Şu diziler...


Bu makale 2017-08-30 20:12:38 eklenmiş ve 236 kez görüntülenmiştir.
Fatoş Tekbaş

Son üç yıldır tv dizilerine bakıyorum. TRT topluma dokunan, uçuk kaçık olmayan, toplumun değerleriyle ters düşmeyen diziler yapıyor. Mesela Diriliş Ertuğrul kaçırmadığım bir dizi, tabii absürt tarafları yok değil! Endülüs’lü âlim İbn Arabî, astroloji alanında araştırmaları olan yazar ve düşünür. 

İbni Arabi’nin o dizide var olması, gerçekte olmayanı Ertuğrul’a buluşturmalar…

Dizi işte…

Gereksiz ve sıkıcı diğer bir yanı ise Moğallarla bir sezon geçirdi, her seferinde rambo gibi kurtuldu. İnsan üstü bir çaba…  tarihe ne kadar hizmet etti bilemem.. tarih saptırılamaz diye biliyorum.

Gerçek hayat öyle midir. Çekirge bir sıçrar iki sıçrar.

Ama yinede seyredilen bir dizi, fırsat buldukça severek bakmaya devam ediyorum.  

***

Abdülhamit dizisi hiç fena değil, Abdülhamit bu kadar akıllı mıydı, yoksa bize anlatılanlar ve okutulanlar farklı mıydı. Rahmetli Bülent Ecevit'in; Son Osmanlı Padişahı Vahdettin için: 'Hain değildir!' ifadesi epeyce gürültü çıkarmıştı. 

Ecevit, II. Abdülhamid'le ilgili olarak, eleştirilecek yanları olduğu kadar iyi yanları da olduğunu belirterek, 'Başarılı bir padişahtı.’ Demişti.

 ***

En azından kültürel değeri var, bir farklılık arzediyordu, insanları yönlendiriyor, merak ettiriyordu. 

***

TRT diğer kanallardan çok daha iyi dizilere imza atıyor, bu bir gerçek. 

***

Özel kanallara geçersek… 

İsim vermeyeceğim…

‘Öyle bir geçer zaman ki…’  Oyuncu Ayça Bingöl (Cemile) dört çocuğu olan bir kadın, ama ne hikmetse, çevresinde çok aşığı olan bir kadın…

Türkiye’de kadın 40’na geldi mi iş bitiyor, ama milletin kafası bulandırılacak ya… 

Ama kadın hep gözde oldu… 

Bunun gibi bir çok diziler. 

 ***

Neyse şu yeni dizilere bir göz atalım, çoğu tutunamayıp bir iki bölümden sonra final yapıyor. Hikaye hep aynı olunca, final kaçınılmaz oluyor. 

***

Fazilet Hanım ve Kızları dizisi…Oyuncu Nazan Kesal döktürüyor, kızların annesi, gözünü öyle hırs bürümüş ki, ne yapıp edip kendini ve kızlarını zenginin evine atıyor. Ben çevremde hiç böyle kadınlara rastlamadım.  Ne hikmetse, o zengin çocuklar bu kadının kızına meftunlar, ruh sağlıkları bozuk insan tipleri… içinde bir tek aklı başında bir kadın oyuncu Gülsen Tuncer var, diziye bir anlam katıyor. Gerçek hayattan çok ama çok uzak olan bir dizi. 

Evin reisi gözünü küçük kıza dikmiş, dizide adam 60 yaşlarında kız 17’de… Peki kıza cinsel tacizde bulunan insanlara ne diyeceğiz. Bu diziler neden konu sıkıntısı çekiyor ki? 

Yani zengin aile, bütün fertleriyle Fazilet Hanım’ın kızlarına meftunlar, hayatları kurtuluyor, entrikalar da diziyi izletmek için yapılıyor, kültür anlamında hiçbir şey vermiyor. 

Tabi genç kızlarımız bunun böyle olduğunu zannederek, ailelerine sıkıntı çıkarıp, evden kaçmalar, zengin koca peşinde gezmeler, sonuç hüsran. 

***

Başka bir kanalda Rüya diye bir dizi.  Başrol oyuncusu Hazal Filiz Küçükköse, dizideki adı Elif  Ardalı. Oğlan Bulut Giray, (Ceyhun Mergiroğlu) Anne ölmüş, baba başka biriyle evli, kız çalışıyor eve bakıyor, ama hayalinde zengin bir oğlanla aşk yaşıyor, ama o davete gidiyor, rüyası gerçekleşiyor.

Beyaz atlı prens gibi.

Sonra evleniyor. 

Dizide mutlaka kötü bir adam olmalı. Alaz, yani oyuncu (Ulaş Tuna Astepe) Bu rolü nasıl kabul etmiş, iğrenç ötesi… Bulut Giray’la kardeşler, ama bunu bir tek Alaz biliyor. Adam onlardan intikam alacam diye, kendisinin bildiği kardeşinin karısıyla yatıyor. Böyle bir dizi mi olur ya.. Bu nasıl ruh hali?  Türk toplumuna bunu nasıl dayatıyorsunuz. Başka türlü intikam alınamaz mı? Bu kadar mı sığ düşünüyorsunuz. Kadın Alaz’ın koynundan çıkıp, diğerin koynuna giriyor. Yani ortada bir kadın var, iki kardeş tarafından paylaşılmış gibi oluyor.. Ahlak mahlak hak getire.. Kimse de şikayet etmiyor. 

Bu da olmaz demeyin, ilerleyen bölümlerde Giray’ın annesi  oğlu Giray’ı başka birinden peydah etmişse, o başka. 

Düşüncesi bile kötü. Mafya var, adam kaçırma var, var oğlu var. 

***

Aynı kanalda başka bir dizi,  Kalp Atışı… Oyuncu (Öykü Karayel)’edikkat edin, bir Hülya Avşar olabilir, vahşi bir güzelliği var, hakkını teslim etmeliyim. (Öykü Karayel) dizi karekteri  Doktor Eylül Erdem 4 kişi aşık… millet bir aşkı bulmakta zorlanırken, aklı başındaki doktorlar, bir kadın doktora tümden aşık!!!

Akıllara ziyan!

***

Bu örnekler uzar gider…  RTÜK nerede, neden sorgulamıyor?

***

Sahi mecbur muyuz bir diziyi akşam haberlerden sonra izlemeye başlayıp, gece yarısında bitirmeye. Arkdaşlarım küçük çaplı dizilerde rol alıyorlar, bir kaç saniye görünecek diye, bir gününü almaya yönetmenlerin hiç hakkı yok. Çalışma süreleri çok uzun. Ben değil, oyuncular kendi haklarını aramalı ve insanları ekran başına kapatmasınlar. İnsanlar yalnızlaştırılıyor. 

Böyle kötü senaryolarla seyirci karşısına çıkarlarsa, Türk toplumunun yapısı bozulur, sonra da amca yeğenine sarkıyor, dedesi yaşındaki adam, torunu yaşındakini taciz ediyor. Kartlaşmış kadın, halen aşk istiyor ve karşılığını alamayınca tabancayla vurup öldürüyor.

İşte toplumun gittiği nokta bu… 

Senaristler topluma karışmalı, eğitici, bilgi veren, yaratıcı senaryolar yazmalı, analitik dizilere ihtiyacımız var, toplumu iyi yönde yönlendirmeli, yoksa aşk sahnelerinden, mafyadan, sapık şeylerden başka şeyler bilmezler mi?   Sonrada toplumu gel dizayn et... 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler