vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

DHMİ Adana Hava Limanı Müdürlüğüne sert uyarı

DHMİ Adana Hava Limanı Müdürlüğüne: Hava Alanı Bahçesinden atılması istenen köpekler hk YASAL UYARI YAZISI.
Bu haber 2018-08-12 23:45:14 eklenmiş ve 236 kez görüntülenmiştir.

KONU: Hava Alanı bahçesinde 7 yıla yakındır yaşayan köpeklerin müdürlük tarafından, yasaya aykırı olmasına rağmen belediyeye baskı yapılarak alınması talebine ilişkin YASAL UYARI yapılması.

DAĞITIM: Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ve Adana İl Müdürlüğü

YASAL DAYANAK: Hayvanları Koruma Kanunu, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Adana Hava Limanı Müdürlüğüne,

Adana Hava Alanı bahçesinde, 5 ile 7 yıl arasında bir zaman diliminde yaşayan 4 küpeli, kısırlaştırılmış köpek vardır. Bu köpekler belediyece kısırlaştırılmış ve kayıt altına alınmıştır.

Gerek Adana Valiliği Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ve gerekse merkezi Adana'da bulunan 2 ulusal STK olan Kimsesiz Hayvanları Koruma Derneği KİHAYKO ve Doğayı Hayvanları Koruma Derneği DOHAYKO tarafından koruma altındadırlar. Beslenmeleri ve güvenli koşullarda yaşamaları belediyeler ve bu STK larca sağlanmaktadır.

Yıllardır yaşamlarını sürdürdükleri hava limanı bahçesi, bu hayvanların yaşam alanlarıdır.

Oysa müdürlüğünüz, YASAYI İHLAL ederek belediyeyi arayıp, bu hayvanların yaşam yerlerinden kopartılıp alınmasını talep etmektedir. Yani belediyeyi de yasa dışı talep ile yasa dışı işleme zorlamaktadır.

 

Yasal çerçevede yapılmış olan, UYARI ve bilgilendirme niteliği taşıyan yazımızın bütün ilgili ve görevlilere dağıtılmasını önemle talep ederiz. Bu hayvanlara ilişkin yasaya aykırı talep ve uygulamalarınız devam ederse, kurumunuz hakkında üst makamlara ŞİKAYETTE bulunacağımızı, hayvanların yaşam hakkı ihlalinizi kamuoyu ile paylaşacağımızı ayırca bilgilerinize sunarız.

 

Bu bağlamda:

 

1. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanların yaşam haklarını YASAL güvence altına almıştır.

 

2. Hayvanları Koruma Kanunu 3. MADDESİ hayvanların YAŞAM ORTAMINI "Bir hayvanın veya hayvan topluluğunun doğal olarak yaşadığı yeri ifade eder." olarak tarif eder. BU 3. MADDEYE GÖRE, "hayvansal doğal güdü ve yetenekleri ile girebildikleri özel veya kamuya ait ayırımı olmadan ağaçlı, yeşil bahçeler ve tüm açık alanlar dahil olmak üzere HER YER kedi ve köpeklerin "DOĞAL OLARAK YAŞADIKLARI YERLER" yerler yani "yaşama ortamları" dır. Yani kanun yaşama ortamını tarif ederken, özel alan veya kamu alanı diye bir ayırım yapmamış, hayvanın doğal yetenekleri ile kendi seçerek yaşayacağı her yeri YAŞAM ORTAMI olarak tanımlamıştır. DOLAYISI ile yasaya göre, hava limanı bahçesi, 7 yıla yakındır orada yaşayan bu hayvanların yaşam ortamıdır.

 

3. MADDE 21 e göre, belediyelerin de kedi ve köpekleri toplaması kanunla NET BİR ŞEKİLDE belirlenmiştir. Belediyeler de kedi ve köpekleri sadece KISIRLAŞTIRMA amacı ile toplar, kısırlaştırır, bakım ve tedavisini yapar ve sonra ALDIĞI YERE bırakır. Hiç bir hayvanın yeri keyfi olarak kısırlaştırma amacı dışında değiştirilemez, hayvan doğası gereği alıştığı ve yaşadığı yerde yaşamı kanunlar ile devlet tarafından desteklenir. DOLAYISI ile kurumunuz, belediyeye sürekli olarak yazı yazarak, belediyeyi YASAYA AYKIRI UYGULAMA İÇİN ZORLAMAKTADIR.

 

4. Milletlerarası bir Antlaşma olan Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi incelendiğinde, Hayvanların aynı insanlar gibi hak sahibi olabileceği anlaşılmaktadır. Bu düzenleme, hayvanı hak ehliyetine sahip kabul etmektedir. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 5.maddesinin 1.fıkrası; "Bir insanın desteğine ihtiyaç duyan her hayvan, besleme ve bakımı görme hakkına sahiptir” şeklinde kayıt altına alınmıştır.

 

SONUÇ ve İSTEM: Hem yasal hem insani ve hem de Türkiye’nin imza attığı Hayvanların Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmeler bağlamında, zaten çok zor koşullarda yaşam savaşı veren bu hayvanlara verilen bir lokma yemek ve bir yudum suyu engellemeyeceğinize, ALIN BU HAYVANLARI BURADAN diyerek belediyeyi de yasayı ihlale zorlamayacağınıza inanıyoruz.

 

Müracaatımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

 

Nesrin Çıtırık

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı

DOHAYKO Genel Sekreteri

TC Kimlik...13230091212

 

================================

 

EKLİ YASA MADDELERİ:

 

EK 1 ........ 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu

MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

MADDE 3. a)Yaşama ortamı: Bir hayvanın veya hayvan topluluğunun doğal olarak yaşadığı yeri, tanımlar.

MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

 

EK..2.. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi / Unesco Yaşamın tek olduğunu, yaşayan bütün canlıların ortak bir kökeni olduğunu ve türlerin evrimi yönünde farklılaştığını, yaşayan bütün canlıların doğal haklara sahip olduğunu ve sinir sistemi olan her hayvanın kendine özgü hakları bulunduğunu, bu doğal hakların küçümsenmesi ve hatta kolayca göz ardı edilmesinin doğa üzerinde ciddi zararlar doğuracağını ve insanoğlunun hayvanlara karşı suç işlemesine sebebiyet vereceğini, türlerin birlikte olmasının diğer hayvan türlerinin yaşama hakkının insanoğlu tarafından tanınmasını ifade edeceğini, insanoğlu tarafından hayvanlara saygı gösterilmesinin bir insanın bir diğerine gösterdiği saygıdan ayrı tutulamayacağını hükme bağlamıştır.

 

Nesrin Çıtırık

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu 

Başkanı

ETİKETLER : DHMİ Adana Hava Limanı Müdürlüğü sokak hayvanları yasal uyarı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول