İlk emir; 'OKU' (İKRA)


Bu makale 2012-08-23 22:34:03 eklenmiş ve 347 kez görüntülenmiştir.
Fatoş Tekbaş

İki yıl önce Kur’an kursuna gittim, ümidim yoktu ama öğrendim. 2010 Yılı ramazan ayını Kur’an okuyarak geçirmek istiyordum. İlahiler, dini sohbetler ve Kur’an-ı Kerim’i okuma...

Bu gibi atmosfer hava, bu gibi iklimler beni rahatlatıyordu. 

O ilk yıl, yazlığa kızım Yumoş’un ölüm yıl dönümü 7 Ağustos’ 2010’da geldim. Ramazan ayı Ağustos’un ortalarında başladı. Heceleyerek okumaya başladım. Mutlaka hatim indirecektim ama ramazan boyunca okuduğum Kur’an sayfası iki yüz civarında idi. Yani çok istememe rağmen hatim indiremedim, öyle kaldı.

Üzüldüm, hatta bazı harfleri okumakta zorlandım, karıştırdım. Şin, Såd, Zel, Ze, He, Vay, ve Mim gibi harfleri yeniden tekrar ettim. Karıştırdım.

Üzerinde esre, ötre, kesre, biliyordum, lakin şedde ve küçük sıfır gibi birleştirmede zorlandım. Ne anlama geldiklerini de çok karıştırdım. 

Hadise göre; yeni okumayı sökene ve eksik okumaya melekler yardım eder düzeltirmiş, bu beni çok rahatlattı. 

Velhasıl 2011 yılı geldiğinde, yeniden Kur’an kursuna gitmeye karar verdim. Ramazan da yaklaşıyordu, kalbim nasıl atıyordu anlatamam, kıpır kıpırdı. 

Yeniden o muazzam atmosferde bulaşacaktım!

Türkçesini çok okumuşluğum vardı.

Mühim olan arapçasını okumaktı. Tecvitli olmasada çocuklar gibi heceleyerek okumada da bana yetiyordu. 

Ama camiye gidecek vakit bulamadım, bende internetten takip etmeye başladım.

Yeniden okuyordum.

Tekrar ramazanda her gün on-yirmi sayfa Kur’an okuyordum. Lakin yine yetiştiremedim. Annemin, kardeşimin mezarları başında Yasin okumak benim en büyük hayalimdi. Bu fırsatı ne yazık ki yakalayamadım. Babamın köyüne gittim, bayramda geri kalan yüz, yüzelli sayfayı iki günde erittim. Annemin başında bir Yasini şerif okudum, ama yinede kendimi tamamlanmış hissedemiyordum. Çünkü Ramazan ayı o ritüeli yerine getirememek bende burukluk yarattı. 

***

Bu yıl (2012) yine heycanlandım, ama havalar çok sıcaktı, adeta kavruluyordu. İlk gün teravih’den sonra iki sayfa okuyabildim. Yine o yukarda saydığım harfler beni sıkıntıya sokuyor, karıştırıyordum.

Bıraktım. Hiç ellemedim. Yazlığa geldik, yine bir kaç sayfa okudum, yine bıraktım. Kafam başka şeylerle meşguldu. Yeni projelerim vardı. Ama içim rahat değildi. Peygamber efendimizin kalbine; “İkra” diyen güç, “Oku... yaradanın adıyla oku...” diyen ilahi güç, beni de motive etmeliydi. Bende o ilk emre uyup okumalıydım. 

Kur’an’a yeniden başlamam bir hafta gecikmeliydi. Okumak için Sinan Yağmur’un bir kaç kitabını ve bir de İskender Pala’nın ‘Od’unu getirmiştim... 

İlk defa bişey yapmıyordum. İnternete giriyor, veb sayfasını günceliyor, yemek yapıyor, bir saat gündüz uyuyor, sonra kalkıp Kur’an okuyordum. İkindi sonrası bir,  bir buçuk saat denizde yüzüyordum. 

Artık hergün kendime kota koyuyordum: ‘bu kadar okuyacaksın’ diye kendi kendimle yarışa giriyordum.

Bir gün ramazan’ın ortasında bir arkadaşımla bunun üzerine derleştim: “Okursun sen” dedi. Ama günler avucumun içinden kayıp gidiyordu, okuyacaktım ama nasıl? Ramazan ayının 17’si geldiğinde babamla telefonda konuştuğumda: “Kızım ben 15. Cüzü bitirdim” demişti. Ben halen 10.cüz’de idim. 

Mümkün değil bitiremeyecektim, yine hayal kırıklığı yaşayacaktım, ilk defa bu yazı rölantiye almıştım. Kendi kendime sayfa işartliyordum günde en az yirmi sayfa okuyacaktım. Geride kalan sayfaları saymaya başlıyordum, okuduğum sayfaları sayıyıyor, işaretliyordum.

Böyle yapmakla elime ne geçecek bilmiyordum, bitmemesinden acayip korkuyordum. Bu ben değildim, yine tökezlememeliydim.

***

Birgün sahurda uyumadan sabaha kadar okudum, o gün elli sayfa okudum. Güneş’in doğuşunu köpeklerimle birlikte seyrettik. Bir hafta içeresinde öyle böyle iki sabah ettim!

Ama Adana’ya dönecektim. Kitap imza günüm vardı. Yanıma Kur’an-ı aldım. Yol bir saat sürerse on sayfa okursam, amacıma ulaşacaktım. Yoldayım, okuma gözlüğümü çantamda aradım, bulamadım, evden alelacele ile çıkınca unutmuşum, iki günüm öyle geçti. Kısmet değilmiş..

Eve geldim, iş, yorgunluk, koşturmaca derken yine okuyamadım, yeniden yazlığa dönmeliydim. 

Döndükte...

Başladım yeniden günde kırk, elli sayfa okumaya...

Adana’ya bayram arefesinde dönüp babamı karşılayacaktım, 60 sayfa kalmıştı, yine sahurda okumaya devam ettim. Babam geldi. Perşembeyi Cuma’ya bağlayan gecede ben Kur’an-ı nihayet hatim ettim. Nasıl keyif aldım, nasıl huzur buldum, nasıl mutlu oldum anlatamam. Üstelik bayrama iki gün vardı. Çoçuklar gibi şendim. 'İşte Fatoş Tekbaş bu' dedim, kendi kendime... 

Ertesi günü fazladan ve diğer gün yine fazladan, üçüncü YASIN’i şerifi okuyup, tüm arkadaşlarımın ölmüşlerine, kendi ölmüşlerime, sevdiklerimin ölmüşlerine, şehitlerimizin ruhlarına hediye ettim. 

Ve ilk kez, sullar seller gibi Kur’an okuyordum. En azından tevcitli değilse bile babam gibi okumaya devam ediyorum. Kur’an-ı Kerim’de artık Yasin’i Şerif’in yerini iyi ezberledim, artık kutsal olmayan günlerde bile alıp okumaya devam edeceğim. Türkçesini de başucu kitabım olarak kalacak, en büyük kaynağım, delilim, yaşama sevincim olacak. Onunla bütünleşmek, onunla var olmak, onun ışığı altında, onun yolunda ilerlemek, insana sadece ödül getirir. 

Ne mutlu bana ki, böyle bir hayalimi daha gerçekleştirdim.

Üç hayalim daha var. Allah izin verirse...

Endülüs uygarlığını ziyaret etmek, Hindistan’a gitmek ve birgün Türkiye’nin saygın yazarları arasına girmek... 

Herkesin geçmiş bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

 

adanadoruk01@gmail.com

Yazı Tarihi :23.8.2012 

Okunma Sayısı :936

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler