“Veteriner hekimler üvey evlat değildir”

CHP'li Barut’tan veteriner hekimler için kanun teklifi CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, tüm sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeden yıpranma payı verilmesini istedi.
Bu haber 2018-07-23 19:11:56 eklenmiş ve 120 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, veteriner hekimlerin sağlık hizmetleri sınıfında yer almalarına rağmen yıpranma payı kapsamı dışında bırakılmasına karşı harekete geçti.

 

‘ZOR KOŞULLARDA HİZMET VERİYORLAR’

Veteriner hekimlerin fiili hizmet zammı olarak bilinen yıpranma payından yararlanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi sunan Ayhan Barut, aynı hakkın ayrıca tüm sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeden verilmesini de talep etti. Veteriner hekimlerin fiili hizmet zammı kapsamında zor koşullarda hizmet verdiğini aktaran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Mevzuatta ‘Sağlık Hizmetleri Sınıfında’ yer alan, hayvan sağlığı ve gıda güvenliğinde hayati önemde görev ve hizmet veren veteriner hekimlerin de dahil edilmesi toplum sağlığı ve çalışma barışı açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

TEKLİF GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Veteriner hekimlere yıpranma payı verilmesi için 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifini TBMM’ye sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:

 

“Fiili hizmet zammı riskli çalışma alanlarında yürütülen görevin zorluk derecesi ve risk oranına göre belirlenmektedir. Veteriner hekimler salgın, bulaşıcı ve paraziter hayvan hastalıkları ile mücadele hizmetleri kapsamında, mülga 5434 sayılı SGK Kanunu hükümleri çerçevesinde fiili hizmet zammı kapsamında değerlendirilmiş ve bu alanlarda görev yürüten veteriner hekimlere 2008 yılına kadar her yıl için 2 ay süre ile ‘fiili hizmet zammı’ verilmiştir. Hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları kırsal alanda, ahır koşullarında birçok risk barındıran çalışma ortamında ve 200’den fazla zoonoz hastalık riski altında yürütülmektedir. Veteriner hekimlere fiili hizmet zammının verilme gerekçesi, bu zorlu ve riskli çalışma koşullarıdır.”

 

KANUN TEKLİFİ SUNDU

Bunlara rağmen 5510 sayılı SGK Kanunu’nun 40. Maddesinde 17.04.2008 tarihinde değişiklik yapıldığını anımsatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şöyle konuştu:

“Yapılan değişiklikle salgın, bulaşıcı ve paraziter hastalıklarla mücadele hizmetleri, tüm itirazlara rağmen, riskli hizmet alanı olarak değerlendirilmeyerek fiili hizmet kapsamı dışında bırakılmıştır. Fiili hizmet zammı kapsamında zor koşullarda hizmet veren ve mevzuatta ‘Sağlık Hizmetleri Sınıfında’ yer alan, hayvan sağlığı ve gıda güvenliğinde hayati önemde görev ve hizmet veren veteriner hekimlerin de dahil edilmesi toplum sağlığı ve çalışma barışı açısından büyük önem taşımaktadır. Kanun teklifimiz de bu amaçla düzenlenmiştir. Veteriner hekimler üvey avlat değildir. Tüm sağlık çalışanlarının ayrımsız yıpranma payı hakkından yararlanması gerekir.”

 

 

 

ETİKETLER : CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut tüm sağlık çalışanları  ayrım yapılmasın veteriner hekimler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler