Ali Fuat Elibol Ya Konuşursa?


Bu makale 2015-05-31 14:12:42 eklenmiş ve 1431 kez görüntülenmiştir.
Fatih Tekbaş

Adana geçtiğimiz salı günü CHP 1. Sıra Milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen’in silahlı saldırıya uğraması nedeniyle sarsıldı. Kamuoyu Elif Doğan Türkmen’i avukat ve İşkad Başkanı olarak tanıyordu. Yıllar öncede Seyhan Beledeye meclis üyeleği yapmıştı. Aslında çevresi ve CHP tabanı Elif Doğan Türkmen’in kim olduğunu zaten çok iyi biliyordu. Şaşkınlık kamuoyunda vardı. Elif Doğan Türkmen basın toplantısında “kirli siyasetten” bahsetti. Paralelcilere dayandırdı. İktidarın tekerine çomak soktuğu için tüm bunların başına geldiğini iddia etti. 

Zanlıyı yıllardır görmediğini tanımakta zorlandığını ama yıllar önce avukat müvekkil ilişkisinin bittiğini kaydetti. 12 Eylül darbesinde yargılanıp mahkum olan dava arkadaşlarından söz etmedi. AİHM’den kazandığı parayı verdiğini söyledi ama, almayanlar zaten her yerde konuşmasını sürdürüyordu. Az buz değil tam 70 kişinin davası. Başka bir iddia ise  bir yakınını iş yerinde 5 yıl çalıştırıp birgün sigortalı bile göstermediği, ablası öldüğünde ise cenazeye bir el gibi gittiği hep söylenip durdu.  

Ama kamuoyu Elif Doğan Türkmen’i işkadını, siyasetçi kimliği ve avukat olarak biliyordu. Bu  da siyaset yapması içina çok iyi bir referanstı. Yarın bir gün mahkemede Ali Fuat Elibol’un bazı isimler açıklayacağını söyledi, o zaman Elif Doğan Türkmen kendini nasıl savunacak?  Sanık elinde belge olduğunu söylüyor.

***

Ayrıca, Ziyapaşa seçim bürosunun arka kısımlarını epeyce kullandı, şikayet üzerine geri çıktı. CHP tabanında rahatsızlık yaratsada seçimlere az bir süre kalması, kol kırılır yen içinde kalır misali hareket ediliyor. 

Bu dava daha çok su götürür gibi görünüyor. 

***

26.5.2015 günü CHP 1'inci sıra milletvekili adayı avukat Elif Doğan Türkmen, uğradığı silahlı saldırıda bacaklarından yaralandı. Bacaklarına 3 kurşun isabet etmişti.  

Adana da bir anda: “Herkes nasıl olur?” diye birbirinin gözünün içine baktı.

***

Yapılan açıklamada Vali Büyük;  "Saldırının siyasi boyutu yok, ön değerlendirmemize göre avukat müvekkil ilişkisinden kaynaklanıyor" demişti. 

***

Herkes ama herkes bir şeyler söyleyip durdu. İddialar birbirini takip edip durdu. 

Bir gazeteci sanık Ali Fuat Elibol’a;

“Niye vurdun? “sorusu üzerine; "2009 yılında büyük bir iş adamıydım, 703 bin lira paramı yedi. Halkın bunu bilmesi için 5-6 yere başvurdum. Hiç kimse cevap vermedi. Kendim bu işi yapmak zorunda kaldım. İstesem kafasına da sıkabilirdim. Fakat sadece dizlerine birer tane kurşun sıktım. Kendisi benim 25 yıllık avukatımdı. 703 bin lira para için vekalet vermiştim, hesabımdan kendisi çekti" dedi.

Zanlı: "Ben büyük bir işadamıydım. 25 Yıllık avukatım. Hesabımdan 703 milyar parayı çekip yedi. Çok namussuz bir kadın. Sosyal demokratlar nasıl aday yaptı merak ediyorum?  Kuzu postuna bürünmüş kurt bir kadındır, Adana’yı satacak bir kadındır. Bizlerin parası ile bu işleri yaptı. Beni hep tehdit etti. Bu olayı Kemal Kılıçdaroğlu duysun diye yaptım. Ben vergi rekortmeni bir işadamıydım. 57 tane adayın içinden nasıl sıyrılarak 1. sıraya oturduğunu herkesin görmesini istiyorum. Temayül yoklamasından kimlerin çıktığını görsünler. Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarına sesleniyorum. Ben 1978 yılından bu yana devrimci mücadele içinde olan bir adamım. Kılıçdaroğlu'nun kimlerin temayül yoklamasından çıktığını bilmesini istedim. Onun için vurdum Elif Doğan Türkmen'i. Onun dışında herhangi bir kastım yoktu. Kastım olsa kafasına sıkardım ama sadece ayaklarına sıktım. Pişman değilim herkes duysun diye yaptım."

Ayrıca Elibol, Türkmen'in çok kişiyi dolandırdığını kimsenin cesaret edip sesini çıkartamadığını ileri sürerek, "Dolandırdığı isimleri şu an vermiyorum gerekli isimleri mahkemede vereceğim." Dedi.

***

Elif Doğan Türkmen bu iddialar üzerine; Seyhan Oteli’nde bir basın açıklaması yaptı.  Kendisinin tanınan işi gücü olan bir kadın olduğunu, kirli siyasetin içine çekilmeye çalışıldığını iddia etti.  21 Mart’tan buyana hiç yalnız gezmediğini, bir yere davetli olduğu için tek gittiğini söyledi. Elif Doğan Türkmen; “Her şerde bir hayır vardır derler, ben bundan sonra TBMM'de olduğumda kadına olan şiddetin önlenmesi anlamında çok ciddi bir savaş vereceğim.”

 CHP’li aday; "2005 yılından bu yana hiçbir davasına girmemişim. Kamera kayıtlarında da görüldüğü gibi zaten tanıyarak bakmıyorum. Çünkü uzun zamandır görmediğim için simasını unutmuşum. 2005 yılında ben bu adamın avukatlığını bıraktığımda o dosyalarından avukatlık ücreti bile almadım. Ama sicil sabıka kaydına bakmanızı istiyorum bu şahsın. 2005 yılından bu yana davasına baktığım bir şahıs değildir. Ama kendisini Adana bilir. Ben onun için hiçbir şey söylemiyorum. "Ben CHP Adana 1. sıra milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen olarak çıktığım bu yolda tüm Adana'ya ve Türkiye'ye hizmet yolunda eğer ben bu yolda öleceksem de öleceğim. Birileri kefenini giymesini biliyorsa biz de biliriz. Biz bu hizmet yolunda eğer başımıza bir şey gelecekse hoş geldi, sefa geldi. Hiç kimse ne bir kurşun, ne bir şahıs beni ne korkutabilir, ne yıldırabilir. Buyursunlar kirli siyasetlerini yapsınlar. Ama ben tertemiz, dimdik onların karşısında olacağım" diye konuştu.

Kafalarda olan ne sorusu varsa sorulsun istedi. 

***

Doruk gazetesi Yazıişleri Müdürü Fatoş Tekbaş ilk soruyu sordu. Oraya tek başına neden gittiğini, şahsı tanıyıp tanımadığını, müvekilli olup olmadığını sordu. Yıllar önce AİMH’den kazandığı parayı hak sahiplerine verip vermediğini sordu. 

Elif Doğan’ın hakkında bir çok iddialar havada uçuşuyodr. 12 Eylül döneminde avukatlığını yaptığı 70 kişinin parasını ödemediğini, seçim bürosunun kirasını ödemediğine dair bir çok sorular sordu. Diğer gazetecilerde sordu. 

Merak ettiğimiz ise, bu açıklamayı yapken gönül isterdi ki, bütün adaylar yanında olsun. Yalnız bırakmasın.

Şimdi herkes soru dolu cevaplarla birbirlerine bakıyorlar. 

Partide bir rahatsızlık var ama seçim arafesinde olduğu için dile getiremiyorlar.

Elif Hanım’ın kirli siyasetin içine çekilmek istemesi, parelcilerin parmağının olduğunu idda etmesi, iktidarın tekerine çomak soktuğunu söylemesi, cevabı da anlamsızdı.

Türkiye’de bir ilk Adana’da alacak verecek meselesi yüzünden bir kadın ayaklarından vuruldu. Bu çok düşündürücü bir olay. Mahkemeyi bekleyelim bakalım nasıl seyir alacak? 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler