Aykırı binaları yıkmak doğru değil

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen “İmar Barışı, Kentsel Dönüşüm ve Muhtelif Çevre Konuları” bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, binaların yüzde 60'ında aykırılık olduğunu belirtti.
Bu haber 2018-06-13 20:36:26 eklenmiş ve 239 kez görüntülenmiştir.

Bakan Özhaseti, "Biraz daha hassas davranırsak herhalde yüzde 80'i görecek gibi duruyor. Şimdi böyle bir sıkıntı varsa çözmek lazım. Bir sürü yıkım kararları ve cezalar çıkıyor" dedi. 

 

MİLLİ SERVETİN NERESİNİ YIKACAKSINIZ?

Aykırı binaları yıkmanın doğru olmadığını belirten Bakan Özhaseki, "Dar gelirli vatandaş gelmiş binayı yapmış. Devlet üzerine düşeni yapmamış, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmemiş. Yıktığınızda yüzde 3'lük bölümden 45-50 milyar lira civarında bir para geleceğini tahmin ediyorum. Yüzde 97'sini koyun, yeni parayla katrilyonlarca lira ediyor. Bu milli servet, neresini yıkacaksınız bunun" diye konuştu.

 

ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN DAHA ÇOK ÜRETİM

Ülkenin geleceği için üreterek istihdam sağlamaya çabaladıklarını belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, şöyle konuştu: “Çevre de, sanayi de, olmazsa olmazlarımızdır. Üreterek hayatımızı idame ettirmek zorundayız. Sanayileşirken çevreyi, çevreyi korurken de sanayiyi düşünmek, çevre-sanayi uyumunu dengeli tutmak zorundayız. Ne sanayiden ne de çevreden vazgeçmek gibi bir lüksümüz yoktur”.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen “İmar Barışı, Kentsel Dönüşüm ve Muhtelif Çevre Konuları” bilgilendirme toplantısına katıldı.

Bakan Özhaseki, İmar Barışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özhaseki, binaların yüzde 60'ında aykırılık olduğunu belirterek, "Biraz daha hassas davranırsak herhalde yüzde 80'i görecek gibi duruyor. Şimdi böyle bir sıkıntı varsa bunu çözmek lazım. Bir sürü yıkım kararları çıkıyor, cezalar çıkıyor" dedi. 

 

MİLLİ SERVETİN NERESİNİ YIKACAKSINIZ

Aykırı binaları yıkmanın doğru olmadığını belirten Bakan Özhaseki, "Dar gelirli vatandaş gelmiş binayı yapmış. Devlet üzerine düşeni yapmamış, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmemiş. Yıktığınızda yüzde 3'lük bölümden 45-50 milyar lira civarında bir para geleceğini tahmin ediyorum. Yüzde 97'sini koyun, yeni parayla katrilyonlarca lira ediyor. Bu milli servet, neresini yıkacaksınız bunun" diye konuştu.

Hazine arsası üzerine yapı yapanların, hiç ruhsat almadan yapı yapanların ve ruhsat alıp ruhsata uymayanların olduğunu söyleyen Başkan Özhaseki, "Bunlar aykırı duruma düşüyor haliyle. Bir sürü sıkıntılar çıkıyor ve bu sıkıntıları da gidermek gerekiyor. Bu işte 3 tane istisna getirdik. Birisi Boğaziçi öngörüm dediğimiz; sade bir vatandaşın gemiyle giderken boğazda gördüğü alanlar, bu kanun kapsamının dışında. İkincisi, Tarihi Yarım Ada içerisinde bir bölüm. Bir de Gelibolu Yarımadası bu kanun kapsamının dışında" şeklinde konuştu.

Bakan Özhaseki, bu proje ile ne tür faydaların sağlanacağına değinerek, "Vatandaşa suyunu, doğal gazını artık kaçak yollardan vermeyeceğiz. Yıkım endişesi vardı. Artık kendi elimizdeki evlerimiz, fabrikalarımız, iş yerlerimiz ekonomik değer ifade ederken düşük bir değer ifade ediyordu. Bütün bu kötülüklere, sıkıntılara da son verecek" dedi.

Vatandaşların İmar Barışı için ödeyeceği miktarlara da açıklık getiren Bakan Özhaseki, "Vatandaşlar iş yerlerine yüzde 5, konutlara yüzde 3 bedel ödeyecek. Bu hesaplamayı toprak bedeli belli, bu bedelin üzerine yapının fiyatı konuyor. 100 metre kare olan bir arsada eğer gecekondu ise 600 lira ile çarpıyor, 60 bin lira diyor. Toprak bedeli de 10 bin liraysa 70 bin lira oluyor. Bu bedelin yüzde 3'ünü hesaplıyor ve vatandaş direkt bunu ödüyor. Eğer lüks yapıya doğru gidiyorsa, 2 bin lira ile hesaplıyor yapı bedelini" diye konuştu..

 

YABAN HAYATI KORUMA SAHASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Adana çevresindeki ilçelerde 11 bin 500 hektarlık bir alandaki yaban hayatı koruma sahasında planlamanın doğru yapılmasına dikkat çekti.

Bakan Özhaseki, toplamda 11 bin 500 bin hektarlık bir alanda Orman Bakanlığının 2006 yılında çıkardığı kararla biyolojik çeşitliliğin korunması, geliştirilmesi, alanın sevk ve idaresi, koruma kollama ve yatırım dengesinin bir arada gözetilmesi amacıyla ilan edilen bu planların iptallere konu olduğunu hatırlattı.

 

KIVANÇ BEKLEANTİLERİNİ DİLE GETİRDİ

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Sanayiciler olarak kendilerine düşen en önemli sorumluğun ülkenin geleceği için üretmek ve istihdam sağlamak olduğunu ifade eden Kıvanç, şöyle konuştu:

“Çevre de, sanayi de, olmazsa olmazlarımızdır. Üretmek, üreterek hayatımızı idame ettirmek zorundayız. Sanayileşirken çevreyi, çevreyi korurken de sanayiyi düşünmek, çevre-sanayi uyumunu dengeli tutmak mecburiyetindeyiz. Ne sanayiden ne de çevreden vazgeçmek gibi bir lüksümüz yoktur. Yapacağımız yeni yatırımları, olası çevresel etkilerini göz önüne alarak gerçekleştirmeli, üretim-çevre dengesini en iyi şekilde gözetmeliyiz. Ülke olarak üreterek, istihdam sağlayarak, ihracat yaparak büyümeli, gelişmeli; bunları yaparken de çevrenin sürdürülebilirliğine uygun hareket etmeliyiz.”

 

ÇEVRE MEVZUATI MALİ YÜK OLUŞTURDU

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, AB uyum yasaları çerçevesinde çevre konusunda yürürlüğe konulan pek çok mevzuatın, başta KOBİ’ler olmak üzere özel sektörün geneli için önemli bir sorumluluk ve mali yük oluşturduğunu vurguladı.

 

ETİKETLER : Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ADASO “İmar Barışı Kentsel Dönüşüm ve Muhtelif Çevre Konuları”
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler