“Çiftçinin üretimini engellemeyin!”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, dedelerinden, atalarından kalan araziyi işleten Üçdut ve Yeşilova köylülerinden yüksek miktarda para talep edildiği iddialarını Bakan Pakdemirli’ye sordu.
Bu haber 2018-10-02 20:54:18 eklenmiş ve 99 kez görüntülenmiştir.

Ceyhanlı çiftçinin arazi sorunu mecliste

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Üçdut ve Yeşilova köylülerine yaşatılan arazi sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.
TİGEM’E ÇAĞRI…
Bütünşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte mahalle statüsünü alan, Yörük ve Balkanlardan gelen vatandaşların yoğunlukta yaşadığı iki mahalledeki hemşehrilerinin 1930’lu yıllardan bu yana atalarından, dedelerinden kalan tarlaları işleyerek geçimini idame ettirdiğini hatırlatan Dr. Şevkin, “
Mülkiyet sorunlarının çözümlenerek vatandaşların yıllardır tapusuz olarak kullandıkları taşınmazlarda tapu sahibi olmasının önünü açan ve vatandaşla Devlet arasındaki davalara son verilmesini amaçlayan 2/B yasasından kaynaklı arazilerin mülkiyeti mahkeme kararıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) geçmiştir. TİGEM, yıllarca arazileri işleten vatandaşların bu arazilere sahip olabilmesi için yüksek miktarlarda rayiç bedel çıkarmıştır” dedi.
4 BİN LİRA MI İSTENİYOR?
TİGEM’in arazileri işleten vatandaşlardan dönüm başına en az 4 bin lira rayiç bedel istediği iddialarını meclise taşıyan Dr. Şevkin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle şu soruları sordu:
1- Türkiye’de mülkiyeti TİGEM bünyesinde bulunan toplam arazi miktarı ne kadardır?
2- Adana’da TİGEM bünyesinde bulunan toplam arazi miktarı ne kadardır?
3- TİGEM’in yurt genelinde atalarından kalan arazileri işleten çiftçilerin arazileri satın alması için istediği rayiç bedel dönüm başına ne kadardır?
4- Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Üçdut ve Yeşilova mahallelerinde TİGEM arazilerini işleten vatandaşlardan dönüm başına en az 4 bin lira rayiç bedel istendiği doğru mudur?
5- Doğru ise zor şartlar altında üretim yapan çiftçilerimizin bu miktarı ödemelerinin imkansız olacağı düşünülmemiş midir?
6- 100 yıla yakın bir zamandan bu yana arazileri işleten çiftçilerin bu duyarlılığı ve üretkenliği göz önüne alınarak ödeyecekleri rayiç bedellerin asgari düzeye indirgenmesine yönelik bir çalışma mevcut mudur?
7- Ülkemizin ve Adana’nın farklı bölgelerinde aynı statüdeki arazilerden dönüm başına 800 ila 1000 lira arasında değişen oranlarda rayiç bedel alındığı iddiaları doğru mudur?
8- Türkiye ekonomisine katma değer üreten, çalışan, istihdam sağlayan Adanalı çiftçimizin sorunlarının çözümü için bir girişimde bulunacak mısınız?

ETİKETLER : Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin Adana’nın Ceyhan ilçesi çiftçi TBMM
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler