Belediye Evlerindeki konutlara ne oldu?


Bu makale 2016-12-31 19:48:24 eklenmiş ve 479 kez görüntülenmiştir.
Fatih Tekbaş

Geçen Belediye Evlerinden geçiyordum.

1990’lı yıllarda Aytaç Durak’ın herkesi ev sahibi yaptığı, ev sahibi olmak büyük bir rüyaydı ve durak bu rüyayı gerçekleştirmişti. 

Evler küçük ama işlevi büyük sıcak evlerdi.

Adana’nın hemen hemen dışında kurulmuş küçük bir kasaba şehri idi.

2000 evler ile Belediye Evleri arasında iki, üç kilometre var.

Geçtiğimiz gün oradan geçerken, iki katlı beyaz evlere baktım. Artık buralar varoş sayılabilirdi.

Çünkü bu proje yapıldığı ilk yıllarda göze güzel gelsede, geleceği  göremediği için çökmüş, estetik enkazı haline gelmişti. 

***

En çok içimi acıtan olay ise,iki taraflı dikilen turunç ağaçlarıyla donatılmış olması. Her konutun avlusunda mutlaka üç beş ağaç var.  Ortalamaya vurursak 4 ağaç denilse, 7 ile çarpılsa… 

32 bin ağaç.

Ara sokaklarda dikili turunç ağaçlarını saymasak. 

Ağaçların çoğu meyve ağacı ve asma ağacından oluşuyor.

***

Belediye evleri ile 2000 evler toplamda 5 bin konut.

Her konutta 5 kişi yaşasa, iş yerlerini de sayarsak, ortalama 30 bin kişi çıkıyor 

***

Adana’nın Merkez çukurova ilçesi’ndeki 7 bin hak sahibini ilgilendiren 6 milyar liralık yatırımla 16 bin konutk yapılması planlanan Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, uzun hazırlık sürecinin ardından ilgili bakanlığa gönderilmişti. 3 Yıldır ses seda yok.  Çukurova Belediye Başkan Soner Çetin; “Projenin onaylanması için 3 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bekliyor. Projeye sadece imza atılacak. Onaylanması için ümitliyim, karamsar değilim” diye konuşuyor. 

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin; "Meydanları, su oyunları, parkları ve yeşil alanlarıyla Türkiye'ye örnek bir şehir yapacağız, Belediye Evleri'nin adını da halka sorarak değiştireceğiz. Burada Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştireceğiz" dedi.

 

KEBAPÇILAR SOKAĞI, 

SANATÇILAR SOKAĞI... 


Başkan Soner çetin böyle bir projenin hayata geçmesi ile, "Kentsel dönüşüm demek eski binayı yık, yenisini yap demek değildir" dedi.  Başkan çetin; “Kebapçılar Sokağı, Sanatçılar Sokağı, Kültür Sokağı, Barlar Sokağı gibi özel sokaklar, İstanbul Nişantaşı'ndaki gibi 2,5 km uzunluğunda özel alışveriş caddesi olacak. Meydanları, su oyunları parkı, yeşil alanlarıyla Türkiye'ye örnek gösterilecek bir şehir olacak." Demişti. 

Şimdi o proeden ses seda yok. Belediye evleri sakinleri, mutsuz, huzursuz, şimdi ihtiyaca cevap vermeyen küçük evlerde yaşıyorlar, bir nevi hayalleri suya düşmüş gibi. 

 

PAMUKKULE ADANA'YI 

SEMBOLİZE EDECEK 

Belediye Evleri'ndeki kentsel dönüşüm için her şeyin hazır, bir tek Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın imzasının eksik olduğunu ve yakında onayın çıkacağını umduğunu ifade eden Başkan Soner Çetin, "Öyle güzel ve hâkim bir yerde ki Belediye Evleri, burada döner bir bina yapacağız, adı Pamukkule olacak ve Adana'yı sembolize edecek" diye bilgi verdi. 

Otoparkların yer altında olacağını ve tıpkı metrolarda olduğu gibi yer altında yürüyen yollar yapılacağını belirten Çetin, "Üstte araç çok az olacak, cazibe merkezi olacağız" diye  heyecanla konuşmuştu. Bunu bir CHP’li belediye başkanı gerçekleştirse ne olur. Kent kazanmaz mı?  

 

ADINI HALKLA BİRLİKTE 

BELİRLEYECEĞİZ 

Belediye Evleri sakinlerinin, kentsel dönüşümden sonra da eskiden olduğu gibi yine aynı büyüklükte ama çok daha kaliteli evlerde oturacaklarının altını çizen Başkan Çetin, "Halkın cebinden ekstra bir kuruş çıkmayacak, 36 ay kira ve taşınma yardımı yapacağız ve en az üç kat değer artışı olacak"  diye umutla konuşmuştu. 

Belediye Evleri'nin adını da değiştireceklerini belirten Çetin, "Reklamcılarla birlikte birkaç seçenek belirleyeceğiz ama son sözü her zaman olduğu gibi yine halk söyleyecek, hangisini uygun görüyorlarsa o Belediye Evleri'nin yeni adı olacak" demişti.

 

Benim düşündüğüme bak.

Ağaçları düşünüyorum.

30 bin insanın hayalleri suya düşmüş, benikide dert mi, teknoloji; ağaçları artık kökünden söküp başka yere ekebiliyorlar. O iş kolay, önemli olan halkın umutlarını kırmamak, yıkmamak.. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler