Adana’da Bisiklet Çalıştayı yapıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi ile Mimarlar Odası Adana Şubesi tarafından “Bisiklet Kenti Adana” için bir süredir ortak yürütülen “İki Teker Adana” başlıklı çalışmalar ‘Adana’da Bisiklet Çalıştayı’ ile devam etti.
Bu haber 2018-05-27 14:38:59 eklenmiş ve 92 kez görüntülenmiştir.

OZAN TÜZÜN, “GELİŞTİRİLEN ÖNERİLERİN ÇÖZÜM ODAKLI OLMASINI ÖNEMSİYORUZ”

Adana Büyük Sürmeli otelinde gerçekleştirilen STK koordinasyonunu Mimarlar Odası’nın, Resmi kurumların koordinasyonun Büyükşehir Belediyesinin yaptığı, Adana’dan meslek odaları,  STK ve vatandaşların katıldığı ve modaratörlüğünü mimar Tan Kanmaz’ın yaptığı; ‘Adana’da Bisiklet Çalıştayı’nın açış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, “Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak, mimarlar topluluğumuzun mesleki alanları içindeki kent sorunları hakkında, çözüm odaklı öneriler geliştirilmesini topluma hizmet olarak gören bir politika anlayışındayız. Kente dair Önerilerin Gerçekleştirilmesinde Sivil toplum örgütlerinin bilinçli, kuvvetli ve sürekli takipleri gerekmektedir. Ayrıca, kent problemlerinin çözümünde,  kent halkı ve sivil toplum örgütlerinin bilinçli, kuvvetli ve sürekli değerlendirmelerinin yerel yönetimler üzerindeki yönlendirme etkisini  de son derece değerli buluyor ve destekliyoruz.”diyerek Büyükşehir Belediyesine, Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül ve Kent Estetik Daire Başkanı Özlem Kulak’a, Peyzaj Mimarlar Odası Adana Şubesine, Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancıları Odası Adana Şubeleri ile STK temsilcilerine ve tüm katılımcılara destek, katılım ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

SİNAN GÜL, “BİSİKLET ÇEVRE VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ YAPMAZ”

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül, “Bisiklet kullanımının artırılması şehrimiz ve ülkemiz için, başta karbon salınımından kaynaklanan kirliliğin azaltılmasının yanı sıra sağlık ve ekonomik yönünden de oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bisiklet kullanımı eğlenceli, çevre dostu, hızlı ve pahalı olmayan bir aktivitedir. Çevre ve gürültü kirliliği yaratmadığından günümüz ulaşım modellerinin temel ögelerinden biri haline gelmiştir. Bu sebeple bisiklet kullanımı bütün dünyada özellikle şehir içi ulaşımı yaygınlaşmaya başlamıştır.”

 

“PEDAL GÜCÜNÜN BEYGİR GÜCÜNÜN ÜZERİNE ÇIKMASI DİLEĞİM”

Dünyada bisiklet kullanımı ile ilgili istatistiklere baktığımızda 2013 yılında 2,5 milyar bisiklet üretiminden bahsediyoruz. Bunun karşılığında binmeye doyamadığımız otomobillerin sayısı sadece 500 milyon gibi bir rakam. Biraz daha detaya baktığımızda 2013 yılında her 6 bisiklete karşı 1 otomobil üretildiğini o tarihteki nüfusa göre de her 6 kişiden birinin bisikleti olduğu anlaşılmaktadır. Avrupa’da kullanılan bisikletlerin %70’i taşıma, bizden biraz farklılık gösteriyor. %29’u eğlence, %1’i de yarışma amaçlı kullanılmaktadır. Çalıştayda çıkan sonuçların neticesinde bütün kent kullanıcılarını memnun eden standart ve konforun sağlandığı bisiklet yollarını planlamak ve uygulamak ümidiyle bisiklet çalıştayının  verimli geçmesi temennisi ile pedalın gücünün beygir gücünün üzerine çıkmasını diliyor hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

 

5 AYRI GURUP, 5 BAŞLIKTA ÇALIŞTI...

Türkiye ve Adana’dan konusunda uzman ve başarılı uygulamalarıyla dikkat çeken bazı yerel yönetim temsilcileri ve bir çok katılımcının sunum yaptığı çalıştayın 2. bölümünde katılımcılar ‘Bisiklet Yolları’, ‘Bisiklet Ulaşımının İhtiyacı Olan Altyapılar’, ‘Kültürel Bisiklet Turizmi’, ‘Bisiklet-Eğitim’, ‘Yönetmelik, Mevzuat ve Yerel Yönetimler’ başlığında çalışmalarını 5 ayrı gurupta sürdürerek, konu ile ilgili soruları masa konuları çerçevesinde cevaplandırarak çözüm önerileri geliştirdiler.

 

Günün sonunda masalardan gelen raporlar forum da tartışıldı ve eylül, ekim aylarında yeniden buluşmak dilekleriyle sona erdi.

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’inde destek verdiği ‘Adana’da Bisiklet Çalıştayı’ çerçevesinde farkındalık yaratma amacıyla, Adana’daki bisiklet derneklerinin rehberliğinde Ulucami mevkinden başlayan şehiriçi bisiklet turu yapıldı.

ETİKETLER : Adana büyükşehir Mimarlar Odası bisiklet çalıştayı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler