Et yiyelim mi?

Son dönemlerde gündeme gelen şarbon (Antraks) hastalığı konusunda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı ile Çukurova Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi
Bu haber 2018-09-21 16:32:34 eklenmiş ve 115 kez görüntülenmiştir.

ortaklaşa bir panele imza attı. Panel’de şarbon hastalığı konusunda hem insanda hem de hayvanda ki komplikasyonları ve tedavi yöntemleri konusunda bilgiler verildi.

Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu’n da düzenlenen panelin oturum başkanlıklarını Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova yaparken panele katılımda oldukça yüksek oldu.

Panel öncesi konuşan oturum başkanlarından Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik, şarbon hastalığı ile geçmişten bu yana tüm dünyada hayvanlarda mücadele edildiğini ifade ederek, fakülte olarak ta bu konuda son derece donanımlı olduklarını kendilerine yetkililerce danışılması yada destek istenmesi durumunda tecrübelerini her şekilde aktaracaklarını ifade etti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova şarbon hastalığında erken tanının önemli olduğunu, erken müdehale olması durumunda hastanın tedavi edilebildiğini belirtirken eğer geç kalınırsa ölümle sonuçlanan vakalarında yaşandığına dikkati çekti.

Oturum Başkanları’nın açılış konuşmalarının ardından, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Seza İnal şarbonun insan da yaptığı etki konusunda katılımcıları bilgilendirdi. İnal şarbonun tarihçesine de değinerek gelinen noktadaki tedavi yöntemlerini anlattı.

Daha sonra ise Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi’den Doç Dr. Mehmet Halıgür, şarbon   hastalığını hayvan ve insan sağlığı açısından değerlendirdi. Halıgür, özellikle hayvanlarda ölüm sonrası patolojik incelemerde ki bulgular konusunda  katılımcıları bilgilendirdi.

Yine Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi’den Doktor Öğretim Üyesi Cenk Er ise canlı hayvanlarda şarbon görülmesi durumunda yapılması gerekenleri anlattı. Hastalığın hayvanlarda görülmesi durmunda insanları nasıl etkileyebileceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Son olarak kürsüye gelen Adana Veterinerler Odası Başkanı Nihat Köse geçen yıl görülen şarbon vakası sayının 70 civarında olduğunu bu yıl ise bu sayının 46 civarında olduğuna vurgu yaparak, durumun çokta korkutucu boyutlarda olmadığına işaret etti. Esas önemli olanın denetim ve ruhsatlı kesim olduğuna dikkati çeken Köse, “bu konuda özellikle yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. Kesimhanelerde mutlaka veteriner hekimin görevlendirilmesi gerekir, bu şekilde hastalıklı hayvan kesimi de bir nebze engellenmiş olur” açıklamasında bulundu.  

 

ETİKETLER : Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Şarbon et tartışıldı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler