vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Önder İnşaat, İnsanlara hayal ettiği şeyleri sattık.

Röportaj; Fatoş TEKBAŞ Son günlerde yaşanan ekonomik kriz, doların yükselmesi, inşaat sektöründeki maliyetlerin, girdilerin yüzde yüz artması, bütün inşaat sektörünün ya batmasına,
Bu haber 2018-10-31 20:52:59 eklenmiş ve 411 kez görüntülenmiştir.

yada işleri durdurmasına neden oldu. Yetkili ağız olan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlerin yüzde 20’nin battığını kaydediyor. Adana’da son yıllarda yaptığı konutlarla bir yıldız gibi parlayan Yıldırım Önder İnşaat’ta ekonomik krizden payını aldı. Böyle bir flu ortamda yatırımlarını sürdüremedi ama hiç kimseyi işten çıkarmadı, yarım kalan inşaatlarını bitirmeye çalışıyor, 3 aydır hiç kredili satış yapamdığının da üzerine basa basa söylüyor. Yıldırım Önder İnşaat; ‘Bankaların yüksek faizi aşağıya çekmesi gerekiyor, hepsi birbirine bağlı, beklemekten başka çare yok” diye konuşuyor.

 

Yıldırım Önder İnşaat son yıllarda Adana inşaat sektöründe yıldızı parlayan ender inşaat şirketlerinin başında geliyor. 14 yılda bugüne kadar bin daire yapıp 675 daire teslim etti. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Yıldırım Önder İnşaat, yaptıkları dairelerin insanların hayallerinin gerçeklertirdiklerinin altını özenle çiziyor. Yıldırım Önder; “Müşteri memnuniyetine çok önem verdik. Bu işi özellikle çok üst düzeyde tuttuk. Başarıyı buradan sağladık. Müşterilerimiz ister temelde, ister işin bitiminde bize çok güvendi, bizde onlara mahcup olmadık, kataloglardan daire sattık. İnsanların hayalini gerçekleştirdik. Kaliteden asla taviz vermedik. Müşterimize ne söz verdiysek hepsini tamamını gerçekleştirdik” diye konuştu.

 

Türkiye çok büyük bir ekonomik kriz sürecinden geçiyor, en çok etkilenen sektörlerin başında, inşaat sektörü geliyor. Resmi rakamlara göre İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu’nun ifadesine göre müteahhitlerin yüzde 20 battığını kaydetmesine rağmen, Yıldırım Önder, şirket olarak bu flu ortamda beklemeyi tercih ettiklerin, yarım kalmış inşaatlarını ise tamamlamaya çalıştıklarını kaydetti. Bu sektörün şu an yoğun bakımda olduğunu, devlet desteğinin mutlaka şart olduğunu söylemeden geçmiyor, Yıldırım Önder banka faizleri yüksek olması, iş dünyasını sıkıntıya soktuğunu da ifade ediyor. 3 aydır kredili satış yapamadıklarını da özellikle belirtiyor.

 

Yıldırım Önder özgeçimişi?

08.09.1959’da Adana’nın Feke İlçesinde dünyaya geldi.

İlk ve Ortaokulu Feke’de, Liseyi Kozan ilçesinde tamamladı. Üniversiteyi, Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde bitirdi.

İlk iş hayatına Devlet Memurluğu ile başladı. 6 yıl çalışıp Devlet hizmetini noktalayıp, özel sektöre geçti. Özel sektörde 2 yıl çalışarak deneyim kazandı. 1989 yılı itibarıyla ticari hayatı başladı. 2000 yılına kadar malzemecilik ve tedarikçilik yaparak ticareti ilerletti. Bu işi 2004 yılına kadar sürdürdü. Özel sektör ve devlete taahhüt işleri yaptı. 2004 yılından itibaren de konut ve yapsat işleriyle müteahhitliğe başladı.

Evli ve iki kız çocuğu babası.


Doruk: Kaç yıldır inşaat işindesiniz? 

ÖNDER: 2004 yılından beri 14  bu işi yapıyorum. 

 

Doruk: Bugüne kadar kaç daire yapıp, kaçını teslim ettiniz?

ÖNDER: Bin konut civarı inşaat yaptık. 675 daire teslim ettim.

Doruk: Neden insanlar sizi tercih etsin?

ÖNDER: Müşteri memnuniyetini hep ön plana çıkardık. İnsanlara hayal ettiği şeyleri sattık. Müşteri memnuniyetine çok önem verdik. Bu işi özellikle çok üst düzeyde tuttuk. Başarıyı buradan sağladık. Müşterilerimiz ister temelde, ister işin bitiminde bize çok güvendi, bizde onlara mahcup olmadık, kataloglardan daire sattık. İnsanların hayalini gerçekleştirdik. Kaliteden asla taviz vermedik. Müşterimize ne söz verdiysek hepsini tamamını gerçekleştirdik. Bugüne kadar bitirdiğimiz bütün konutları 5, 6 ay içerisinde iskanlarını aldık. Bu konuda taviz vermedik. Belediyelerle aramızda hiç sıkıntı olmadı. Hem müşteriye hem de devlete karşı saygılı davrandık, proje neyse onu uyguladık.

 

Doruk; Yıldırım Önder İnşaatın temel felsefesi ne?

ÖNDER;  Bizim internet veb sitemizde aynen şu sözler yazılı. Aile olmak sabır ister, emek ister, en çokta büyük bir sevgi ister. Zor iştir, Bir yuva kurmak ve o yuvayı ayakta tutmak. Biz de Yıldırım Önder İnşaat olarak büyük bir aileyiz. Aile olmanın ne demek olduğunu da, zorlu yanlarını da, tatlı yanlarını da biliyoruz. Bu sayede sizleri çok iyi anlıyor, olası istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayan projeler yapıyoruz. Çalışmalarımızda; hayatınızı kolaylaştıracak kaliteli ürünler kullanarak, konforu teknoloji ile birleştiriyoruz. “ İnsan odaklı, bilgili, kalite anlayışı üst düzeyde, detaylara önem veren, dürüst ve her zaman işini zamanında yapmayı prensip edinmiş dinamik bir ekibiz. ”

  

Doruk: Türkiye’de bir kriz yaşanıyor çalıştırdığınız insanlar var, istihdam yaratıyorsunuz, bu krizde bu insanlar halen yanınızda çalışıyor mu?

ÖNDER: Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Biz müteşebbis ve işveren olarak elimizi taşın altına soktuk. Şu anda çalışıyorlar elimizden geldiği kadarıyla bu krize karşı dik durmaya çalışıyoruz. Taahhütlerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz. Ama çok etkilendiğimiz ortada, zorlanıyoruz. Kredi faizlerinin daha önceki seviyelere göre çok yükselmesi, kredili satış oranının hemen hemen sıfırladık. Bizimde genel müşteri profilimiz kredili satış olarak sürdürüyoruz, bu sebeple son 3 aydır krizin getirisiyle kredili konut satışını hiç yapamadık. Satış oranlarımız yüzde 80 oranında düştü.


Doruk: Son 5 yıldır müteahhitlik hizmeti sıkıntıda, demir fiyatları, artan döviz kurlarının yükselmesi, diğer inşaat malzemelerinin yükselmesi, sizleri nasıl etkiliyor?

ÖNDER: Son 5 yıldır problemler daha farklı olarak bu güne geldi, belediyeler imarlı arsa üretemeyince, oranlar arttı. Oranlara bağlı olarak maliyetler arttı. Sıkıntı müteahhitler açısından böyle başladı. Bugünkü daralma olmasaydı, bu oranlarda olsa, satışlar yapılırken kårlardan fedakarlıklar ederek bu işler yürütülürdü. Ama şimdi geldiğimiz noktada müteahhit firmaların sıkıntıları çok arttı, ciddi oranda işi bırakma zorunda kalanlar oldu.

Girdilere gelince, bir anda satıcı firmalar tekel oluşturarak demir ve betonda bazı emtialar da çok yüksek artışlar yapıldı. Bu konuda devletimizden de gerekli desteği göremedik. Bu tekel bir türlü kıralamadı.


Doruk: Piyasalarda İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu’nun açıklamalarına göre bu piyasada yüzde 20 müteahhittin battığını kaydediyor, bu konuda siz neler söylemek istersiniz?

Önder: Bey efendi sorunu özetlemiş, açıkladığı resmi rakamdır, yukarda da bahsettiğim gibi maalesef resmi rakamlar bu oranı göstermekte, daha resmiyete yansımamış piyasada en az yüzde 40 meslektaşımız var. Sektörümüz adeta yoğun bakımda, görünmez bir elin gelip bu sektöre can suyu vermesi gerekiyor.Doruk: Sizin sektörünüzde kriz öncesi işini başlatmış, ama sonra kriz çıkmış, bu müteahhitleri nasıl etkiliyor, sizi denetleyen merciler var mı? Yoksa inşaatı durdurup beklemeyi mi tercih ediyorsunuz?

ÖNDER: Taahhütlerde eğer arsa sahiplerimiz varsa, kat karşılığı ise, taahhütlerimiz var, bu taahhütlere uymak zorunda kalıyoruz. Aynı taahhütleri kat karşılığı sözleşme yaptığımız ilgili belediyelere verdiğimiz taahhütlerde var. Ve bu taahhütler de belediyeler adına özel denetim şirketleri bizleri denetlemekte. Arsa sahipliği ile görüşülerek veya sözleşmemizde ek süre varsa bunlar kullanılabilir. Bugüne kadar tercih etmedik. Belediyelere verdiğimiz taahhütler gecikirse, cezaları vardır.Doruk: Son zamanlarda 3 bine yakın şirketin konkordato ilan ettiğini, maalesef bunların % 75’inin inşaat ve inşaatla ilişkili şirketler olduğunu, bu durumun da sektörü gerçekten ne kadar büyük bir sıkıntıya düşürdüğünü görüyoruz. Konkordato ilanlarına daha sıkı şartlar getirilerek, art niyetli kişilere de fırsat verilmemeli diye düşünüyorum. Bu konuda sizin düşüncelerinizi alabilir miyiz?

ÖNDER: İnşaat sektörünün ilik krize yakalanan, ilk krize yakalanma sektörü olma sebebiyle bu oranlar çıkabilir. Ama bu oranlar sadece inşaat sektörünü değil, diğer sektörü de etkilediği için bu artışlar olmuştur. İnşaat sektörünün krize girmesi demek, o ülkenin diğer sektörlerinin yüzde 70’ni etkileyene bir katalizör görevini görür.

 

Doruk: Siz bu badireyi yani krizi Türkiye olarak atlatacağımıza inanıyor musunuz?

ÖNDER: Atlatmayı umuyoruz, bu konuda ülke olarak çokca kriz yaşadık. Ama bununla ilgili devletimiz gerekli adımları atacağına inanıyoruz. Bunu da belli bir periyodik önlemlerle aşacağımızı umuyoruz, aksi takdirde şu anda ki daralma dediğimiz olayın kriz boyutuna geçeğine düşünüyoruz.


Doruk: Yıldırım Önder İnşaat olarak, ne durumdasınız, çünkü sizin gibi müteahhitler var, hükümetten neler bekliyorsunuz?

 

ÖNDER: Yıldırım önder inşaat olarak kriz başlamadan önce ciddi yatırımlarımız vardı, bunu kriz aşamasına kadar yüzde 70’ni bitirmemiz bizim için bir avantaj oldu. Bu avantajı kullanarak şu anda yeni bir yatırım yapmayı uygun bulmuyoruz, elimizdeki tamamlamamız gereken yatırımı maliyetlerden fazla etkilenmeden bir an önce teslim etmeyi planlıyoruz.

Devletten beklediğimiz de kendi sektörümüz olarak mutlaka konut kredi faizlerinin belli bir orana çekilmesi gerekmektedir. Çekilmediği takdirde inşaat sektöründeki kriz devam eder. Sadece inşaat sektörü etkilenmez, diğer sektör bazındaki iş kolları da etkilenir. Bu da şunu gösteriyor ki, inşaat sektöründeki istihdam daralır, ekonomiyi kötü etkile, insanlar işini kaybedebilir. Dileğimiz bir an önce bu krizi şiddetli türbülansa girmeden atlatabilmektir.

 

ETİKETLER : Adana  Yıldırım Önder İnşaat Fatoş TEKBAŞ
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yaşam haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول