“Bilim insanları engelleniyor?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’deki bilim insanlarının dünyanın en önemli toplantılarına katılmasının engellendiğini belirtti.
Bu haber 2018-10-12 21:57:35 eklenmiş ve 79 kez görüntülenmiştir.

Adana Tabip Odası’nda 2 dönem başkanlık yapan Dr. Ali İhsan Ökten’in dünyada skolyoz cerrahisinin en önemli toplantısı için İtalya’nın Bologna şehrinde yapılacak toplantıya katılmak üzere Atatürk Havaalanı dış hatlardan çıkış yaparken pasaportuna el konulduğunu ve yurtdışına çıkışının engellendiğini kaydeden Dr. Şevkin, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sundu.

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Nöroşirürji Derneği Sekreteri, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği Eğitim Sorumlusu Dr. Ali İhsan Ökten’in yurtdışına çıkış yasağını havaalanında öğrenmesinin de vahim bir durum teşkil ettiğine işaret eden Dr. Şevkin, Oktay’a Cumhurbaşkanı’nın sözlerini hatırlattı.

 

“CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİYLE TEZAT BİR DURUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Eylül 2018’de “Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyor ve uluslararası lider araştırmacılar programı hazırlıyoruz. Buradan dünyanın her yerindeki bilim insanlarımızı, ülkemizde başlattığımız bilim ve teknoloji atılımımıza katılmaya davet ediyorum” sözlerinin Dr. Ali İhsan Ökten gibi diğer bilim insanlarının maruz bırakıldığı uygulamayla tamamen tezat bir durum oluşturduğunu kaydeden Dr. Şevkin, şu sorulara yanıt aradı:

 

“1-Adana Şehir Hastanesi’nde Beyin Cerrahi Kliniğinin Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in bilimsel bir toplantı için yurtdışına çıkışının engellenmesinin gerekçeleri nelerdir?

2-Her gün sabah Adana’daki işyerinde saat 07.00 bulunan ve saat 18.00’e kadar asistanlarına eğitim veren ve hastalarıyla ilgilenen Dr. Ali İhsan Ökten, Adana’da kültür ve sanat dünyasına sunduğu katkılarla da bilinen bir şahsiyettir. Sayın Ökten’in durumu ortadayken yurtdışına çıkış yasağı olduğu kendisine daha önce neden tebliğ edilmemiştir?

3-Bir yandan sayın Cumhurbaşkanı tarafından bilim insanlarına yurda dönüş çağrısı yapılırken diğer yandan bilim insanlarımızın dünyadaki önemli gelişmeleri ülke insanımız için kullanma girişimine set çekilmesi nasıl izah edilecektir?

4-Türkiye’de yurtdışına çıkış yasağı bulunan doktor, akademisyen, bilim insanı, öğretim üyesi sayısı kaçtır? Hangi gerekçelerle yurtdışına çıkış yasakları bulunmaktadır?

5-Adana Şehir Hastanesi’nde görevli Dr. Ali İhsan Ökten gibi yurtdışına çıkış yasağı bulunan ancak kendilerinin haberi olmayan başka bilim insanları da mevcut mudur?

6-Hem ülkemiz hem de bilim insanları açısından üzücü bir mağduriyet doğuran bu tür haksızlıkların ortadan kaldırılması için bir girişiminiz olacak mıdır?”

ETİKETLER : Cumhuriyet Halk PartisiAdana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin Türkiye bilim insanları engelleniyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler