Baro Başkanı Av.Veli Küçük; Yapılan işkencedir ve insanlık suçudur

ADANA BAROSU’NDAN KADIKÖY'DE POLİSİN LİSE ÖĞRENCİLERİNE SERT MÜDAHALESİNE VE GÖZALTINDA DARP ETMESİNE DAİR AÇIKLAMA.
Bu haber 2018-06-09 16:33:48 eklenmiş ve 204 kez görüntülenmiştir.

Lise Öğrencileri Birliğinden öğrencilerin 2017-2018 eğitim döneminin son günü Türkiye’deki siyasi iktidarın karnesini açıklamak için Kadıköy Bahariye Caddesinde yaptığı gösteriye kolluk büyük bir tahammülsüzlük göstererek çok sert müdahalede bulundu. 
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük yaptığı yazılı açıklamada,  Kadıköy'de polisin lise öğrencilerine sert müdahalesine ve gözaltında darp etmesine ‘Yapılanlar işkencedir ve insanlık suçudur” dedi.

“Karneler sizin, gelecek bizim!” çağrısıyla protesto gösterisi yapan 30’a yakın lise öğrencileri gözaltına alınmaları esnasında ve gözaltı aracında polisin saldırısına maruz kaldığını, ters kelepçeli, coplu saldırı ile darp edilen öğrenciler çeşitli yerlerinden yaralanan  öğrenciler, gecenin ilerleyen saatlerinde Yoğurtçu Çocuk Karakolu'ndan serbest bırakıldı. 

Türkiye'nin evrensel kurallara dayanan demokratik hak ve özgürlüklerinin göz ardı edilip, yok sayıldığını söyleyen Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Düşüncelerine, söylemlerine katılalım veya katılmayalım hiç fark etmez kendilerini ifade etmek için protesto gösterisi yapan gençlere, lise öğrencilerine çok sert polis saldırısı, ters kelepçe ve coplarla darp edilmeleri kabul edilemez. 

Bu yaklaşım polis devleti uygulaması, otoriter-totaliter bir yaklaşım ve yaratılmak istenen korku imparatorluğu düzeninde öğrenciler üzerinden topluma verilmek istenen korku ve endişe ortamı mesajıdır. Yapılan uygulama basit bir saldırı veya darp değil, kolluk güçleri ve devlet eliyle yapılan bir işkencedir. İşkence de insanlık suçudur. 

Şiddete dönüşmeyen ve kamuya zarar vermeyen hiçbir gösteri ve yürüyüş engellenemez, kaynağını Anayasa’mızdan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden alan en temel demokratik haklardandır. Bu nedenle hukuka aykırı davranın, ters kelepte, darp, coplu dayak ve işkence nedeni ile bu davranışı yapan polisler ve amirleri hakkında derhal yasal soruşturma başlatılmasını, sorumluların görevden alınmalarını, cezai işlemler yapılmalıdır. 


“İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ”

Bu görüntü siyasi iktidarın hiçbir eleştiriye tahammül etmemesinin, hak ve özgürlükleri, hukuk devleti, hukukun üstünlüğü içselleştirmemesinin, aynı zamanda kısa süre evvel polise suçlu olduğunu düşündüğünüz kişilerin ayaklarını kırın, sorumluluğu da bana atın ortaçağ zihniyetini ortaya koyan İçişleri Bakanının söylemlerinin yaşama geçmesidir. İçişleri Bakanı gerek söylemleri ve gerek ortaya konulan bu tablo karşısında istifa etmelidir.” dedi

ETİKETLER : Adana Baro başkanı Av. Veli Küçük lise öğrencisi saldırı şiddetle kınadı bakanı istifa etmeli
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler