vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Eşli; Karalar'ın farklı enerjisi var, çok çalışkan

Röportaj: Fatoş TEKBAŞ Av. Türkan Eşli belediyeciliğe bir daha dönmeyeceğini sanıyordu. Ta ki Zeydan Karalar’ın; “Birlikte çalışalım” teklifine kadar. Önemli birimler Eşli’ye bağlı. İçinde yok yok…Belediyeciliği çok iyi bildiği içinde başkanın adeta sağ kolu.
Bu haber 2016-03-31 20:18:29 eklenmiş ve 627 kez görüntülenmiştir.

Türkan Eşli bugüne kadar birçok belediye başkanı ile çalıştı. İçlerinde en çalışkanı Zeydan Karalar’ı gösteriyor ve; “Enerjisi, ışığı farklı, insana dokunan projler yapıyor, hakkaniyeti gözetiyor, sosyal belediyecilikte, hep yeni şeyler, hep yarış halinde, kendi alanında tek başkan diyebilirim” diyerek, Başkan Zeydan Karalar’ın iki yılda bir çok ilklere imza attığını üstüne basa basa söylüyor.


Adana’nın ilk kadın Belediye Başkan  Yardımcısı Türkan Eşli, 4 belediye başkanı ile çalıştı.  Hukuk işlerinde uzun yıllar müdürlük yaptı.  6 yıl ara verdi. Seçimleri kazanan  Zeydan Karalar’ın  teklifi ile belediyeye geri döndü ve başkan yardımcısı oldu. Yaşamı hep kadın hakları konusunda mücadele ile geçti. Dobracı, adil ve açık sözlü biri olarak tanınıyor. Körü körüne kadın haklarını savunmuyor, bilinçli, kadınları uyaran, yol-yöntem gösteren biri olarak mücadelesini sürdürdü ve sürdürmeye devam ediyor. Bu mücadele onun kimliği haline geldi. Türkan Eşli iki yıldır Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak görevini başarıyla sürdürüyor.

Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Eşli mücadeleci bir kadın. Cesur, mangal gibi bir yürek taşıdığı ve vicdanlı ve adaleti elden bırakmayan bir yapısı var. Hukukçu olması dolaysıyla da, mizacı biraz sert. Ama aynı zamanda bir kadın ve bir anne. Kadınlar için yapacağı çok şeylerin olduğu muhakkak. En çok içerlendiği şey ise, gerçek olmayan haberlerin çıkması. Gazetecilerinde haber yaparken, kendisine telefon açıp sormaları ve teyit etmelerini istiyor. Hukukçu olduğu içinde, bunun doğru olduğunu düşünüyor. Türkan Eşli Seyhan Belediyecilik tarihine zaten girdi. Toplumun yarısı kadın ve çalışan kadın sayısının artmasından yana. Ama diyor, her kadın eğitim almalı ve bu toplumda haklarını bilmeli diyor.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av. Türkan Eşli Kimdir?

Tufanbeyli de doğdu.  İlk orta ve liseyi Tufanbeyli’de okudu. Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1991 yılında mezun oldu. Avukatlık stajından sonra 2 yıl hakimlik yaptı. Evlendi. Eşi serbest çalışıyordu. 1997 Yılında Seyhan Belediyesine giriş yaptı. 2004’e yılına kadar Seyhan Belediyesinde Hukuk İşleri Müdürüydü.  Azim Öztürk başkan olunca, Hukuk İşleri Müdürlüğü’nden aldı. İki yıl boş oturduktan sonra, 2006’da istafa etti. Yeniden serbest avukatlığa döndü.
2014 Seçimlerinden sonra yeniden Seyhan Belediyesine döndü ve Başkan Yardımcısı oldu. Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonunda yıllarca görev yaptı.
Bir kız çocuk annesi.

DORUK: Mesleğiniz avukat, Zeydan Karalar ile birlikte siyasete atılıp başkan yardımcılığına getirildiniz, hiç hayal etmeş miydiniz belediyeci olmayı?

EŞLİ:
Ben daha önce belediyedeydim. Seyhan Belediyesi’nde hukuk işlerinde idim. Uzun yllar çalıştıktan sonra yeniden belediyelere dönme niyetim yoktu. Zeydan  Karalar Başkan “Birlikte çalışalım” deyince, ne yalan söyleyeyim  şaşırdım.  Zeydan Bey’e katkı sunmam gerektiğine inandım. Benden destek istediğinde ona hayır diyemedim. Zeydan Bey’in çok farklı bir enerjisi var. Onunla çalışmayı çok istedim, ofisimi kapatıp geldim. İki yıldır yeniden belediyedeyim.

DORUK: Size bağlı birimler nelerdir?

EŞLİ:
Mali Hizmetler, Zabıta, İş Yeri Ruhsatı, İnsan Kaynakları, Yazı İşleri, Sosyal Yardım İşleri, Basın Yayın, Bir de Destek Hizmetleri’ni sayabiliriz.
Ben daha önce hukuk işleri yaparken, belediyelerdeki kadınlara yönelik yapılan çalışmalar ve planladığımız ekstra projelerde de  o işlerin organizsasyonları da bana ait.

DORUK: Siz bir kadınsınız, kadın çalışma koşullarını ve sıkıntılarını bize çalışan bir kadın olarak anlatabilir misiniz…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EŞLİ: Ben Adana’nın şimdiye kadar ki ilk ve halen tek kadın başkan yardımcısıyım. Bu zaten kadınların bulunduğu yeri çok net ifade ediyor. 1989’da beri büyükşenir olan Adana da hiç başkan yardımcısı kadın olmamış. Çünkü kadınlar temsil edilmiyor, bazı işler kadınlara göre değil diye, nitelendiriliyor. Alanda anket yaptırdık. Kadınların yüzde 70’ninin sokağa çıkmadığını gördük. Zaten kentlerimizde gerekse kadınların çocuklarını bırakacakları kreşlerin, belediyelere  ait ücretsiz kreşlerin olmaması, gerekse kadınların tek başlarına gidebilecekleri güvenli mekanların bulunmaması, nedeniyle kadınlar kamusal alana çıkmıyorlar. Bir de toplumun kadınlara yüklediği rol nedeniylede iş hayatında olmaları engelleniyor.  Kadınlara yönelik çalışmanının birinci ayağı kadınlara özel istihdam olanaklarının yaratılması, mümkün, mekansal olarak ta kadınların sokakağa çıktıklarında rahat edecekleri mekanların yaratılması gerekiyor. Biz bu nedenle  Şehir Plancılar Odası, Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği, Çukurova Üniversitesi işbirliği ile Seyhan’da ‘Kadın Dostu’ mahalle çalışması başlattık. Pilot olarak yapacağımız bir mahallede hem kadınların kamusal alanlara çıkmasını, hem de evlerine gelir getirebilecekleri bir mekan yaratmak istiyoruz, İstiklal Mahallesi’nde Seyhan Atölye ismiyle bir atölye çalışıyoruz, projlendirmesini yaptık, seremak, çini, pastacılık, organizasyon işi gibi kursları oraya taşıyacağız, orada üretilen ürünleri pazarlamasını profesonelce yapacağız. Her şey kadınların kendi ekonomik özgürlüklerini kazanarak var olmalarını sağlamak…

DORUK: Söz konusu kadınlar olunca, gözlerinizin içi parlıyor…

EŞLİ:
Hayatım boyunca hep haklının hep kadının yanında oldum.  Kadın derneklerinin içinde oldum. Bir çok kadın dernekleri kurduk. Son günlerde kadınlarımız ile ilgili iyi haberler almıyoruz. Kötü haberlerin tamamının da kadınların bu toplumdan ötelenmiş olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Kadınlarımızın haklarıyla ilgili eğitim çalışması yaptık. Bu çalışmalar içinde; kadın hakları çocuk hakları, çocuğa ve kadına yönelik şiddet karşısındaki haklar oldu. bunu tabana yaymak için çalışmalar içerisinde olduk, iyi yol katettiğimizi düşünüyorum.

DORUK: Siz başkan yardımcısınız, sizi kabul etmeleri zor oldu mu? Böyle anılarınız var mı?

EŞLİ:
Size komik ama acı bir olay anlatmak istiyorum. Bir şenliğe katıldım protokolde başkanı temsilen ben katıldım.  Vatandaşlar protokole geliyor, milletvekilline ‘milletvekilim’ diyor, belediye başkanlarına ‘başkanım’ diyerek elini uzatıp selamlaşıyor, veya hoşgeldin diyorlardı. Sıra bana gelip, ellerini uzattığında; “Hoşgeldin yenge” diyorlardı. Beni belediye başkanlarının veya, milletvekili eşleri sanıyorlardı. Bu olay basına yansıdı ve bütün  Adana halkı bu olayı öğrenmiş oldu.

DORUK: Siz bir kaç başkanla çalıştınız, Zeydan Başkanla çalışmak nasıl bir şey?

EŞLİ:
Zeydan başkanla çalışmak, samimi söylüyorum şahane bir şey.  Bir kere enerjisi çok yüksek. Çok çalışkan bir başkan.  Sürekli; “Daha fazla ne yaparım” diyen bakan bir başkan. Dolaysıyla siz onunla çalıştığınızda sürekli yeni bir şey düşünmek, bir şeyler hayal etmek durumunda kalıyorsunuz. Başkan hep bir yarış içerisinde, hep kendisiyle yarışıyor, yaptığı hizmetlerden kolay kolay yetinmiyor,  tatmin olmuyor. “Daha iyi nasıl yaparım” düşüncesi hep kafasında.
Bir çalışanımız Zeydan başkana, “Başkanım siz gelmeden önce  biz 124 murat’a biniyorduk, siz geldiniz ferrariye bindiniz, biz sizin hızzınıza yetişemiyoruz” dedi.
Sorunuza gelince ben ilk işe Ahmet Cevdet Yağ ile başladım, ardından Yıldıray Arıkan’la devam ettim. Azim Öztürk’le belediyeciliği bıraktım. Ve Zeydan Başkan’la yeniden döndüm.  Ama samimi olarak itiraf edeyim.  Yıldıray başkan daha çok yol, teknik  belediyeciliği yaparken, Zeydan başkan dediğim gibi insana dokunan projeleri hayata geçiriyor, sürekli; “İnsanlara kalıcı neler yapabilirim” düşüncesinde… Haliyle bizleri de etkiliyor ve o hızza yetişmek zorunda kalıyoruz.

DORUK: Başkan Zeydan Karalar nasıl bir belediyecilik yapıyor?

 

 

EŞLİ: Başkan sosyal belediyeciliği ön planda tutuyor, doğrusu olan bu. İnsana dokunan projelere imza atıyor. Adaleti elden bırakmıyor.  Seyhan’ın yenilenmesi gerektiği bir gerçeklik, Seyhan yenilenirse istihdam artacak, bunun içinde Seyhan’ın yenilenmesi için ilk yaptığımız şey kentsel dönüşüm sayesinde bir çok insana ekmek kapısının açılıyor olmasına vesile olmak, çok güzel bir duygu. Bu girişimle Seyhan’da tekrar ticaret canlanacak, Tarihi Kentler Zirvesi’nde Seyhan turist çekecek, Seyhan bu hale gelince sosyal belediyeciliğe bütçe ayırmış olacağız. Biz bir anket yaptık, Seyhan’da fakir insan sayısı yüzde 29 çıktı, bu da bizi ve başkanı çok üzdü.  Bunu değiştirmenin yoluda Seyhan’ı yenilemekten geçiyor. Başkanımız sosyal belediyecilik yaparak doğrudan insana dokunuyor…

DORUK: Siz çalışanlarınaza karşı nasıl birisiniz?


EŞLİ:
Çalışanlarımız beni biraz sert buluyor, bunun farkındayım. Avukat olunca mesleğin getirdiği bir sertlik var.  Ama  çalışanlar benden korkuyor olmasına rağmen, çoğuda  gelip benimle konuşmak istiyor. Bu da adil olmam dolaysıyla, sorunlarını bana anlatıyorlar.  Belediye çalışanları benden çekiniyor, bunun farkındayım yani. Ama şunu da söylemekten çekinmem. İşini yapanla zaten bir sorunumuz olmaz…

DORUK: Nasıl bir Seyhan hayal ediyorsunuz?

EŞLİ:
Adana demek Seyhan demek, dolaysıyla biz Adanayı tanıtacaksak, Seyhan’da çok iyi işler yapmak gerekiyor, Adana’nın tarihi Seyhan’da, iş merkezlerinin tamamı Seyhanda, bir kenti kenti yapan her türlü şey Seyhan’da. Daha önce ki uygulanan yanlış kentleşme ile, Adana kuzeye taşındı ama bu da çok başarılı olmadı. Seyhan’ın yeniden bir cazibe merkezi olması gerekiyor, böyle bir Seyhanı yaratabilirsek… Adana için güzel bir iş yapmış olacağız…
Tepabağ’ın tarihinin ortayı çıkarılması beni çok heyecanlandırıyor.  Yeşil vadi ve kentsel dönüşümü ile Seyhan Nehri’nin Taşköprü’den sonrasının açığa çıkması rahatlatacak, modern bir kent olacak.

DORUK: Seyhan trafik sorunu
ne olacak?

EŞLİ:
Büyükşehir ile ortaklaşa çok katlı otopark yapıyoruz, ama bu tek başına yetmiyoruz, kent meydanı’nın altına oto park yapıyoruz, çok katlı otoprk projelendirdik.

DORUK: Seyhanlılara bir mesajınız olacak mı?

EŞLİ:
Başkan Zeydan Karalar’ı takip etsinler. Muhteşem projeler yolda, Seyhan’ı dönüştürecek, dünya kentleri arasına sokacak modern bir hale getirecek.  Zeydan başkan ilklere imza atmayı seven başkan, iki yılda yaptıklarına baksınlar yeter…


 

ETİKETLER : Seyhan Belediyesi Başkan yardımcısı Av. Türkan Eşli gazeteci Fatoş Tekbaş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yaşam haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول