Halep'te ki çığlıklar


Bu makale 2016-12-15 21:27:31 eklenmiş ve 349 kez görüntülenmiştir.
Fatih Tekbaş

Halep’te 5 yıldır bir iç savaş yaşanıyor.

Sürdürülen aslında bir mezhep savaşı mı, bilmiyoruz. 

***

Zalim Esed sivil halka yağmur gibi kurşun yağdırıyor.

Rusya füzelerini bırakıyor.

Kadın, erkek, yaşlı genç toprağa düşüyor. 

Masum bebekler ölüyor.

Fırtınaya yakalanmış gibi bedenler, namluluların ucunda toplu toplu, toprağa hiçliğe karışıyor.  

***

Halep'te sivil katliamı yapılıyor. Daha önce muhaliflerin kontrolünde olan Suriye'nin Halep şehrinde Rusya destekli Esed rejimi ve İran'dan gönderilen savaşçılar sivilleri katlediyor. Halep'te yapılan zulme dünya ise sessiz kalıyor. Halep'te 2 kilometre karelik bir alana sıkışan siviller zalim Esed tarafından kurşuna dizilerek, kadınlar esir alınıyor. 

Dünya sadece seyrediyor.

***

Halepten gelen haberler hiçte iç açıcı değil. Esed’in baskısı artıyor.  Binlerce insan katlediliyor, çığlıkları yeri göğü inletiyor, dünya seyrediyor.  

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin bombardımanlarında can vermekten korkan doğu Halep'teki siviller, bölgelerden güvenli biçimde tahliye edilmek istiyor. Rejim, İran destekli Şii milisler ve Rusya, muhaliflerin kontrolündeki doğu Halep'te yüz binlerce sivilin yaşam alanına 15 Kasım'dan bu yana şiddetli saldırılarına ara vermeden devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, rejimin, sivillerin tahliyesi amacıyla Halep'teki askeri operasyonlarına ara verdiğini açıklamasına rağmen bombardımanlar hız kesmedi. Son 27 günde 991 sivilin öldürüldüğü doğu Halep'te AA muhabirlerinin ulaştığı siviller, bölgeden çıkabilmek için yardım bekliyor.

Halep'teki direnişçinin son mesajı; “Halep'te çocuklar enkaz altında” diyor, en az bir sığınakta 100 çocuk var diyor. 

***

UNICEF, çocukların saldırı altındaki binadan acilen tahliye edilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada, binada mahsur kalan çocuk sayısının 100'ün üzerinde olabileceği belirtilirken, UNICEF'in bölge direktörü Geert Cappelaere, "Dünyanın, Halepli çocuklar için ayağa kalkmasının ve hayattayken yaşadıkları bu kabusa son vermesinin zamanıdır." dedi. Cappelaere, UNICEF'in, Halep'te "Çocuklar dahil sivillerin yargısız infazıyla" ilgili teyit edilemeyen haberlerden "derin endişe" duyduğunu sözlerine ekliyor. 

Halep'teki Türkmen komutan: “Çok ağır saldırılara uğradık” açıklamalar bu yönde. Her satır ağır, her satır okunmaya değer hayat hikayeleriyle dolu. 

Evinizde kaderinizi zalim diktatörler belirleyebiliyor, yaşayacağınıza öleceğinize o zalim diktatörler karar veriyor.  

***

Bir yandan Rusya, Esed ve İran, diğer tarafta siviller...


Halep artık şehit, yaralı ve engellilerden ibaret

Ahmed Abdulhamid adlı genç de sivil olarak 6 yıldır Halep'te bombardıman ve yıkıntılar arasında yaşadığını aktardı. Abdulhamid; "Halep artık şehit, yaralı ve engellilerden ibaret. Birleşmiş Milletler'de müzakere yapan ülkelere çağrıda bulunuyorum. Suriye halkına acıyın, ciddi kararlar alın ve bizi bu durumdan kurtarın. Ne ekmeğimiz ne de suyumuz kaldı. Kirli elbiselerimizle oradan oraya kaçıyoruz. Çok şey istemiyoruz, sadece bizi bombalayan uçakların gezmediği bir gökyüzü istiyoruz."

Suriye’de açlık kol geziyor. 

Toplu katliamlardan korkuluyor. 

***

Halepten gelen bilgiler; Doğu Halep'te muhaliflerin hakimiyetindeki 15 kilometrekareden az bir alanda 200 bine yakın sivil bulunuyor. Rejim ve destekçilerinin 15 Kasım'dan bu yana havadan ve karadan şiddetli saldırısına maruz kalan on binlerce aile bölgeden güvenli şekilde tahliye edilmeyi umut ediyor.

Aileler, rejim bölgesine geçtiklerinde can güvenliği sağlanması, erkeklerin gözaltına ya da zorla rejim ordusuna alınmamaları, güvenli bölgelere gitmelerine izin verilmesi ve aile fertlerinin birbirlerinden koparılmaması gibi temel güvenceler bekliyor.

***

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden çıkan ya da bulunduğu yerleşimler rejim tarafından ele geçirilen onbinlerce sivil, olumsuz muamelelerle karşılaşmıştı. Birleşmiş Milletler yetkilileri geçen hafta, aileleriyle rejim bölgesine geçen yüzlerce erkekten haber alınamadığını duyurmuştu.

Muhalif silahlı gruplar, geçen hafta yaptıkları ortak açıklamada, "5 günlük acil bir insani ateşkes ilan edilmeli. Acil tedavi gerektiren hastalar BM gözetiminde tahliye edilmeli. İsteyen sivillerin Halep'in kuzey kırsalına göçüne izin verilmeli, sivillerin tahliyesinden sonra taraflar müzakereye oturmalı." taleplerinde bulunmuştu.

***

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Halep'te Suriye rejimi ve müttefiklerinin sivillere yönelik katliama başladıkları haberleri nedeniyle alarma geçtiği bildirildi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada Dujarric; "BM Genel Sekreteri Ban, Halep'te çocuk ve kadınların da arasında olduğu çok sayıda sivilin katledildiği haberleri nedeniyle alarma geçti." ifadesini kullandı. Ban'ın Halep'teki siviller için taşıdığı ciddi endişeyi ilgili taraflara ilettiği ve Suriye Özel Elçisine konuyu ilgili taraflar nezdinde takip etmesi için talimat verdiğini kaydeden Dujarric açıklamasında, "BM, sahadaki tüm taraflara sivilleri koruma ve uluslararası insancıl hukuka uyma yükümlülüklerini hatırlatıyor. Bu, özellikle Suriye hükümeti ve müttefiklerinin sorumluluğu." ifadelerine yer verdi. Suriye'nin kuzeyindeki doğu Halep bölgesinde Beşşar Esed rejimi ve İran komutasındaki Şii milislerin ele geçirdikleri semtlerde sivillere yönelik katliamlara giriştikleri bildirilmişti.

Suriye Türkmen Meclisi: Halep gözler önünde yok oldu

Suriye Türkmen Meclisi, Halep'teki durum için "Dünyanın gözleri önünde yok oldu, bitti Halep. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar göz göre göre önce açlığa sonra ölüme terk edildiler." dedi. Suriye Türkmen Meclisinden yapılan yazılı açıklamada, Esed rejimi ve tüm müttefiklerinin topyekün Halep'in her karışını kana buladığı, tüm dünyanın Suriye'deki mazlumlarının acı çığlıklarını, haykırışlarını görmezden ve duymazdan geldiği, Halep'in yerle bir oluşunun, yok oluşunun sadece seyredildiği belirtildi.

Açıklamada, "Batı medeniyetinin övündüğü, kanlı geçmişini temize çektiği; bir anlamda ellerindeki kanı temizlediği Nürnberg mahkemeleri, Lahey sözleşmeleri, Adalet divanları, Roma statüleri ve daha niceleri Halep için, Suriye için yok hükmünde sayıldı." ifadesine yer verildi. BM Güvenlik Konseyi ve tüm BM kurumlarının yine bir katliam karşısında hiçbir şey yapmadığına dikkat çekilen açıklamada, Batı'nın "Uluslararası hukuk" derken kendi elleriyle koyduğu kurallar, kaideler ve kanunların yine mazlumlara değil zalimlere göre işlediği kaydedildi.

Bugün el birliğiyle yok edilenin Halep değil, insanlığın kendisi olduğunun altı çizilen açıklamada, Halep ile medeni dünyanın tüm sahte ideolojilerinin bir kez daha tükendiği, sözde medeniyetin "değerler silsilesinin" bir kez daha yerle yeksan olduğu belirtildi.

Açıklamada, Halep'in artık sadece Halep değil aynı zamanda Vietnam, Hiroşima, Kırım, Ahıska, Srebrenitsa, Gazze, Ruanda, Doğu Türkistan olduğu, insanlığın yüz karası haline geldiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ama bu vahşete gözlerini kapayan dünya bilsin ki Allah şahidimiz olsun bugün düşsek de elbet bir gün yeniden ayağa kalkacağız. Sürülsek de elbet bir gün geri döneceğiz toprağımıza, vatanımıza. Zira bu bir yenilgi, bu bir hezimet değildir. Kazandım zannettiğiniz şey asla zafer değildir. Mazlumun ahı ile masumun kanı ile ancak zulmün tarihine kara bir çizik daha attınız! Unutmayın ki biz bu coğrafyanın insanları, bu toprakların asıl sahipleriyiz. Elbet gün gelecek hakkımız olanı geri alacağız! Kirli oyunlarınıza, yüz yıllık planlarınıza boyun eğmedik, eğmeyeceğiz! Onurumuz ve özgürlüğümüz için son nefesimize kadar mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz!"

Halep’te durum böyle…

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler