vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

"Üretici ve tarımsal üretime bir darbe daha"

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, su ve elektrik borçlarının tarımsal destekleme haklarından tahsil edilmesine tepki gösterdi.
Bu haber 2018-09-09 17:24:29 eklenmiş ve 176 kez görüntülenmiştir.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Devlet Su İşleri'nce (DSİ) yayınlanan ve üreticilerin ödenmeyen su kullanım hizmet bedeli ile sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarının tarımsal desteklemelerden mahsup edilmesini öngören tebliğin kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

DSİ Genel Müdürlüğü'nün, 6 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıyan Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi sundu. Üreticiler açısından yayınlanan tebliğin sakıncalarına değinen Ayhan Barut, Bu tebliğ ile alınan tasarruf kararı,  zaten dar boğazda olan, ithal ürünler karşısında mahsulü para etmeyen ve ekonomik krizden beli bükülen çiftçilerimize vurulmuş bir darbe değil midir?" dedi.

 

"ZORLUKLARA RAĞMEN ÜRETMEK İSTEYENLERE DARBE VURULUYOR"

 Yükselen döviz fiyatları, sürekli artan mazot ve gübre gibi tarımsal üretim maliyetleri ile piyasada yaşanan ürün fiyat belirsizliklerine rağmen Türk çiftçisinin hep üretip ekonomiye katkı sunmaya çalıştığını vurgulayan Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Yayınlanan tebliğ ile tarımsal destekleme alan üreticilerimizin ödenmeyen su kullanım hizmet bedeli, işletme ve bakım ücreti ile tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik eneri borçlarının tarımsal desteklemelerden mahsup edilecek olması çok zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimizi yine mağdur edecek, tarımsal üretimden uzaklaştıracak ve zaten kötü durumdaki ekonomimizi iyice çıkmaza sokacaktır" diye konuştu.

 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISINA SORDU 

Söz konusu tebliğle ilgili hazırladığı 11 maddelik soru önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şu sorulara cevap verilmesini istedi;

"Yayımlanan tebliğden etkilenecek Tarım ve Orman Bakanlığı sistemlerinde kayıtlı fiilen tarımsal üretim yapan gerçek ve tüzel kişi sayısı kaçtır? Bu çiftçilerimizin borç miktarları nedir? Bu tebliğ kapsamında borçları tarımsal desteklemelerden kesilecek kaç çiftçimiz vardır?  Tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin Tarım Kanunu 21'nci maddesi hükmünce 2006 yılından 2018 yılına kadar yıllar itibarıyla aldığı destek miktarı her yıl için ayrı ayrı ne kadardır? Desteklemeler kanunun hükmettiği gayri safi milli hasılanın yüzde biri tutarında mı yapılmıştır? Yapılmamış ise neden ve sorumluları kimlerdir? Hükümetlerinizin yerine getirmediği bu destekleme tutarı tebliğ yoluyla eritilmek mi isteniyor? 2002 – 2018 yılları arasında ilgili bakanlık tarafından tarımsal destekleme primi verilen kaç çiftçimiz vardır? Destekleme verilen ürün kalemleri neler olmuştur? 2018 yılı itibariyle icralık kaç çiftçimiz vardır? 2018 yılı itibariyle borç ertelemesi yapılan kaç çiftçimiz vardır? Bu tasarrufunuz zaten dar boğazda olan, ithal ürünler karşısında mahsulü para etmeyen ve ekonomik krizden beli bükülen çiftçilerimize vurulmuş bir darbe değil midir? Geçmişte tarımda kendi kendine yetebilen yedi sayılı ülkeden biri olan ülkemizin, gelinen noktada tekrar yerli üretime, öz kaynaklarını kullanmaya ve üreticisini, çiftçisini koruyarak yol alması gerekli iken bu olumsuz kararları hangi dış güçler aldırmaktadır?"

 

ETİKETLER : CHP Adana Milletvekili TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut DSİ
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول