakanlığı Gelişmişlik Düzeyi’ araştırmasında şehrimiz; Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük 5’inci ili olmasına karşın 2. kademede yer almaktadır. Adana’nın 1. kademede değerlendirilmemesinin nedeni, sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında nispi olarak alt sırada bulunmasıdır.  Bu durumun ortaya çıkışında, son yıllarda ülkenin doğusundan yoğun şekilde göç alması, sanayi altyapısı ve mali göstergeleri itibarıyla önemli bir gelişme merkezi olmakla birlikte, birinci kademede gelişmiş iller ile karşılaştırıldığında Adana’nın sosyal göstergeleri daha düşük değerler almıştır.
Yüksek işsizlik oranına paralel olarak, yüksek doğurganlık hızı ve genç bağımlı nüfus oranının, Adana’nın 1. kademe gelişmiş iller arasında yer almasını engellediğinin altı çizilen araştırmada, bunun yanı sıra eğitim göstergeleri  ve sağlık göstergelerinde de Adana, 1. kademe gelişmiş illerin gerisinde kalmıştır. Tüm bu göstergeler 2003 Yılında gelişmişlik araştırmasında Adana 1.kademe gelişmiş iller arasında olduğunu göstermektedir. Bir başka ifade ile şu anki siyasi iktidar iş başına geldiğinde Adana, ülkemizdeki  en gelişmiş iller arasında yer alırken mevcut durumda  2.Lige düşmüştür. Eğitim, sağlık ve sanayide kentsel değer yaratmak yerine her evde en az bir işsiz olan şehre dönüşmüştür.
ÇARPIK YAPILAŞMAYA DİKKAT ÇEKTİ
Cumhuriyetimizi emanet ettiğimiz gençlerimiz özellikte üniversite mezunu her 2 gençten biri işsizdir.  Kadın ve engellilerin rahat ve güvenli  hareket edemediği ulaşım sistemi, kaldırım ve yolların durumu sadece birinci önceliği apartmanlaşma olan, sosyal kültürel tesis ve eğitim alanı artırmayan çarpık yapılaşmayı gözlemlemekteyiz. Kısaca Adana her geçen gün yaşanabilir şehir vasfını yitirmektedir.  2014 Yılında başlayan Büyükşehir Belediye Yasası da Belediyelerini aşamalı olarak mali açıdan batıracağını bu kürsüden ilk borçlanma olduğunda belirtmiştim. Önce işçi çalışan parasını ödeyemeyecek, sosyal güvenlik ödemelerini yapamaz hale gelecek sonra da eldeki taşınmazları satacak, sık sık borçlanmaya gidecek. Dövizle dış borçlanma yapanlar olası krizde iflas edecektir.  Bu öngörülerimizden arsa satışı dışında hepsi gerçekleşmiştir. Arsa satışı yaklaşık 2 milyon liradır. Daha fazla olmamasının nedeni üzerindeki haciz ve ipoteklerdir.
Adana Belediyesinin bugünkü konumunun birinci edeni ülkenin bulunduğu ekonomik durum ve siyasi iktidarın Adana’ya yeteri kadar yatırım yapmamasıdır. İkinci neden ise mali yönetimin kötülüğü ve plansızlıktır. Belediye, kurum olarak borcu ve çok sayıda alacaklı ile davalık durumdan dolayı itibar kaybına uğramaktadır.
ÖNERİLERİNİ SIRALADI
100 yllık CHP olarak bizler Adanamızı ve ülkemizi çok seviyoruz. Bu durum tespitimizi yaparak çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Belediyelerimizi günü kurtaran politika uygulamalarından arındıracağız, Gerçekçi ve katılımcı Stratejik Plan elde edilecek. Plana Bağlı kalmak beraberinde mali disiplinsizlik ve gerçekçi olmayan bütçeleri ortadan kaldıracak.  Belediye kaynaklarının nasıl, nereye ve ne kadar harcandığını katılımcılık esasına göre yürüyecek, Yatırımcıyı şehre çekmek için ruhsat, arsa ve yönetmelik gibi teşvikler önerecek, İstihtamı artırmak için, özel sektör, üniversiteler,  ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile birlikte proje üretecek, Çocukların eğitimine katkı, yeterli beslenmelerine yönelik hizmetler, sokak çocuklarının rehabilitasyonu, koruyucu sağlık hizmetleri ve sosyal kültürel faaliyetler gerçekleştirecek. Madde bağımlılığını önleyici, gelir elde ettiren mesleki eğitim kursları, eğlence ve spor alanları yapması, gençleri gönüllü olarak hizmet üretimine katmasını sağlamalıdır, yaşlı nüfusun hayatını kolaylaştırıcı mekanlar ve faaliyetler üretmeli, Tüm hemşerilere eşit mesafede duran yönetim anlayışı sergileyecek.
Tüm bunlar bize,  sosyal bütünlüğü sağlandığı, kaynakların adil dağıldığı, ulaşım ve erişilebilirliğin oluştuğu, kaliteli mimari ve fiziksel çevrenin oluştuğu ve çevreye duyarlı mutlu insanların yaşadığı bir Adana sağlayacaktır.  Ulaşım ve erişebilirliğin, kaliteli mimari ve fiziksel  çevrenin oluştuğu, sağlıklı ve çevreye duyarlı iutlu İnsanların yaşadığı bir Adana oluşacaktır.”

ETİKETLER : CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup başkanvekili Ulaş Çetinkaya  belediyenin borcu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول