vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Dolgun: Onbinlerce Öğretmen Açığımız Var

Röportaj: Fatoş Tekbaş Türk toplumunu meydana getiren elleri öpülesi öğretmenlerimiz, moda deyimi ile eğitimcilerimiz bu günlerde sıkıntılı.
Bu haber 2016-05-17 12:24:00 eklenmiş ve 725 kez görüntülenmiştir.

 Bu konuya parmak basan, kendiside bir eğitimci olan Türk Eğitim-Sen  Adana 1 Nolu Şube Başkanı Selahattin Dolgun, yürek burkan bir ifade ile, “Öğretmenlerin gündeme taciz konusuyla gelmesi elbette hoş değil, medya genelleme yapmasın. Bütün mesleklerde bu tür handikaplar çıkar ve gereği neyse yapılmalı, meslekten ihraç edilmeli” diye konuşuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığının çok üzerinde öğretmen açığının olduğunu ifade eden Başkan Selahattin Dolgun, eğitimcilerin maaşta enflasyona yenik düştüğünü, ekonomik sıkıntılarının hat safhada olduğunu kaydediyor. 


Türk Kamu-Sen’e bağlı  Türk Eğitim-Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı Selahattin Dolgun Doruk Gazetesi’nin sorularına içtenlikle yanıt verdi.  Başkan ÇÜ, Eğitim Fakültesi, Spor Bölümü mezunu, yıllarca spor yapmış biri. Evli ve 1 çocuk babası. Kendini öğretmenlerin sorununa adamış biri.  Eğitimcilerin ekonomik, özlük ve sosyal sorunları olduğunun altını çiziyor. Türkiye ile Avrupa’yı kıyaslayınca Türkiye’de ki eğitimcilerin ekonomik olarak büyük sıkıntılar çektiğini, bakanlığın belirttiği gibi eğitimcilerin üç ay yan gelip yattıklarını ima etmesi, bütün eğitim camiasını çok üzdüğünü kaydediyor. Eğitimciliğin zor bir meslek olduğunu, Hz. Ali Efendimizin  bir söyleminde, “Bana bir haf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” sözünü havada bırakması açısından, epeyce düşündürücü bulduğunun altını özenle çiziyor. 


Başkan Dolgun bir eğitimcinin 4 yıl üniversite okduğunu, atanamayınca hayatını devam ettirebilme adına  çeşitli işlere baktığını, kimisinin simit sattığını, kimisinin inşaat işlerinde çalıştığını, marangozluk yaptığını, kimisinin çöp topladığını, kimisininde yasa dışı işlere yöneldiğini, hatta ve hatta atanamayınca intihar ettiğini kaydererek, bakanlığın açıkladığı 66 bin değil, 140 bin öğretmen açığının bulunduğunu kaydetti. Eğitimcilere yatırım yapılması beklenirken, maaşlarının  düşük olması,  tüccar mantığı ile hareket etmesinin doğru olmadığını altını özenle çiziyor.   Toplumları meydana getiren, yön veren, dizayn eden öğretmenler olduğunu unutulmaması gerektiğini hatırlatmadan geçmiyor.  


Selehattin Dolgun Sendikacı, söylediği sözleri tane tane seçiyor, amacı bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğu, mesajlarını doğru vermek konusunda titiz. Başkan Dolgun, bir mankeni kıskandıracak fiziğe sahip, sözleri sahici,  eğitimcilerin iyi maaş alarak, toplumda itibarlarının yeniden kazandırılması gerektiğini söylüyor. Bundada çok samimi. Eskiden olduğu gibi öğretmenliğin yeniden güzide bir meslek olması için çaba sarfedenlerden. Sendikacılığı çok iyi biliyor. Adana’da kendi şubelerine üye 17 bin öğretmen olduğunu gururla söylüyor, onlar için mücadele ediyor. Öğretmenler kolaylıkla gelip başkana sorunlarını anlatabiliyor. Selehattin Dolgun herkesle uyumlu olduğu içinde, önü açık bir yönetici. 


Selahattin Dolgun kimdir?

1976 Kadirli doğumlu, ilk, orta ve liseyi Kadirli’de okudu. Üniversiteyi Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor bölümü mezunu. 2001 yılında Türk Eğitim-Sen’e üye olup, daha sonra sırasıyla iş yeri temsilciliği, delegelik, yönetim kurulu üyeleği ve en son olarak şube başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır. Uzun yıllar amatör ve profesyonel olarak futbol oynamıştır, sporcu kişiliği ve sosyal aktivitelerle Adana’da 1994 yılından bu yana sürdürmektedir. Hem eğitmenlik hemde sendikacılık faaliyetlerini sürdürüyor. Türk Eğitim-Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanlığını görevini sürdürüyor. 


Doruk: Öğretmenlerin başlıca sorunları nelerdir?

Dolgun:  Ekonomik, özlük ve sosyal olarak çeşitli sorunları vardır. Avrupa ülkelerine bakarak Türkiye’de ki öğretmenler ekonomik olarak çok gerideler. Öğretmenlik mesleğinin Cumhuriyet kurulduğu yıllardaki seviyesinden bile daha alt seviyelerde olduğunu günümüzde görmekteyiz. Maaşlardaki adeletsizlik öğretmenlerin ek ders sorunu, ulaşım, barınma ve yiyecek sorunu almış oldukları maaşla zor karşılamaktadır.  Maaş artış oranı enflasyon oranın çok altınka kalıyor.  Geçmişte gıpta ile bakılan eğitimcilerimizinşimdiki durumu, halk nezdinde saygınlığını yitirme noktasına gelmiştir. 


Doruk: Sık sık öğretmenlerin öğrencilerine taciz skandalı gündeme geliyor bu siz eğitimcileri nasıl etkiliyor?

Dolgun: Bir eğitimci olarak, bu tip haberlerin medyada yer alması bizleri derinden üzmektedir. Özellikle ulusal medyada  gündemde tutulması 750 bin öğretmenin huzursuz ve mutsuz etmektedir.  Genelleme yapmak yanlıştır. Her meslekte kötü insanlar çıkabilir. Bu tip olaylara kesinlikle karşıyız, taciz olaylarına karışan öğretmenlerin meslekten ihraç edilmeleri gerekmektedir. Ancak medyada çok sık yer almasını istemiyoruz.  Velilerin ve öğrencilerin bu tip haberlerden sonra öğretmenlere karşı olan güvenleri zedelenmektedir. 


Doruk: Eğitimcilerin ve yani öğretmenlerin itibar kaybına ne diyorsunuz?  

Dolgun: Ekonomik olarak zor durumda olan eğitimciler saygınlıklarının elinden alınmasıyla öğretmenlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğu bilinciyle hareket etmelerine rağmen, toplum tarafından  itibarsızlaştırmaya maalesef çalışılmaktadır. Milli Eğitim Bakanı ve başbakanımız öğretmenlerin çalışmadığını ve üç ay yattıklarını ulusal medyada dile getirdi.  Bu durum bütün öğretmenlerimizi derinden üzdü. Bana bir harf öğretinin kölesi olurum diyen  Hz. Ali Efendimizin bu güzel sözü bu dönemde maalesef havada kalmıştır. Eğitimcilerin ülkeyi yönetenlerin gözünde hiçbir kıymetleri yoktur. 


Doruk: Öğretmen açığı var mıdır?

Dolgun:  Şu anda ülkemizde Milli Eğitimin Bakanlığı’nın açıklamış olduğu 66 bin öğretmen açığı vardır. Ancak bu eksik bir rakamdır. Ülkemizde 140 bin öğretmene ihtiyaç vardır. Öğretmen atamalarının bir an önce gerçekleştirilmesi ve sınıflarımızdaki öğrencilerimizin öğretmenlerine kavuşması lazımdır.  Her yere kaynak bulan hükümet öğretmene geldiğinde maalesef tüccar mantığı ile düşünmektedir. Şu unutulmamalıdır ki, bir toplumda en önde kaynak ayrılacak kurum eğitim kurumları olmalıdır. Toplumların aynası, toplumlara yön veren, çocuklarımızı emanet ettiğimiz kişiler, öğretmenlerimizdir.


Doruk: Atanamayan öğretmenler hakkında neler söylersiniz?

Dolgun: 4 Yıl üniversite okumuş, yurtlarda kalmış, ailesi tarafından zor şartlar altında okutulan üniversiteyi bitirdikten sonra atanamayan ve iş bulamayan birçok öğretmen arkadaşımız bunalıma girip intihar teşebbüsünde bulunmuşlardır. Öğretmenlik mesleğini yapamayıp, yani atanamayan arkadaşlarımız geçimlerini sağlamak için başka mesleklere yöneliyorlar, kimisi  simit satıyor, kimisi çobanlık, kimisi inşaatta çalışma, kimisi marangozluk, kimisi çöpçülük, hatta yasadışı işlere yöneliyorlar.  Yani her türlü işlerle maalesef çalışarak, hayatlarını sürdürmeye çalışyorlar. Öğretmen olup ataması yapılmayan şu anda 250 bin tane öğretmen adayı, maalesef ümitlerini kesmişler, ve kendilerine başka bir yol çizmişlerdir. Örneğini de yukarda verdim. 


Doruk: Sanki bütün okullar İmam Hatipleştirildi, sizde aynı görüştü misiniz? 

Dolgun: En başta şunu söylemek istiyorum, Türk Eğitim-Sen olarak İmam Hatiplere karşı değiliz. Açılmalarını da destekliyoruz. Ancak her mahalleye fazla sayıda İmam Hatip Okulları yapılarak okulların içerisinde öğrencilerin olmaması bizleri derinden üzmektedir. İmam Hatip olsun deyip bütün yeni yapılan devasa okulları İmam Hatib’e çevirmek, bence İmam Hatib’in ruhuna engel teşkil etmektedir. 

Tabi ki öğrencilerimiz özgür iradeleriyle İmam Hatip okullarına veya diğer okullara gitme tercihlerini kullanabilmeliler. Aillerimizde bu konuda baskı yapmayarak öğrencilerimizin kendi geleceklerine karar vermelerini sağlamalıdırlar. 


Doruk: Adana Kamu-Sen İl başkanı olarak, sendikaların yararları nelerdir?

Dolgun: Adana Kamu-Sen il teşkilatı olarak 17 bin üyesiyle ülkenin  Birliği ve bütünlüğünü savunan bayrağına ve Atatürk Cumhuriyet değerlerine,  sahip çıkan, bir sivil toplum kuruluşu olarak Adana’da mücadele etmektedir.  Üyelerinin ekonomik, özlük ve sosyal haklarını sonuna kadar mücadele ederek kazanan bir sendikadır. Hukuki konularda üyelerine tam destek veren iyi günlerinde ve kötü günlerinde yanında bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. 

 

Doruk: Bir ara o mahalle de oturmayanı okula kayıt yaptırılmıyordu, peki okul önlerindeki servisleri nasıl açıklarsınız? 

Dolgun:  İlkokulara kayıtlar nüfus veri sistemine göre yapılmaktadır. Ve sendika olarak bu konuyu destekliyoruz. Ancak okullara kayıt yaptırılırken sahte adres belirtme veya başka yollarla okullara kayıt yaptıranlar oldukça fazladır.  Okul önlerindeki servislerin çokluğundan bu anlaşılmaktadır. Valiliğimizin bu konuyu detaylı bir şekilde araştırarak kaçak kayıt yaptıranlara muhakak engel olması gerekmektedir. Bu konu eğitimde fırsat eşitliğini engellemektedir. 


Doruk: Son olarak söylemek 

istedikleriniz var mı?


Dolgun: Adana’da ki eğitimin kalitesinin yükseltilmesini, ilimizin diğer illerle eğitim alanında yarışması için adaletle bir yönetimin olması şarttır. Biz Türk Eğitim-Sen olarak olumlu olan bütün projelerde destek vermeye devam edeceğiz. Tek gayemiz, Adana ilinin başarısının 63. sıradan daha yukarlara çıkması için mücadele etmektir.  Öğretmen öğrenci ve velilerimizin mutlu ve huzurlu bir şekilde eğitim ve öğretim görmesini isteyerek, sendikamız olarak elimizden geleni her şeyi yapıyoruz. 


ETİKETLER : Doruk gazetesi www.adanadoruk.com Türk Eğitim-Sen Adana şube Başkanı Selahattin Dolgun
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yaşam haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول