Hayvanlar için nafaka


Bu makale 2016-04-15 23:01:04 eklenmiş ve 495 kez görüntülenmiştir.
Yumoş_Minik Tekbaş

Haberin noktasına virgülüne, arasına, burasına girmeden verelim… Türkiye’de bu ilk oluyor. Bu çok sevindirici bir gelişme, kadın Hakim tarafından verilen müthiş bir karar.

Müjde gibi kararın hikayesini gelin hep birlikte okuyalım… 

Kediye aylık 500 lira nafaka..

İstanbul Aile Mahkemesi, eski futbolcu Lemi Çelik'in kızına aylık 4 bin 500 lira, çiftin ortak kedisi "Mırmır"a ise 500 lira nafaka bağlanmasına karar verdi

Tiyatrocu Hülya Kalebayır'la, Trabzonspor'un "Başbakan" lakaplı eski futbolcusu Lemi Çelik boşandı. Çifti eşit kusurlu bulan mahkeme, Kalebayır'ın maddi-manevi tazminat ve nafaka taleplerini reddetti. Lemi Çelik'in, kızı için aylık 4 bin 500 lira, kedileri "Mırmır" için de aylık 500 lira nafaka ödemesine hükmetti. Hülya Kalebayır, Çelik'e 2010'da İstanbul Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtı. 17 yıllık eşi ve 1 çocuğunun babası Çelik'i, kendisini 3 farklı kadınla aldatmakla suçladı. Kendisi için 600 bin lira maddi manevi tazminat ve 6 bin lira nafaka, kızları için de aylık 4 bin 500 lira nafaka talep etti. Eşinin iddialarına, avukatı Handan Bakbak aracılığıyla yanıt veren Lemi Çelik ise kendisini "merhametli ve duygusal bir insan" olarak tanımladı. Anne-babası ayrı olarak büyüyen Kalebayır'a karşı hep sevecen, sabırlı ve özverili yaklaştığını savunan Çelik, ihanet iddialarını, "Eşime karşı hiçbir sadakatsizliğim olmadı" sözleriyle reddetti. Eşinin zaman zaman küfürlerine maruz kaldığını öne süren Çelik, bu iddiasını "Kayınvalidemin yanında bana tokat attı. 'Bir gece seni öldüreceğim, seni bıçaklayacağım' şeklinde tehditler savurdu. Çocuğumuzun yanında beni aşağıladı" dedi. Boşanmayı kendisinin de istediğini belirten Çelik, kızlarının velayetini istedi. Çelik, ortak konutları üzerine yargılama süresince tedbir konulması talebinde de bulundu. 2 yıl sonra çift haziranda boşadı. 

ÇOCUK VE KEDİ ANNEYE 

Toplanan deliller ve dinlenen tanık anlatımlarından tarafları "eşit kusurlu" bulan mahkeme, Kalebayır'ın kendisi için istediği nafaka ve maddi-manevi tazminat taleplerini reddetti. Kalebayır'a, ayrı olarak maddi-manevi tazminat davası açma "muhtariyeti" veren mahkeme, müşterek çocuğun velayetini anneye bıraktı. Mahkeme, baba Lemi Çelik'in kızı için aylık 4 bin 500 lira nafaka ödemesine hükmetti. Mahkeme, davacı Kalebayır'ın talebi üzerine, Çelik'in kedileri "Mırmır" için aylık 500 lira nafaka ödemesine de karar verdi. 

'TAKDİR EDİLECEK  BİR KARAR'                               

 Birgül Rona (Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Başkanı): Bir boşanma davasında evdeki hayvanların da düşünülüp bu anlamda bir karara imza atılması gerçekten takdir edilmesi ve emsal olması gereken bir karar. Çiftler boşanırken çoğu zaman ortak baktıkları hayvanları düşünmüyor, onların sağlıklı yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli masrafları hesaba katmıyor. Oysa onlar da çocuklarımız gibi evin bir parçası, bireyi. Umarım kedinin herhangi bir hastalığı durumunda boşanan eş desteğini sürdürür.

Bakan Veysel Eroğlu kanun taslağnı hazarlamış.

 Yani HAYVANA EZİYET, SUÇ OLUYOR…

Umarım bu yıl gerçekleşir.

Hayvana eziyet suç oluyor

Hayvan haklarını ihlalden geçen yıl 1 milyon 250 bin liralık ceza kesildiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Veysel Eroğlu, “Yeni düzenleme ile bir yıl içinde, hayvan hakları en geniş çerçevede hukuki güvence altına alınacak” dedi

Kültürümüzde hayvanlara eziyet etmenin yeri olmadığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu kanuna dayanan yönetmelik kapsamında hayvanların rahat yaşamalarını, hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek maksadıyla çalışıyoruz. Hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine sebep olanlara karşı ise kanun çerçevesinde yaptırımlarımızı uyguluyoruz. Bu çerçevede 2015 yılı içerisinde hayvan ihlalleri dolayısıyla yaklaşık 1 milyon 250 bin liralık idari ceza uyguladık" diye konuştu. 

 

5199 sayılı Kanunda bazı değişiklikler yapılması gerekliliğine değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bazı hayvan hakları ihlallerine karşı uygulanacak cezaların caydırıcı olması maksadıyla bu fiillerin kabahat kapsamından çıkarılarak suç kapsamına alınması için düzenlemeye ihtiyaç var. Bu çerçevede çalışmalarımızı geçtiğimiz yıllarda yapmıştık. Kanun komisyondan da geçmiş meclis gündemine gelecekti. Ancak malum ülke gündemi ve seçimler dolayısıyla kanun çıkmadı ve kadük oldu" diye konuştu. 

 

Yasal güvenceye 

kavuşuyorlar 


Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet programında hayvan hakları ihlallerinin de bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Eroğlu "Hayvan hakları ile alakalı düzenleme hükümetimiz programına göre 1 yıl içerisinde gerçekleştirilecek. Yeni düzenleme ile özellikle şehirlerdeki hayvan hakları en geniş çerçevede hukuki güvence altına alınacak ve idari tedbirler artırılacak" dedi. 

İşkence edenlere

 3.358 lira ceza

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2010- 2015 yılları arasında Hayvanları Koruma Kanununun "Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak, işkence yapmak yasaktır" hükmüne aykırı hareket edenlere 3 bin 358 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi. CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci'nin soru önergesini yanıtlayan Bakan Eroğlu, Hayvanları Koruma Kanununun 14. Maddesinin (j) bendinde "Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak, işkence yapmak yasaktır" hükmü bulunduğunu, bu hükme aykırı hareket edenlere kanunun 28. Maddesinin (k) bendine göre idari para cezası uygulandığını söyledi. Orman Bakanı, 2010-2015 yılları arasında Hayvanları Koruma Kanununun 14/j bendine aykırı hareket edenlere 3 bin 358 TL idari para cezası uygulandığını söyledi. 2010-2015 yılları arasında hayvan barınaklarına 17 milyon 900 bin 115 TL bütçe ayrıldığını belirten Eroğlu, Türkiye'de 200 hayvan bakımevi bulunduğunu söyledi

Elektronik posta devrede

Sokak Hayvanları Rehabilitasyonu Projesi çerçevesinde de çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Eroğlu şöyle devam etti: "Proje kapsamında, hayvanların kayıt altına alınması ve izlenmesi maksadıyla Bakanlık olarak ücretsiz olarak hayvan bakımevlerine mikroçip okuyucu, mikroçip ve enjektörü ile kulak küpeleri dağıtıyoruz. Ayrıca 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yürütülecek iş ve işlemlerin etkin ve hızlı bir şekilde takibinin yapılıp, hayvan hakları ihlallerinin önlenebilmesi için hayvanhaklari@ ormansu.gov.tr elektronik posta adresini devreye aldık. Duyarlı vatandaşlarımız ihlallere yönelik ihbarlarını bu adrese yapabilirler."

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler