Kuduz Vakası


Bu makale 2016-06-16 21:51:23 eklenmiş ve 427 kez görüntülenmiştir.
Yumoş_Minik Tekbaş

Adana’da Sümer Mahallesi’nde bir kedi Mine Satır  isimli bir kadını ısırmasıyla, alalacele verilmiş bir kararla o bölge kuduz ilan edildi ve karantinaya alındı.  Sanırsınız ki, sokaktaki bütün kediler/köpekler kuduz… Zaten millet burnundan soluyor, bahane arıyor, bu da üzerine tuzu biberi oldu. 

Haber ön yargılı yapıldı. 

Gazeteci için haber önemli, kimi etkiler, sonuçları nasıl olur hiç önemli (aslında önemli olmalı) değil. 

Haber aynen şöyle yayımlandı.

***

Adana’da bir kedinin Mine Satır isimli kadını ısırması üzerine ortaya çıkan kuduz vakası nedeniyle mahalle karantinaya alındı. 

Olay, karantinaya alınan mahallede bulunan okuldaki öğrencilerin velilerini tedirgin etti. Velilerin okula çocuklarını yalnız göndermedikleri belirtildi.

 

Adana’nın merkez Seyhan ilçesi Sümer Mahallesi’nde gerçekleşen kuduz kedi vakasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kuduz olduğu belirtilen kedinin dişi olduğu yavru yaptığı ve yavrularının tek tek öldüğü öğrenildi. Karantina altına alınan mahalle sakinleri kuduz vakası hakkında bilgilendirilmeye başlandı.

 

Sümer Mahallesi Muhtarı Ülkü Okay, kuduz kedi yavrularının olduğunu ve bu yavruların tek tek öldüğü bilgisinin kendisine geldiğini belirtti. Ölü kedilerin toplanması için gereken çalışmanın yapıldığını anlatan Okay, "Bunun yayılmamasını istiyoruz." dedi.

 

Evcil hayvanlara bulaşmaması için bu süre içerisinde evcil hayvanların sokağa çıkartılmamasını isteyen Okay, “Sokaktaki tüm hayvanları ilgili belediyelere bildireceğiz. Anonsla duyuru yapacağız. Belli bir günde de aşı çalışması olacak burada. Haftanın bir günü sokaktaki ve evdeki evcil hayvanlar aşılanacak." ifadelerini kullandı.

Kedinin ısırdığı Mine Satır isimli kadının alt kat komşusu, kedi ölünce komşusunun hastaneye gittiğini ve kuduz virüsü çıktığını anlattı. Yetkililerin daha sonra gelerek tutanak tuttuğunu dile getiren Satır, “Buranın karantina altına alındığını söylediler ama bizce karantinalık bir durum yok. 4-5 tane kedi var. Yavruları ölüyor. Ama kuduza benzemiyorlar. Sürekli süt veriyoruz. Isıran zaten yavru kedi." diye konuştu.

 

Mine Satır, kedinin kuduz olduğunu öğrendikten sonra çok korktuğunu belirterek, "Ben kediyi sadece sevmek istedim o benim parmağımı tırmaladı ve ısırdı. Kedi bir gün sonra ölünce ben hemen hastaneye gittim ve tedaviye başladım. Dün kedinin kuduz olduğu haberi geldi. Doktora bunu öğrenince tekrar gittim doktorlar bunun tedavisinin olmadığını aşı olmam gerektiğini söyleyip bana ne zaman aşı olacağımı söyledi.” dedi.

 

Öte yandan kuduz kedi karantinası uygulanan mahallede bulunan okul civarında olayın yaşanması öğrenci velilerini de tedirgin etti. Velilerin okula çocuklarını yalnız göndermedikleri belirtildi.”

Haber aynen böyle verildi.

***

Olay sosyal medyada geniş yankı buldu.

Pet Skandal şöyle yorumda bulunmuş.

Sokak Hayvanlarının Talihsizliği İle Bilinen Adana Son 48 Saattir Gerçek Hayvan Severleri İsyan Ettirmeye Devam Ediyor..

Dün Sabah Saatlerindeki ''3 Küpeli Köpek'' Komedisinin Daha Dumanı Üstündeyken Akşam Saatlerinde Patlayan ''Kuduz Sokak Kedisi'' İddiası İle Kent Hayvanlarının Kaderi Neredeyse Allah’a Kaldı..

İyi de Adı Üstünde Daha İddia İken Nedir Yetkililerdeki Bu Acele, Neyin Hazırlığı Bu..?

Üstelik Konuda Bir Çok Teknik Sıkıntı Varken..?

01) Bir Hanımın SADECE BEYANI İle Bir Sokak Kedisinde Kuduz Tespit Edildiği İddia Ediliyor, Sokak Hayvanlarının Kaderini İki Cümleye İndirgemek Bu Kadar Kolay mıdır..?

02) Kadının İddiası Üzerine Sümer Mahallesi 69010 Nolu Sokağa Gelen Seyhan Belediyesi Ekipleri Hemen Karşılarında Kuduz Olduğu İddia Edilen Kediyi Buluyorlar,Yani Kuduz Kedi Orada Öylece Yakalanmayı Bekliyor..?

 

03) Her Hangi Bir Sağlıklı Kediyi Yakalamak İçin Bile Hepimiz Ne Tür Zahmetler Gerektiğini, Kedilerin Öyle Kolay Kolay Yakalanabilen Hayvanlar Olmadıklarını,Üstelikte KUDUZ Olduğu İddia Edilen Bir Kedinin Aşırı Agresyon Göstermesi Gerekirken Paşa Paşa Kendini Yakalatması Kime Mantıklı Gelebilir..?

 

04) Ya Bu Kedi Kuduz Değil de Her Hangi Başka Bir Enfekte Sebepten Hasta Olmuşsa..? Araştırıldı mı Bu..? HAYIR..Direk O Kedi İçin Ölüm Fermanı Verildi..

 

05) Nerede Arkadaş Kuduz Raporunuz, Nerede Resmi Laboratuar Belgeniz..? Yüzlerce Kedi Ve Köpeğin Hayatı Söz Konusu İken Bu Nasıl Bir Ciddiyetsizlik..?

 

06) Arzı Şart Olan Belgelerin Ve Delillerin Hiçbiri Beyan Edilememişken Bu Afiş Nedir..? Neyin Peşindesiniz..?

 

Gece Yarısı Adana'lı Bir Grup Genç Arkadaş TOPLAMA BAŞLADI İhbarı Sonrası Olay Yerindeydiler..Toplama Yoktu Fakat Bu Afiş Bugün Yaşanabileceklerin İşareti Gibiydi.. 

Bu Gençler Şimdi Haklı Olarak Şu Soruyu Soruyorlar ''Ya O Kedi Kuduz Değilse,Yargısız Bir İnfazdan Nasıl Koruyacağız Sokak Hayvanlarımızı ?''

Yetkililer Bu Soruyu En Şeffaf Şekilde Cevaplamak Zorundadırlar..

Yüzlerce Hayvanın Katlini Veya Sokaklardan Sürülmesini Gerçekleştirdikten Sonra ''Pardon O Kedi Kuduz Değilmiş'' Derseniz Kim Verecek Bunun Hesabını Gerçek Hayvan Severlere..?

Bunun Örnekleri Çok Yaşandı Bu Ülkede..

Önce Katliam Sonra ''Pardon''..

Neyse ki Adana'da Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkan, Haysiyetli Gençler, Gerçek Hayvan Severler Var..

Her Şartta Sadece Hayvanların Menfaatini Düşünen Bu Bağımsız Gençlerin Mücadelesini Biz de Yakından Takip Edeceğiz..

Ülkemizin Ciddi Ve Saygın STK'larının da Sahipsiz Adana'ya Dikkat Kesilmesi Gerekiyor..

Çünkü Adana'nın Sokak Hayvanları Kadersiz,Hayvan Sever Gençleri İse Çaresiz,Kimsesiz…

***

Pet Skandal bir gazateci gibi sorgulamış, o da sosyal medyada basının görevini yapıyor,  bende noktasına virgülüne dokunmadan buraya bu sayfaya aldım. Çünkü belediye bu takip ediyor ve gereğini yapıyor. 

Son paragraf dikkatimi çekti?

Adana’da Hayvan dernekleri nerede? Diye soruyor…

Kulağında üç küpe olan köpeği bende yazmayı düşünüyordum.

Bir köpeğin kulağını delik deşik eden, üç tane küpe takan bir görevlinin ben aklının başında olduğunu düşünmüyorum, ya şuuru kapalıydı, ya sarhoştu. Başka nasıl izah edilebilir.

Bazen doktorlar, neşteri, bilmem onun bunu hastanın iç organlarında unutuyor. Bunun gibi bir şey olmuş. 

Ama bu olay cezasız kalmamalı. 

Bu küpeleri hayvanların kulaklarına biz takmıyoruz.

Gelişi güzel takıyorlar. Zaten bu küpeler zaman zaman enfeksiyon kapıyor ve hayvanın kulakları yara bere içinde kalıyor…

Adana hep kötü şeylerle mi gündeme gelecek.

İyi haberler nerede, bekliyoruz.

***

Bizi zor bir yaz bekliyor.

Lütfen artık herkes kapısının önüne bir kap su bıraksın. 

Yemekler çöpe gitmesin, bir köşeye bırakın lütfen.

Nasıl olsa çöpe gideceğine, hayvanın midesine insin, en azından çöpte bakteri üretmez.

***

Kedi ve köpeklerin savunmasız bir hayvan olduğunu artık hepimiz biliyoruz. şimdi millet parkta, Benekli’ye kafayı takmış. Benekli’de önüne geleni ısırmaya başladı, umarım sonu kötü bitmez. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler