Mersin Serbest Bölge’de sigortasız işçilerin resmi

Binlerce işçinin çalıştığı Mersin Serbest Bölge’de işçiler birçok haktan mahrum şekilde, kölelik koşullarında çalıştırılıyorlar. Bunlardan biri de sigortasız çalışmak zorunda kalmalarıdır.
Bu haber 2018-10-05 21:04:32 eklenmiş ve 81 kez görüntülenmiştir.

Bugün serbest bölgede gerçekleşen denetim bu gerçeği bir kez daha açığa çıkardı. İçinde Suriyeli işçilerin de olduğu yüzlerce işçi sabah 07.00’den itibaren serbest bölgeden içeri alınmadı. Mersin Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü tarafından yapıldığı söylenen denetimde sigortası yatmayan, giriş kartı olmayan yüzlerce işçi 3 saat boyunca bölge girişinde bekletildi. Tüm bunların sorumlusu olmayan, aksine bu nedenle mağdur olan işçiler bir kez daha mağdur edildi.

Bugün gümrük tarafından yapılan denetimler ise ne yazık ki işçilerin bu sorunlarını çözmek, sigortasız çalışmayı engellemek için değil. İstenilen sadece işçilerin giriş kartlarıyla bölgeye girmesi. Böylece bu prosedür tamamlanmış olacak. Ancak bu prosedürün maliyetini patronlar değil yine işçiler karşılayacak. Hem de işçi başına 10 dolar üzerinden. Binlerce işçinin çalıştığı Mersin Serbest Bölge’de bu rakam toplamında muazzam bir miktar etmektedir.

Yapılan denetimin işçilerin sorunlarını çözmek amaçlı olmadığını gösteren bir diğer örnekse bu denetimler sonucu ortaya çıkan gerçeğin SGK tarafından hiçbir işleme tabi tutulmamasıdır. İçinde kaçak çalıştırılan Suriyeli işçilerinde olduğu yüzlerce işçinin sigortalarının yatırılmadığı bir kez daha açığa çıkmış olmasına rağmen bu çok önemli gerçek yok sayılmaktadır. Sigortasız işçi çalıştıran firmalara bu nedenle hiçbir işlem yapılmamaktadır.

Bu sabah yapılan denetim esnasında işçilerin çağrısıyla serbest bölge önünde olan sendika temsilcilerimiz bu vahim gerçeği olayın yaşandığı yerde görmüş, işçilerin nasıl mağdur edildiklerini içinde sendikamıza üye olanlar da olmak üzere işçilerin kendilerinden dinlemiştir. İşçilerin en çok şikâyetinden biri bu sözde denetimlerin en çok kendilerini mağdur ettiğidir. İşçiler, firma yetkililerinin kendilerine gerekli hiçbir açıklama bile yapmadığını söylemektedir. İşçiler denetim süresince geçen zamanın sorumlusu da sanki kendileriymiş gibi karşılığında bedava mesaiye bile bırakıldıklarından yakınmaktadır.

Sendikamız Mersin Serbest Bölge’de sigortasız işçi çalıştırmaya son verilmesini, serbest bölge giriş kartı ücretlerinin işçilerden kesilmesine son verilmesini talep etmektedir. Diğer taraftan işçilerin haklarını kaybetmesine neden olan tüm diğer keyfi uygulamalara bir an önce son verilmesini önemle belirtmektedir.


ETİKETLER : Mersin Serbest Bölge sigortasız işçi çalıştırma eylem
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler