Adalete ‘köprü’ olan öğrenciler

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yürütülen “Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın“ projesi kapsamında lise öğrencileri ile bir araya gelen Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, adaleti sadece bir meslek grubunun sağlayamayacağını, herkesin adil olması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2018-05-29 13:44:04 eklenmiş ve 138 kez görüntülenmiştir.

Suçun önlenmesi, mağdurun desteklenmesi ve hükümlülerin toplumla bütünleşmesi amacıyla yürütülen proje etkinlikleri çerçevesinde Başsavcı Ali Yeldan, adalet konusunda bilgilendirmek ve suç, bağımlılık, istismar gibi konularda bilinçlendirmek amacıyla 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi’ne öğrenim gören yaklaşık 200 öğrenciye mesleki deneyimlerini aktardı. Geleceğin hakim, savcı ve avukatları olacak olan öğrenciler Başsavcı Yeldan'a mesleğin işleyişi ve çalışma koşulları gibi konularda merak ettiklerini sorup bilgi aldı.

            ‘KENDİNİZİ BİLGİYLE DOYURUN’

             Öğrencilerin sorularına içtenlikle yanıtlayan Başsavcı Ali Yeldan, “Çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik bir çok tehdit ve tehlike var. Çocuklarımızın erken yaşlarda bağımlılık yapan, zararlı, tehlikeli maddelerden uzak durmasını istiyoruz. Zaten yasalarımız da bunları men ediyor. Yeterince bilgi sahibi olmayan insanlar, maalesef cehaletin tuzağında birçok zararlı oluşumların içlerinde kendilerini bulabilirler. O yüzden güncel bilgiye sahip olmak, eğitim hayatımızda bu bilgilerle donanmak bizim en başta kendimize, ailemize ve milletimize karşı en önemli görev ve sorumluluğumuzdur. Geleceğe yönelik daha donanımlı olmak için mutlaka bilgi ile kendimizi doyurmamız gerekiyor. Enerjimizi, gücümüzü, bilgimizi zekamızı pozitif işlere sarf edeceğiz” dedi.

            “CAMDAM CAMA DEĞİL, CANDAN CANA”

            Sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda, insanların kendisini olduğundan farklı gösterip karşısındaki gençleri ve çocukları kandırdığını gördüklerini ifade eden Yeldan, “Bilmediğimiz, tanımadığımız kişilerle bu alanda temas etmemiz birçok tehlikeyi yanında getirir. Artık birebir ilişkilerden ziyade telefon üzerinden bir ilişki ağı oluşuyor. Bence camdan cama değil candan cana görüşmeliyiz. Sahte profiller üzerinden verilen mesajlara hepimizin şüpheyle yaklaşması gerekiyor. Bu nedenle mağduriyet yaşamamak için sosyal medyayı çok bilinçli kullanmalıyız” diye konuştu.

            “HERKES ADİL OLMAK ZORUNDA”    

            Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Yeldan, adaleti sağlamak ve bu uğurda çalışmak için fedakarlık göstermek gerektiğini kaydetti. Yeldan, “Haksızlığa uğrayan kişiler hakkına kavuştuğunda, bir kişinin hakkına tecavüz eden kişi durdurulduğunda mutlu oluyoruz. Yasaları doğru uygulayıp adaleti tecelli ettirdiğinizde, çıkan sonuç halkın vicdanında yer buluyorsa doğru bir şey yapmışsınız demektir, biz de onun için çalışıyoruz. Ancak adalet sırf bir meslek grubunun sağlayabileceği bir şey değildir, herkes adil olmak zorundadır. Evde kardeşinize, okulda arkadaşınıza karşı adaletli olmak zorundasınız. Adaletten ayrılmadan hayatımızı sürdürmek ve bunu alışkanlık haline getirmemiz gerekir” dedi.     Söyleşinin sonunda Başsavcı Yeldan, öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

ETİKETLER : Adana Adalet savcı Ali Yeldan öğrenciler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler