Kadına Şiddete Karşı Topyekün Mücadele

Adana Adliyesi'nde aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında, kentteki tüm polis merkezi amirleri ve bu alanda görev yapan kurum ve kuruluş temsilcileriyle yapılan toplantıda, şiddet olaylarının tekrarlanmasını ve mağdurların daha fazla örselenmesini engellemek için fikir alışverişinde bulunuldu.
Bu haber 2018-06-01 15:56:35 eklenmiş ve 214 kez görüntülenmiştir.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ev sahipliğinde 2 grup halinde düzenlenen toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Aile Mahkemesi hakimleri, Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcıları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Şiddet Önleme ve İşleme Merkezi (ŞÖNİM) temsilcileri ve kentteki tüm polis merkezlerinin amirleri katıldı. Katılımcılar, kentte Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un daha etkin uygulanması yönelik görüşlerini dile getirdi.

 

'Her olaya aynı şekilde yaklaşmak çözüm değil'

Toplantıda konuşan Başsavcı Ali Yeldan, aile içi suçların polis merkezlerinin ana iş kalemlerinden birisi olduğunu söyledi. Özellikle aile içi ve kadına karşı şiddette adli sürecin çok iyi yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Yeldan, "Gerek olayın failleri ve delillerinin tespiti gerekse soruşturma süreci içinde koruyucu ve önleyici tedbirlerde hem savcılık birimimizin hem de aile hakimlerimizin olayın içeriğine ilişkin çok iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Olayların önem derecesine göre farkındalığı arttırmamız lazım. Yani her olaya aynı şekilde yaklaştığımızda olayları çözmüş olmuyoruz. Yine olaylar tekrar etmeye başlıyor. 17-18 kez işlem yapılan şahıslar var. Ama biz gerekli uzman desteğini alırsak, adli süreci iyi yönetirsek, aile hakimliklerimizi ve savcılarımızı yeterince ve seri bir biçimde bilgilendirirsek bunun önüne geçebiliriz" dedi.

 

"Koordinasyon ve işbirliği şart"

Özellikle kadına yönelik şiddet olaylarına karşı daha etkin müdahale edilmesi ve ikincil örselenmenin engellenmesi amacıyla Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcıları için polis merkezleriyle ilgili düzenleme yaptıklarını kaydeden Yeldan, "Şiddet mağdurlarının daha fazla mağdur olmaması, olayların daha da büyüyüp geri dönülemez bir aşamaya gelmemesi, suçun önlenmesi ve tekrar etmemesi için koordinasyon içinde çalışmamız gerekiyor. Savcılarımızla, hakimlerimizle, polisimizle, uzmanlarımızla kadına şiddete karşı işbirliği içinde olacağız" diye konuştu.

Toplantıya katılan diğer katılımcılar da yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri konusunda görüşlerini dile getirdi. - ADANA

 

ETİKETLER : Adana Savcılığı Adana Adliyesi aile içi kadına karşı şiddet mücadele kapsamı fikir alışverişi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler