Ares tam bir yaşında


Bu makale 2017-04-29 09:26:01 eklenmiş ve 352 kez görüntülenmiştir.
Yumoş_Minik Tekbaş

Ares benim gerçek anlamda 4’ncü köpeğim oluyor.

Bu satırların okurları şunu iyi bilir ki, gazeteci Fatoş Tekbaş’ın dostları olan Yumoş, Minik ve daha bir çok can dostlarımızdan, kimler geldi, kimler geçti, az çok bilirsiniz. İlk köpeğimiz, canım, ciğerim, prensesim Yumoş’um 10 yıl yarenlik yaptı bana. 

Onun evladı Minik yaklaşık 14 yılını verdi. Yumoş’um kara kızım 7 yıldır bende. Kara kızım Yumoş’um bana 29 Ekim 2010 yılında geldi.  

Bu arada hayatıma giren sayısız hayvan oldu, kimine 6 ay, kimine, iki ay, kiminede bir ay ve 1 hafta baktığım oldu. Hepsine hemencecik alıştım, hepsinede içim acıdı, ayrılırken zorluklar yaşadım, hüngür hüngür ağladığım oldu. Çaresizliklerime yandım. Bırakıp gitmelerine üzüldüm. 

Yumoş’un ilk çocukları Odis, Ares ve Melisa benimle beşer ay yaşadılar… 

Sonra tekrar, Odis, Prenses ve Pamuk’un izlerini kaybettim. Onlar bir nevi benim torunlarım sayılırdı. 

***

Ares’i bana Osman Yavuz isimli gazeteci arkadaşım getirdi.

Minik öldükten sonra, bir daha yaşamıma köpek girsin istemiyordum, alışmak istemiyordum. En son bir engelli, kalbi büyüyen yaşlı bir köpeğe bir ay bakmış ve ölmünü kendi ellerinde seyretmişti. Bir daha kimseye bağlanmak, acı çekmek, terkedilmek istemiyordum. Ama arkadaşım Osman darbe kalkışmasınından hemen bir gün sonra, 16 Temmuz 2017 günü akşam üzeri getirip bıraktı. Birbirimize zor alıştık. O sıra babamda yeniden bana geldi, çok hasta idi. Bir hafta hastane serüvenimiz sürdü. Daha sonra yazlığa gittik, Ares bana geldiğinde iki ay, üç haftalıktı. Yazlıkta bir sokak köpeği Garip annelik etti. Tam bir buçuk ay baktı. Sonra hayatımıza yolda bulduğumuz bir kangal köpeğe Porsuk’a, Ares annelik, ya da babalık etti. Öyle böyle 5 ay hiç yalnız kalmadı. Böylece Ares çok şanslı köpeğimiz oldu ve hiç yalnız kalmadı. Bebekliği dolu dolu geçti. 

Ares’in annesini bir araç ezmiş, ona da üzülmedim desem yalan söylemiş olurum. 

***

Kentsel dönüşümden dolayı her an taşınacağımız söylenerek, eve bu yıl halı seremedim. Ama uyuduğum odamda, halı serili olduğu için Ares bey onun üzerine git gel çişini yaptı. Her seferinde onu kurutmak zor oldu. Yatağıma bile işedi. Koltuklara işedi. Birbirimize kızdık, birbirimizi üzdük, düşe kalka o bana, ben ona alışarak bugünlere geldik.

Meğer Ares 23 Nisan çocuğu imiş. Kendisi Ceyhanlı.  Cinsi Tibet Sibenyel. 

Rengi aynı Minik, yüzü ise bir sokak köpeğinden farksız. Şimdi o yüzü de seviyorum. 

Alışarak seven biriyim, alışarak sevdim. Ares boğa burcundan. Boğa burcu, sabırlı, sorumluluk sahibi, burçlar içinde en insancıl ve sıcakkanlı olan burç. Doğa ona bütün insancıl davranışları bahşetmiş. Boğa burcu aşkın yıldızı olan Venüs tarafından yönetiliyormuş. Köpeklerin burcu olur mu, bilmiyorum, bu burcun özelliklerini okuyunca, Ares’le benzerlik kuramadım, lakin tek şey kendini hemen sevdiriyor, sıcakanlı olduğu doğru, üstelik çok hiperaktif bir köpek. 

Kısaca burcunun özellikleri farklı, Ares farklı. 

Ares yerinde durmuyor,  oraya buraya kedi gibi zıplıyor, farklı karekter. Tabi evde her şeyi kemirdi. Daha öncede yazdım, Kangal cinsi köpeğimiz Porsuk’la birlikte tam 7 çift terlik ve bir ayakkabı kemirerek yok etti, koltuklarımın ucunuda kemirerek çürüttü.

Şaka maka ama Ares 23 Nisan günü bu gazete yayımlandığında 1 yaşında oluyor. Bana geleli de neredeyse 9 buçuk ay oluyor. 

Bazen can dostlarım köpeklerim, gözlerimin önünden film şeridi gibi gelip geçiyor, kimine tebessüm ediyor, kimine ise içimde tarifi imkansız bir acının tortusu yakıp geçiyor. Hepsiyle güzel anılarım var.  Ares’in bir diğer özelliği üzerimde tepiniyor, sabahları beni uyandırıyor, “Çişe götür” diyor. Ama Minik ve ilik köpeğim Yumoş, ben uyurken asla üzerime basmazlardı. 

Ama Yumoş’ta Ares’te basıyor. Farklı karekterler. Ne diyelim, Allah sağlıklar versin. Porsuk’umu da çok özlüyorum, umarım gittiği yerde mutludur, huzurludur. Köpeklerin kaderlerinin güzel olması nadirdir. Güzel olması için sürekli dua ediyorum. Allah kabul eder inşallah.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler