vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

İYİ Parti Çiftcilerin Sorunlarını Meclise taşıdı

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, çiftçilerin kullandığı mazottan ÖTV alınmaması için kanun teklifi verdi.
Bu haber 2018-10-25 21:42:02 eklenmiş ve 85 kez görüntülenmiştir.

 İYİ Parti’den Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na çiftçilerle ilgili kanun teklifi geldi. 

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi’nin imzalarının bulunduğu kanun teklifinde, tarımsal üretimde ve tarım mahsullerinin nakliyesinde kullanılan mazot satışlarının ÖTV’den istisna tutulması teklif edildi.

 

Kanun teklifinde şu ifadeler kullanıldı:

Tarım, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana, hem en önemli geçim kaynağı olması hem de ekonomik disiplinlerin geçişmesinde dikkat edilen ilk sektör olması nedeniyle varlığını her dönem hassasiyetle sürdürmüştür. Bu nedenle tarım, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde öncelikli olarak desteklenen sektörlerin başında gelmektedir. Tarım sektörü, gelişmekte olan ülkelerde gelişme sürecinin ilk evrelerinde ekonominin en önemli sektörü konumundadır.

Bu nedenle, sürdürülebilir sağlamak ve çiftçi gelir seviyesini yükseltmek amacıyla gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde, çeşitli politika araçlarıyla tarım sektörü desteklenmektedir. Girdi fiyatlarının düşürülmesi de tarımı destekleme araçlarından birisidir. Girdilerin düşürülmesindeki amaç, maliyet yükünün azaltılması ve çiftçinin kar marjının arttırılmasıdır. Tarımda kullanılan ve maliyet içerisinde önemli pay alan girdilerden biri de mazottur.

 

Tarımsal üretimde makine kullanımı arttıkça, mazot kullanımı artmakta ve mazotun üretim toplam üretim maliyeti içerisindeki payı da yükselmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalarda; bitkisel üretim faaliyetinde toplam üretim maliyeti içerisinde işgücü maliyeti ve arazi kirasından sonra mazot maliyeti en önemli kalem olarak tespit edilmiştir.

 

Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan Türk çiftçisi ağır girdi maliyetleri altında ezildiği ve üretim yapamaz hale geldiği bir gerçektir. Bu nedenle tarım sektörünün sorunlarını çözecek, tarımsal girdi yükünü azaltacak ve tarım sektörünü ayağa kaldıracak tedbirlerin alınması gerekmektedir.

 

Bu kanun teklifi ile tarımsal üretimde ve tarım mahsullerinin nakliyesinde kullanılan mazot satışlarında Özel Tüketim Vergisinden istisna tutulması öngörülmüştür.

 

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU VE ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

 

Madde 1- 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17 inci maddesinin 4 üncü fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

 

‘’a) Tarımsal üretim faaliyetlerinde kullanılan araçlar ve tarım mahsulleri araçlarda mazot teslimleri,’’

 

Madde 2- 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir.

‘’d)Tarımsal üretim faaliyetlerinde kullanılan araçlar ve tarım mahsulleri taşıyan araçlarda mazot teslimleri,’’ 

Madde 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 

Madde 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürüt

ETİKETLER : İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk Balıkesir Milletvekili İsmail Ok Antalya Milletvekili Feridun Bahşi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول