Birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz bozulmasın!


Bu makale 2017-04-17 17:50:00 eklenmiş ve 483 kez görüntülenmiştir.
Fatih Tekbaş

 Toplum olarak çok gerildik, ayrıştırıldık, ötekileştirildik, kimini terörist, kimini yobaz ilan ettik.  Sandıktan ister ‘Hayır’ çıksın, ister ‘Evet’ çıksın, diye bu yazıyı referandum sonuçları açıklanmadan, “Bizim Adana” gazetesi"ne gönderdim, lakin beğenilmedi, yazı basılmadı.

Amacım bu yazı ülkemizin bütünlüğünün bozulmaması, birlik ve dirlik için yazılmış yorumlu bir yazı idi.

***

Referandum süreci içerisinde, çok yıpratıcı bir kampanya yürütüldü. Bir tarafta; ‘Hayır’cılar teröristlerle aynı kefeye kondu, diğer tarafta ‘Evet’ciler, astığı astık, kestiği kestik ilan edildi. Siyaset arenası belden aşağıya kadar indirildi. Herkes kılıçlarını çekti. Bazen bu sokaklara taşıp; recm gibi; “Hayırcı’ların ağzı burnu kırıldı, bir yandan ‘Evet’çi kardeşlerimizin, analarının ve bacılarının başörtüsüne kadar uzandı eller. 16  Nisan 2017 günü bir milat. Bütün kırgınlıkları, küslükleri, bir tarafa bırakarak sandığa gittik, o sandıktan ister ‘Evet’ çıksın, ister ‘Hayır’ çıksın, ama birliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz bozulmasın, diye yeniden kıcaklaşma olacak mı?

Olmalı mıydı? Çünkü ben değil, Devlet’in başı söylemeliydi. Referandum öncesi, bütün duygularım bu yönde idi.

***

Kampanya süreci içerisinde, ‘Evet’ci cephesi,  16 Nisan sonrası ‘Hayırcı’ların kızları, anaları, ve eşleri ‘Evet’çilere ‘helaldir’ diye mesaj atsın, öbür tarafta Cumhurbaşkanı’nın, Baş danışmanlarından; “Devrim yapmaya geliyoruz” diyerek demeç versin.  ‘Hayır’cılar cephesi, ‘rejim elden gidiyor, bir gecede her şey değişecek, diktatör geliyor, demokrasi rafa kalkacak, kuvvetler ayrılığı tek elde toplanacak.” Diye feryat figan etsin… tüm bunları güzel ülkemin gaüzel insanları ayrıştırılarak yaşadı. Görünmeyen baskıcı bir el vardı sanki milletimizin üzerinde. Biri toplumsal baskı, diğeri, bilinen…  Hiç olmadığı kadarıyla toplum ayrıştırıldı. Önemli olan bu sandıktan hangi taraf baskın çıkarsa çıksın, yeniden uzlaşmacı kültür, birlik ve beraberlik sağlanacak mı?  Vatan toprakları üzerinde kardeşlik bağları yeniden güçlenecek mi?  Diye sormuştum…

***

Bu yazı referandum  oylanırken pazar günü saat 4 gibi yazıldı. Sandıklar açılmamıştı.

Neyse ki sandıklar açıldı ve kara bulutlar ülkemizin üzerinden bir sis gibi dağıldı. Türkiye kararını verdi ve yüzde 51. 4 diyerek evet verdi. Hayırcılar da ezilmedi. Yüzde 48 nokta onda 7 kalmıştı.

Cumhurbaşkanı ilk konuşmasını Huber köşkünde yaptı, evet verende, hayır verene saygı duyarım diye konuştu ve ardından ekledi. 

Erdoğan, "16 Nisan, 'evet' veya 'hayır' diyen herkesin, 80 milyon nüfusu, 81 vilayeti, 780 bin kilometrekare toprağıyla tüm  Türkiye'nin zaferidir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da bu zaferin önemli bir parçasıdır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın nasıl çileler çektiğini hep bilirlikte gördük. Demokrasi mücadelesini gurbette verdiler. Halk oylaması bitmiş o sürçte yaşanmış tartışmalar geride kalmıştır. Ama önümüzde yepyeni bir dönem var. Anayasa değişikliğini tüm maddeleri hemen yürürlüğe girmiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili değişiklikler 3 Kasım 2019 tarihinde yapılaması öngörülen seçimlerle birlikte yürürlüğe girecektir. Önümüzde yapılacak pek çok iş var. Çok güçlü bir hazırlıkla çıkılmalı" diye konuştu.

 

Balkon konuşması yapan, herkesi kucaklamalı  diyerek mesaj verdi. Yüzde 51 cumhurbaşkanını ve başbakan’ı tanıyor ve biliyor, hatta seviyor, 15 yıldan sonra cumhurbaşkanı bir ekip kurmalı ve kendine hayır diyen insanların neler istediğini, neler düşündüğünü, bunlar içinde kafa yormalı, bunlara da kendini sevdirmeli diye düşünüyorum. 15 Temmuz Darbe Kalkışması'ndan sonra Cumhurbaşkanı yeniden doğmuştu ve bir sevgi rüzgarı esmişti, neden bu rüzgar aniden tersine döndü, bir dönem dünya lideri iken, şimdi batı neden Erdoğan’dan nefret ediyor, yokmu bunun bir hal çaresi… ayrışmalar, ötekileştirmeler, bence önce yurdun içinden icraate başlanmalı, birliğimiz tesis edilmeli, sonra dışa dönmeliyiz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler