vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Gürer: “Köprü ve otoyollar yabancı araçlar için yolgeçen hanı gibi!”

Geçen yıl 878 bin yabancı plakalı araç ödemesi gereken 64 milyon 500 bin lirayı ödemeden yurtdışına çıktı.
Bu haber 2018-11-10 17:30:23 eklenmiş ve 61 kez görüntülenmiştir.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancı plakalı araçların köprü ve otoyollardan yaptıkları kaçak geçişlere önceki dönem Bakan önlem alındığını söylemesine rağmen sayıştay raporlarına göre bu önlemin halende alınmadığının ortaya çıktığını söyledi.

 

Geçen yıl 878 bin yabancı plakalı aracın OGS ve HSG’li geçişten ücret ödemeden yurtdışına çıktığını ve bu geçişlerden elde edilmesi gereken 64 milyon 500 bin TL’nin tahsil edilemediğini belirten Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıl dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu konuyla ilgili soru önergemize verdiği yanıtta  ‘gerekli önlemlerin alındığını’ söylemişti ama bu yıl açıklanan Sayıştay raporlarına göre bu konuda  önlemin alınmadığı ortaya çıktı” dedi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  karayollarında yabancı plakalı araçların ücretli köprü ve otoyollarından para ödemeden geçiş yapmalarına karşı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önlem alamamasını eleştirdi. 

 

CHP Milletvekili Gürer, Sayıştay raporuna göre 2017 yılında Otomatik Geçişli Sistemden (OGS) 3655 bin 334 yabancı plakalı aracın ödemesi gereken 20 milyon 765 bin 845 lirayı ve Hızı Geçişli Sistemden (HGS) 5123 bin 868 yabancı plakalı aracın ödemesi gereken 43 milyon 802 bin 893 lirayı ödemeden yurtdışına çıktığının belirlendiğini ifade etti.  Toplamda 878 bin yabancı plakalı aracın HGS ve OGS’den kaçak geçiş yaptığını ve 64 milyon 500 bin lirayı ödemeden yurtdışına çıktığını belirten Ömer Fethi Gürer, “Yabancı plakalı araçlar ücret ödemeden köprü ve otoyollardan geçip yurtdışına çıkıyor. Uyarılara rağmen ilgili kurumlar yıllardır bu konuda bir önlem alamıyor. 2015 yılında bu bağlamda yönetmenlik düzenlemeside yapıldı. Milyonlarca lira kayba neden olan bu kaçak geçişlere önlem alınamaması anlaşılır gibi değil.  Yapılacak denen çalışmalar neden yıllardır tamamlanıp köprü ve otoyolda kaçak geçiş yapan araçlar gümrük çıkışı tahsilat sağlanmaz, yabancı plakalı araç otoyol ve köprüyü bedelsiz neden geçer? Köprü ve otoyollarımız yabancı plakalı araçlar için adeta yol geçen hanına neden  dönmüş” şeklinde konuştu. 

 

Yabancı plakalı araçların köprü ve otoyollarda ücret ödemeden geçişleriyle ilgili olarak geçen yıl dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’a soru önergesi verdiğini hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sayın Bakan önergemize verdiği yanıtta yürürlüğe giren yönetmelikten bahsetmiş ve tahsilatın yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarına başlandığını bildirmişti. Ahmet Arslan ayrıca, otoyol ve Boğaz Köprülerinden ücret ödemeden ihlalli geçiş yapan yabancı plakalı araç sürücülerinden geçiş ücretlerinin ve idari para cezalarının tahsili için 15 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren kanunla yasal düzenleme yapıldığını  ifade etmişti. Ancak Sayıştay raporlarına yansıyan rakamlara göre, hala bu işlemler başlamamış ” diye konuştu. 

 

Otoyol ve köprülerde HGS ve OGS’den gerçekleştirilen geçişler ve elde edilen gelirlerle ilgili olarak Sayıştay’ın 2017 yılı raporlarına yansıyan rakamlardan bahseden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi: “2017 yılı içerisinde 138.815.635 adet Otomatik Geçiş Sistemli (OGS) geçişten 538.619.314,00 TL, 319.524.034 adet Hızlı Geçiş Sistemli (HGS) geçişten 1.229.416.735,00 TL olmak üzere toplam 1.768.036.049,00 TL gelir elde edildi ve 2017 yılı içerisinde HGS ve OGS’den toplam 19.951.310 adet kaçak geçiş gerçekleşti. 

 

Kaçak geçişler; plakası tespit edilebilen araçların geçişleri, plakası tespit edilemeyen araçların geçişleri ve yabancı plakalı araçların geçişlerinin 2017 yılında, köprü ve otoyollarda gerçekleşen toplam 107.822.552,00 TL kaçak geçiş bedeline ilişkin gelir tahakkuk kaydı yapılmamış ve mali tablolarda yer verilmemiş… Bu durum kurala uyanın yakasına yapışan, uymayanı ise seyreden bir anlayışın yansımasıdır” dedi.

 

 

ETİKETLER : CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yabancı plakalı araçlar köprü otoyollar kaçak geçişleri sordu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول