Çok temiz iş


Bu makale 2012-08-29 22:45:14 eklenmiş ve 315 kez görüntülenmiştir.
Fatoş Tekbaş

Elimde o kadar çok yazı birikti ki, önceliği hangisine vereceğimi şaşırdım. Ayda ki defa yazarsam olacağı ancak budur. Size çok çarpıcı bir olay anlatacağım. Türkiye’de bütün işler böyle mi yürütülüyor diye, düşünmeden edemiyorum.

Yazlıkların ve sitelerin yönetiminden sözedeceğim. Daha öncede arkadaşlarla oturup konuşmuştuk. Acaba bizde böyle sitelere girip yönetici olabilir miydik? 

Ya da bizde zimmetimize para geçirebilir miydik?

Biz de çocuklarımızı Avrupalarda okutabilir, altımıza son model arabalar alabilir miydik?

Bir eli yağda bir eli balda, gül gibi geçinip gider miydik? Diye kendimizi sorgulamadan edimiyorduk. 

Bu iş çok temizdi.

***

Bunun alt yapısı lazımdı. Öyle herkesi yönetici yapmazlardı.

Buraya bir şerh koyuyorum, bende kendi oturduğum sitede bu temmuz ayından itibaren yöneticiyim. Yalnız bizde para yok, sistem çok değişik... 

***

Adam inşaat şirketini kuruyor, bankadan krediler alınıyor velhasıl iki yılda istediği 500 ila 800 arasında devasa konutları bitiriyor ve sitesini kuruyor. (Bizim orada Liparis iki yılda devasa inşaatı bitirdi. Alıcısı hep Ruslar oluyor...) Çevre düzenlemesinde, kafe, çocuk parkı, agualand, yüzme havuzu ve küçük dükkanlar yapıyorlar.

İlk yıl sistemi oturtmak zordur. Müteahhit bitirdiği siteye bir yönetim belirler, geçici olarak bakılır zira kalıcı olurlar. İnşaat yeniyse, bunda yıpranma payı ve amortisman ayrılmaz.. Kendisini muaf tutar, bazı site yöneticelerini ve müteahhitleri biliyorum ki, ne elektrik öder ne su? 

***

Sitede temel giderler.

1-Su parası..

2-Eleketrik parası..

3-Adiat...

***

Giderlere gelince, koca sitede site çalışanları kışın bir kaç kişi yazın bu sayı epeyce kabarır. 600 konutluk sitede bu sayı geçebilir. Onbeş çalışan olarak hesaplarsak.. Bunları asgeri ücretle çalıştırırsak ortalama SSK ve stopajla birlikte toplam işverene maliyeti (1.100.38) bir milyar yüz otuz sekiz kuruş. Evli çocuklu veya bekar farketmiyor.

1.100 çarpı 15 eşittir 16.500 çıkar.

16.500’ü üç ile çarparsanız 49.500 lira gibi bir rakam çıkar karşınıza.. (3 Aylık sezon için gider...)

Bunun içinde havuz temizleyen, bahçeyi sulayan, budayan, üçbeş güvenlikçi, çöpleri alan, fatura yatıran, velhasıl üç aylık bilanço aşağı yukarı bu... Aylık internet giderleri de dahil.

Cafe işletenler ayrı.. 

***

600 Daire dedik.

Yıllık kişi başına toplanan para aşağı yukarı 1 milyar ile 900 milyon arası...

Biz bunu 1 milyar’dan hesaplarsak..

600 milyar gibi bir rakama denk geliyor. Bir yıl içinde toplanan para.

Taş atıp kolunuz yorulmuyor. Kongerelerde biraz hırıltı kavga çıkar, ama sonra herkes sus pus olur. 

Bunu on iki aya böleceksiniz. Aylık ortalama gelir 50 milyar lira. 

Üç aydan sonra o sitede kalan üç beş kişidir. Ama geliriniz sabit ve üstelik bunu bankaya yatırıyorsunuz, repo gelirini saymıyoruz. 

***

Elektrik ve çakma su için toplanan para.

Tonaj buralarda pahalıdır.

Bir kilovat elektrik yazlıklarda pahalıdır üç beşle çarpılıyor.

Bu da asansör, ara boşluk için yanan lambalar, yukarıya suyu pompalayan hidrofor için toplanan para bir kilovatı beşle çarpılan paradan ödeniyor.

Kişi başına düşen aylık elektrik ortalaması kim ne derse desin klima çalıştırmayanlar 100 lira, klima çalıştıranlar ise aşağı yukarı 300 lira gibi bir rakam ödüyor. 

***

5 Yılın sonunda bu kısa zamanda da olabiliyor, kim kontrol ediyor ki?

Her şey çok kısa zamanda arızalanmıştır. Atık su deposu ve hidrofor iş göremez haldedir, elektrik hane başına ayrılmadığı için, devasa bir para tuttuğu için kimse uğramşadığı için, bir ay tatil yapıyorum katlanabilirim diyenler için... Site yönetimi için arayıpta bulunmaz müşteri gibidirler yazlıkçılar... İki, üç kalem için toplanan para bile korkunçtur. Ayrıca bütün siteler belediyede tarla olarak görülmektedir.

***

Sitelerde dönen paralar küçük değildir. Küçük küçük toplanır ama yekün tutar. Site yöneticileri ve başkanlar her hangi bir katgı payı ödemezler, üstelik oradan maaş bile alırlar. Kılıfına uydurup kendilerine çıkar sağlarlar... 

Nasıl mı?

Elketrik arıza verdi, hidrofor çalışmıyor, atıksu deposu arızalıdır, asansör’ün yıllık bakımı vardır. 

Yıllık bakım tutarı 1 milyar ise, yönetici yaptırdığı yer ile anlaşarak dört beş katı fatura isteyebiliyor, aradaki KDV farkını ödüyor. Her iki taraf memnun. 

Bilimum bir çok kalem getirip size aidatın dışında ortak site giderlerini göstererek, size yüklü bir hesap çıkarabilir. Buna boya badana işini de ekleyebilirsiniz.

Velhasıl büyük paralar dönüyor hemde çok büyük...

Mesela savcılık el atsa.. Fiyat istense, piyasa koşulları aransa, eminim bir çok site yöneticileri, iş yapanlar, naylon fatura düzenleyenler ve ihmali bulunanlar hırsızlıktan hapsi boylarlar...

***

Bizim yazlıkta kimse elini taşın altına sokmadığı için asker emeklisi birisi kerhen seçilmiş oldu. 

Bizim kapıcımız yok, hidrofor ve atıksu deposu onarılmıştı. Asansörlerimizde bişey yoktu. Kışın oturanların yalancısıyım.

Asker emeklisi A.U. sitedeki yazlıkçılara kan kusturarak yıllık 400 lira topladı. 55 daire. Eski borçları tehdit ederek kapattırdı. Kapıcı yok, herkes kendi çöplerini döküyor. Eski borçlarla birlikte bir sezonda topladığı para 40 milyar. Bu bir yıl içinde oldu. İnsanların gözü açıldı. Bu paradan yapılan harcama sadece 6.5 milyar lira siteye parke taş döşedi. Şikayet edip mahkemeye verdik.

Toplanan paranın akibeti yok!.

Kendi kendine defter tutmuş, şuraya şunu verdim, buraya bunu verdim diye. Ortada fatura yok. Denetçinin de ihmali var. Herkesede onaylatmak istedi. İtiraz ettim, kongerede katip olduğum için tutanağa imza koydurmadım. Direk mahkemeye verdik.

Site veya apartman yönetimi ben şuraya şu parayı ödedim, buraya bu parayı ödedim deme hakkına sahip değildir, şeffaf olmalıdır. Yargı önünde bunun hesabını vermelidir. 

Aksantaj TOKİ’de de maalesef bunlar olmaktadır. Kış mevsimi geldiğinde hane başına evlerden 300 lira kömür parası toplanıyor, yine aidatlar toplanıyor, bu paralar nereye harcanıyor? TOKİ dökülüyor. Yönetim bişey yapamıyor?

Geçmiş yönetimde gazeteci geçinen kişilerdi. Birden bire ekonomik durumları çok iyi halde geldi, altlarına araba çekildi, evleri 85 metre kare iken, birden bire 150 metre kare oldu. Oldu da oldu. Kendini gazeteci sanan müsveddelerde aynı yoldan geçti. Sanıyorum yargıdalar. 

***

Hükümet buralarada el atmalı, hele lüks ve ultra lüks sitelerde, plazalarda aidatlar kiralık ev tutarını geçiyor.

Müteahhitler buradan kazanıyor. Sistemi böyle kuruyor. Para tuzağı. İnsanlar konforu arar, ama konforu yaşarken, onu ödemek için iki, üç katı çalışıyor, bundan haberi yok.

Bütün idealim, müstakil bahçeli bir evde oturmaktı. Bu uzak bir hayal. Öyle olsa, ne kadar yakacağıma, ne kadar kullanacağıma ben karar verrirdim.

İşte soygunlar böyle yapılıyor. Bunlar içimizde dolaşan kentli rant sağlayan asortik hırsızlar... ve toplum içinde yüzü kızarmadan gezen insanlar. Bu işi sektirmeden yapıyorlar... hemde çok temiz yapıyorlar.

adanadoruk01@gmail.com

Yazı Tarihi :29.8.2012 

Okunma Sayısı :1044


 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler